ប្រទេសថៃបានបោះជំហានថ្មីដ៏ធំមួយទៀត ដោយបានក្លាយជាប្រទេសដំបូងគេនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ដែលអនុញ្ញាតឱ្យគូស្នេហ៍ស្រលាញ់ភេទដូចគ្នារៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ស្របច្បាប់។ ផ្អែកតាមរបាយការណ៍ពីក្រសួងមហាផ្ទៃថៃ ក្នុងថ្ងៃទី២៣ ខែមករា ដែលជាថ្ងៃដំបូងដែលច្បាប់នេះត្រូវបានអនុវត្តជាធរមាន មានគូស្នេហ៍ភេទដូចគ្នាចំនួន ២៧៩២ គូបានចុះសំបុត្រអាពាហ៍ពិពាហ៍ទូទាំងប្រទេស។
ស្ថិតក្នុងចំណោមអ្នកមកចុះសំបុត្រអាពាហ៍ពិពាហ៍នៅថ្ងៃនោះ អ្នកនាង Ploynaplus Chirasukon និងគូស្នេហ៍បានបង្ហាញអារម្មណ៍រីករាយ ដែលទីបំផុតច្បាប់បានទទួលស្គាល់ស្នេហារបស់ខ្លួន ធ្វើឱ្យអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាអាចទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ និងការការពារក្នុងនាមជាប្ដីប្រពន្ធដូចគ្នាស្នេហ៍ភេទផ្ទុយគ្នាដែរ។
វិភាគតាមបែបប្រជាសាស្ត្រ សាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ភឿងសំរ៉ាន់ នាយករងផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ និងសាជីវកម្មពីសាកលវិទ្យាល័យ Mahidol មើលឃើញថាច្បាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍មិនប្រកាន់ភេទនេះ អាចជាកត្តាមួយក្នុងការលើកទឹកចិត្តដល់គូស្នេហ៍ LGBTQ ឱ្យចូលមករស់នៅប្រទេសថៃកាន់តែច្រើន ព្រោះកន្លងមក គូស្នេហ៍ភេទដូចគ្នាជនជាតិថៃជាច្រើន ត្រូវទៅចុះសំបុត្រអាពាហ៍ពិពាហ៍ និងរស់នៅក្រៅប្រទេស។ និន្នាការធ្វើមាតុភូមិនិវត្តនឹងអាចជួយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ហើយក្នុងពេលតែមួយក៏ជាសក្តានុពលជំរុញទឹកចិត្តក្រុមអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាឱ្យបន្តរស់នៅប្រទេសថៃផងដែរ។
ប្រធានសហជីពអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា Bangkok Pride អ្នកស្រី Adcharaporn បានឱ្យដឹងថាច្បាប់ថ្មីនេះគឺជាសញ្ញានៃការផ្លាស់ប្ដូរដ៏ធំក្នុងប្រទេសថៃ ខណៈបានស្នើឱ្យ Guinness World Records ទទួលស្គាល់ថាប្រទេសថៃមានការចុះឈ្មោះអាពាហ៍ពិពាហ៍ភេទដូចគ្នាច្រើនជាងគេបំផុតក្នុងពិភពលោកក្នុងរយៈពេលតែមួយថ្ងៃផងដែរ។ ទន្ទឹមនឹងច្បាប់អនុញ្ញាតឱ្យរៀបការដោយស្របច្បាប់ អ្នកស្រីសង្ឃឹមថានៅថ្ងៃខាងមុខនឹងមានការកែសម្រួលច្បាប់មួយចំនួនទៀតដើម្បីផ្ដល់សិទ្ធិស្មើភាពសម្រាប់អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាដូចជាការទទួលស្គាល់យេនឌ័រ ឬការកែប្រែច្បាប់មួយចំនួន ដូចជាច្បាប់ទប់ស្កាត់អំពើពេស្យាចារជាដើម ៕