ទោះចូលចិត្តកាហ្វេប៉ុណ្ណា តែបើមិនចង់ខូចសុខភាព អ្នកគួរកុំមើលរំលង ៧ចំណុចនេះឱ្យសោះ
កាហ្វេ គឺជាភេសជ្ជៈដ៏ពេញនិយមមួយក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលមនុស្សជាច្រើនរូបនិយមចូលចិត្តទទួលទាន ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារ ឬដើម្បីស្រង់យកឱជារសឆ្ញាញ់ពិសេស។​ យ៉ាងណាមិញ នៅមានមនុស្សមួយចំនួនបានមើលរំលងនូវចំណុចសំខាន់នៃការទទួលទានការហ្វេ​ ដែលអាចជាជះផលអវិជ្ជមាននៅក្នុងរយៈពេលយូរ។
កាលពីពេលថ្មីៗនេះ អ្នកជំនាញអាហារូបត្ថម្ភលោក Vidhi Chawla ស្ថាបនិកនៃ Fisico Diet Clinic បានចែករំលែកជាមួយនឹង Healthshots ពីចំណុចសំខាន់ៗចំនួន ៧ ដែលអ្នកគួរជៀសវាង នៅពេលទទួលទានកាហ្វេ ដូចដែលបានរៀបរាប់ខាងក្រោមនេះ៖
១. ការទទួលទានកាហ្វេច្រើនពេក
ដ្បិតកាហ្វេជាជំនួយការក្នុងការបង្កើនកម្លាំង និងជួយឱ្យអ្នកអាចផ្ចង់អារម្មណ៍បានយូរជាងមុនក្ដី តែការទទួលទានកាហ្វេលើសបរិមាណកំណត់ គឺជាការបំផ្លាញសុខភាពដោយមិនដឹងខ្លួន។ អ្នកជំនាញណែនាំឱ្យកំណត់ការទទួលទានកាហ្វេមិនលើសពីបីកែវក្នុងមួយថ្ងៃទេ ព្រោះការទទួលទានលើសពីនេះ អាចធ្វើឱ្យអ្នកពិបាកគេង សម្ពាធឈាមខ្ពស់ និងប៉ះពាល់សុខភាពបេះដូងជាដើម។
២. បរិភោគទឹកមិនគ្រប់គ្រាន់
ការទទួលទានទឹកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់គឺជារឿងដែលសំខាន់ស្រាប់ទៅហើយ ក៏ប៉ុន្តែបើសិនជាអ្នកជាមនុស្សចូលចិត្តញ៉ាំការហ្វេ រឿងនេះគឺកាន់សំខាន់ ព្រោះកាហ្វេនឹងធ្វើឱ្យអ្នកនាមច្រើនជាងមុន អាចនាំឱ្យរាងកាយខ្វះជាតិទឹក។ ដូច្នេះ ដើម្បីការពារខ្លួនអ្នកពីការអស់កម្លាំង ឈឺក្បាល និងពិបាកក្នុងស្វែងយល់អ្វីមួយ សូមទទួលទានទឹកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់។
៣. ការប្រើប្រាស់គ្រាប់កាហ្វេដែលមានគុណភាពទាប
គុណភាពនៃគ្រាប់កាហ្វេមានឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងទាំងរសជាតិ និងអត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់សុខភាពរបស់អ្នក។ ការប្រើប្រាស់គ្រាប់កាហ្វេដែលទុកយូរ ឬគុណភាពទាប មិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យខូចរសជាតិនោះទេ តែក៏កាត់បន្ថយអត្ថប្រយោជន៍នៃកាហ្វេផងដែរ។​ ដូច្នេះ អ្នកគួរជ្រើសរើសគ្រាប់កាហ្វេលីងថ្មីៗ និងមានគុណភាពអាចទទួលយកបាន។
៤. ការទទួលទានកាហ្វេផ្អែមពេក
ការទទួលទានជាតិស្ករច្រើនពេកនៅក្នុងកាហ្វេអាចជាកត្តាប្រឈមនៃជំងឺខ្លាញ់រុំថ្លើម ជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងជំងឺបេះដូង។ បន្ថែមពីនេះទៀត បរិមាណជាតិស្ករច្រើនជាងភាពចាំបាច់ក៏អាចធ្វើឱ្យសម្ពាធឈាមខ្ពស់ ដែលជាកត្តាហានិភ័យដ៏សំខាន់សម្រាប់អ្នកជំងឺសរសៃឈាមបេះដូងផងដែរ។ ហេតុដូចនេះហើយ អ្នកគួរពិចារណាកាត់បន្ថយជាតិស្ករ ឬប្តូរទៅប្រើប្រាស់សារធាតុផ្ដល់ជាតិផ្អែមដែលមិនប៉ះពាល់ខ្លាំងដល់សុខភាព។
. ការទទួលទានកាហ្វេក្តៅពេក
មិនត្រឹមតែកាហ្វេប៉ុណ្ណោះទេ តែការទទួលទានភេសជ្ជៈក្ដៅជារួម មិនថាតែ សូកូឡា ឬទឹកធម្មតា អាចនឹងប៉ះពាល់បំពង់អាហារ បង្កើនហានិភ័យនៃការវិវត្តទៅជាជំងឺមហារីកបំពង់អាហារ។ នេះបើយោងតាមការបោះពុម្ពផ្សាយរបស់ PudMed។ ដូច្នេះ អ្នកគួរទុកឱ្យភេសជ្ជៈចុះកម្ដៅបន្តិច និងទទួលទានតែភេសជ្ជៈដែលក្ដៅឧណ្ហៗបានហើយ។
៦. ការទទួលទានកាហ្វេពេលពោះទទេ
យោងតាមកាសែត The Times of India ការទទួលទានកាហ្វេពេលពោះទទេអាចបង្កើនកម្រិតជាតិអាស៊ីតនៅក្នុងក្រពះ ដែលនាំឱ្យមានផលរំខានដល់ការរំលាយអាហារ ការចាល់អាស៊ីត និងបញ្ហាក្រពះពោះវៀនផ្សេងទៀត។ ដើម្បីបង្ការពីបញ្ហានេះ អ្នកគួរទទួលទានអាហារសម្រន់តិចតួច ឬយល់ល្អ គួរញ៉ាំអាហារពេលព្រឹកឱ្យរួចរាល់ ចាំទទួលទានកាហ្វេ។
៧. ការទទួលទានកាហ្វេមុនពេលចូលគេង
ប្រិយមិត្តប្រហែលជាដឹងហើយថា ការទទួលទានការហ្វេមុនចូលគេងអាចនឹងផ្ដល់ផលរំខានដល់ដំណេករបស់អ្នក ក៏ប៉ុន្តែផលដែលតាមមកពីក្រោយការមិនបានគេងគ្រប់គ្រាន់ គឺអាការៈឈឺក្បាល បញ្ហាថប់អារម្មណ៍ និងការប្រែប្រួលអារម្មណ៍ឡើងចុះជាដើម។ ដូចនេះ អ្នកគួរទទួលទានកាហ្វេកែវចុងក្រោយយ៉ាងហោចណាស់ ឱ្យបាន ៦ម៉ោងមុនពេលចូលគេង៕