សារមន្ទីរជាតិសិល្បៈអាស៊ីនៃវិទ្យាស្ថានស្មិតសូនីញាន (National Museum of Asian Art of the Smithsonian Institution) សហរដ្ឋអាមេរិក សម្រេចប្រគល់វត្ថុបុរាណខ្មែរសំខាន់ចំនួន ៣ មកឱ្យកម្ពុជាវិញ។ នេះបើតាមការជូនដំណឹងលើផេកផ្លូវការក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ។
ក្នុងកាលៈទេសៈដ៏លំបាកដែលកងទ័ពកម្ពុជាកំពុងប្រយុទ្ធតតាំងនិងសត្រូវឈ្លានពានដើម្បីការពារទឹកដី កម្ពុជាបានទទួលដំណឹងដ៏សែនរំភើបខណៈដែលព្រះបដិមាចំនួន ៣ ដែលជាសម្បត្តិមិនអាចកាត់ថ្លៃបានរបស់បុព្វបុរសខ្មែរបានត្រឡប់មកកាន់មាតុភូមិកំណើតវិញ។ តាមការជូនដំណឹងលើផេកផ្លូវការក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈនាថ្ងៃទី ១៧ ខែ ធ្នូ នេះ សារមន្ទីរជាតិសិល្បៈអាស៊ីនៃវិទ្យាស្ថានស្មិតសូនីញាន (National Museum of Asian Art of the Smithsonian Institution) សហរដ្ឋអាមេរិក បានសម្រេចជាផ្លូវការប្រគល់វត្ថុបុរាណខ្មែរចំនួន ៣ រូបជូនមកកម្ពុជាវិញ រួមមាន៖ ព្រះសិរហរិហរៈ ស.វ.ទី១០, ទេពស្រី (ព្រះនាងឧមា?) ដើមស.វ.ទី១០ និងព្រះនាងប្រាជ្ញាបារមី ចុងស.វ.ទី១២។ នេះជាការសម្រេចចិត្តលើកដំបូងបង្អស់សម្រាប់សារមន្ទីរសិល្បៈអាស៊ី ក្នុងការបញ្ជូនសម្បត្តិវប្បធម៌មកប្រទេសដើមវិញ ក្រោមគោលការណ៍នៃក្រមសីលធម៌របស់វិទ្យាស្ថានស្មិតសូនីញាន។ ការប្រគល់សម្បត្តិវប្បធម៌ទាំង ៣ រូបនេះគឺជាលទ្ធផលនៃការស្រាវជ្រាវយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ដោយរកឃើញថាវត្ថុបុរាណទាំងនេះត្រូវបានលួចនាំចេញដោយខុសច្បាប់ពីកម្ពុជាក្នុងអំឡុងសង្គ្រាម។
គួរឱ្យដឹងថា គ្រប់វត្ថុបុរាណខ្មែរដែលបានបញ្ជូនមកមាតុភូមិវិញមិនត្រឹមជាស្នាដៃសិល្បៈដ៏ពិចិត្រនោះទេ ប៉ុន្តែគឺជានិមិត្តរូប នៃព្រលឹងដូនតា និងអត្តសញ្ញាណជាតិខ្មែរ។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ រតនៈសម្បត្តិទាំងនេះគឺជាឱសថព្យាបាលរបួសផ្លូវចិត្តសម្រាប់ប្រជាជាតិកម្ពុជា ដែលបានឆ្លងកាត់សង្គ្រាមជាច្រើនទសវត្សកន្លងមកនិងការបាត់បង់បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ជាតិ៕