ឃ្លាតចាកមាតុប្រទេសជាង ៣០ ឆ្នាំពេលនេះ សមុច្ច័យ ទាំង ២២ បានមកកម្ពុជាវិញហើយ!
ឃ្លាតចាកមាតុប្រទេស​អស់​រយៈពេល​ជាង ៣០ ឆ្នាំ​ ពេល​នេះ​សមុច្ច័យ​ដែល​រក្សា​ទុក​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ត្រូវ​បាន​ប្រគល់​មក​ឱ្យ​កម្ពុជា​ដើម្បី​រក្សា​ទុក ​និង​បន្ត​ការ​មើល​ថែ​បន្ត​នៅ​សារមន្ទីរ​នរោត្តម​សីហនុ-អង្គរ។
នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ២៣ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២៥ តំណាង​សមាគម​មគ្គុទ្ទេសក៍​ទេសចរណ៍​ភាសា​ជប៉ុន​បាន​នាំ​យក​សមុច្ច័យ ២២ ប្រគល់​មក​ឱ្យ​កម្ពុជា។ សមុច្ច័យ ទាំង ២២ មាន​ដូច​ជា កុលាលភាជន៍ចំនួន ២១ និងធ្វើអំពីលោហៈ១។ គួរ​រម្លឹក​ថា សមុច្ច័យ ទាំង​នេះខាងជប៉ុន​ទទួល​បាន​ពី​ប្រជាជន​នៅ​ក្នុង​ភូមិ តានី សង្កាត់ រុន​តា​ឯក ក្រុង រុន​តា​ឯក​តេជោ​សែន ខេត្ត​សៀមរាប កាលពី ៣០ ឆ្នាំមុន។
ក្រោយ​ការ​រក្សា​ទុក​រយៈពេល​ដ៏យូរ ពេលនេះ​តំណាង​សមាគម​បាន​សម្រេច​ប្រគល់​វត្ថុ​ដ៏​មាន​តម្លៃ​ខាង​លើ​មក​​សារមន្ទីរ​នរោត្តម​សីហនុ-អង្គរ​ដើម្បី​ថែ​រក្សា​តាម​បច្ចេកទេស​ និង​ទុក​ជា​សម្បត្តិ​ជាតិ ក៏ដូចជា​សម្រាប់​ការ​ស្រាវជ្រាវផងដែរ។ ​​​​ពិត​ណាស់ ​ការសម្រេចក្នុងការប្រគល់វត្ថុដ៏មានតម្លៃទាំងនេះមកឱ្យកម្ពុជាវិញ ក៏ព្រោះតែយល់ឃើញថាសារមន្ទីរ​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ថែ​រក្សា ​និង​អភិរក្ស​រួម​ទាំង​ការ​ដាក់​តាំង​បង្ហញ​វត្ថុ​បុរាណ​នានា​ដែល​បាន​មក​ពី​កំណាយ​ស្រាវ​ជ្រាវ​ និង​មួយ​ចំនួន​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ប្រជា​ពលរដ្ឋ៕