លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈបានលើកបង្ហាញពីទង្វើអសីលធម៌របស់ប្រទេសថៃចំពោះការលួចចម្លងប្លង់ និងរចនាប័ទ្មប្រាសាទអង្គរវត្តក្នុងកិច្ចប្រជុំលើកទី ៤៧ របស់គណៈធម្មាធិការបេតិកភណ្ឌពិភពលោក ដែលធ្វើឡើងនាទីក្រុងប៉ារីស ប្រទេសបារាំងនាពេលថ្មីៗនេះ។
ដូចដែលមហាជនបានដឹងហើយថាខាងភាគីនៃប្រទេសថៃបានលួចចម្លង និងសាងសង់សំណង់ស្ថាបត្យកម្មពីប្រាសាទអង្គរវត្តរបស់កម្ពុជាដោយពុំមានការពិភាក្សាក៏ដូចជាសុំការអនុញ្ញាតពីខាងកម្ពុជានោះឡើយ។ ទង្វើអសីលធម៌ដែលបង្កឡើងដោយភាគីថៃចំពោះបញ្ហានេះបានធ្វើឱ្យខាងកម្ពុជាពិតជាពុំអាចឈរឱបដៃមើលបាននោះទេ។
ជាមួយគ្នានេះដែរនៅក្នុងសម័យប្រជុំលើកទី ៤៧ របស់គណៈធម្មាធិការបេតិកភណ្ឌពិភពលោក ដែលធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ នាទីក្រុងប៉ារីស ប្រទេសបារាំង លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានបញ្ចេញបទអន្តរាគមន៍ផ្លូវការមួយច្បាប់លើកឡើងអំពីក្ដីបារម្ភចំពោះសំណង់ចម្លងតាមគំរូប្រាសាទអង្គរវត្តនៅក្នុងខេត្តបុរីរម្យ ប្រទេសថៃ ដែលមានន័យដូចខាងក្រោមនេះ៖
«ថ្ងៃនេះ យើងខ្ញុំសូមជម្រាបជូនគ្រប់សមាជិកគណៈធម្មាធិការទាំងអស់អំពីកង្វល់របស់កម្ពុជា ពាក់ព័ន្ធនឹងសំណង់ចម្លងធំតាមគំរូប្រាសាទអង្គរវត្ត នៅក្នុងខេត្តបុរីរម្យ ព្រះរាជាណាចក្រថៃ ដោយមិនបានពិភាក្សាជាមួយកម្ពុជា ហើយក៏មិនគោរពទៅដល់ក្រមសីលធម៌នៃតម្លៃវប្បធម៌របស់កម្ពុជានោះដែរ។ មួយវិញទៀតនោះ ការសាងសង់នេះក៏បានប៉ះពាល់ផងដែរទៅដល់ សុចរិតភាព បូរណភាព សេចក្ដីទៀងត្រង់ ភាពត្រឹមត្រូវទៅតាមច្បាប់ និងតម្លៃលេចធ្លោជាសកលរបស់រមណីយដ្ឋានអង្គរទាំងមូល។ ទោះបីយើងខ្ញុំបានខិតខំព្យាយាមជាច្រើនលើកច្រើនសាក្នុងការជជែកជាមួយភាគីថៃ ក៏ការសាងសង់នេះនៅតែបន្តមិនបញ្ឈប់នោះដែរ។ ករណីសាងសង់ចម្លងនេះ កំពុងបង្កសំណល់គំរូដ៏គ្រោះថ្នាក់បំផុតសម្រាប់គ្រប់បេតិកភណ្ឌពិភពលោកទាំងអស់។ ដូច្នេះ យើងខ្ញុំស្នើអង្គការយូណេស្កូ ក៏ដូចជាស្ថាប័នពិគ្រោះយោបល់ទាំងអស់របស់អង្គការយូណេស្កូជួយពិនិត្រជាទូទៅលើបញ្ហានេះជាមួយការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់»។
គួរបញ្ជាក់ឱ្យដឹងដែរថា កាលពីអំឡុងឆ្នាំ ២០២១ ថៃបានកសាងប្រាសាទសីហនគរ (Siha Nakhon) នៅក្នុងវត្តភូម៉ានហ្វា (Phu Man Fah) ដោយចម្លងប្លង់ និងរចនាប័ទ្មប្រាសាទអង្គរវត្តរបស់ខ្មែរទាំងស្រុង។ ចំពោះករណីនេះខាងភាគីកម្ពុជាបានសិក្សាជាអន្លើ និងបានយកចិត្តទុកជាទីបំផុតក្នុងការគាំពារក៏ដូចជាថែរក្សាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌជាតិកម្ពុជាមួយនេះ៕
សំណង់ប្រាសាទអង្គរវត្តនៅលើទឹកដីនៃប្រទេសកម្ពុជា
សំណង់ប្រាសាទដែលលួចចម្លងដោយប្រទេសថៃ (កំពុងសាងសង់)