ក្រសួងវប្បធម៌ចេញអន្តរាគមន៍ផ្លូវការពាក់ព័ន្ធទង្វើអសីលធម៌របស់ថៃចំពោះការលួចចម្លងប្លង់ និងរចនាប័ទ្មប្រាសាទអង្គរវត្ត
លោក​ជំទាវ​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​វប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ​បាន​លើក​បង្ហាញ​ពី​ទង្វើ​អសីលធម៌​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ចំពោះ​ការ​លួច​ចម្លង​​ប្លង់ ​និងរចនាប័ទ្មប្រាសាទ​អង្គរវត្ត​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​លើក​ទី ៤៧ របស់​គណៈ​ធម្មាធិការ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក ដែល​ធ្វើ​ឡើង​​នា​ទី​ក្រុង​ប៉ារីស ប្រទេសបារាំងនា​ពេល​ថ្មីៗនេះ។ ​
ដូច​ដែល​មហាជន​បាន​ដឹង​ហើយ​ថា​ខាង​ភាគី​នៃ​ប្រទេស​ថៃ​បាន​លួច​ចម្លង​ និង​សាងសង់​សំណង់​ស្ថាបត្យកម្ម​ពី​ប្រាសាទ​អង្គរ​វត្ត​របស់​កម្ពុជា​ដោយ​ពុំ​មាន​ការ​ពិភាក្សា​ក៏​ដូច​ជា​សុំ​ការ​អនុញ្ញាត​ពី​ខាង​កម្ពុជា​នោះ​ឡើយ។ ទង្វើ​អសីលធម៌​ដែល​បង្ក​ឡើង​ដោយ​ភាគី​ថៃ​ចំពោះ​បញ្ហា​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ខាង​កម្ពុជា​ពិត​ជា​ពុំ​អាច​ឈរ​ឱប​ដៃ​មើល​បាន​នោះ​ទេ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ​នៅ​ក្នុង​សម័យ​ប្រជុំ​លើក​ទី ៤៧ របស់​គណៈ​ធម្មាធិការ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក ដែល​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១០ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥ នា​ទី​ក្រុង​ប៉ារីស ប្រទេស​បារាំង លោក​ជំទាវ​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​វប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ ​បាន​បញ្ចេញ​បទ​អន្តរាគមន៍​ផ្លូវ​ការ​មួយ​ច្បាប់​លើក​ឡើង​អំពី​ក្ដី​បារម្ភ​ចំពោះ​សំណង់​ចម្លង​តាម​គំរូ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​បុរីរម្យ ប្រទេស​ថៃ ដែល​មាន​ន័យ​ដូច​ខាង​ក្រោម​នេះ៖
«ថ្ងៃ​នេះ យើង​ខ្ញុំ​សូម​ជម្រាប​ជូន​គ្រប់​សមាជិក​គណៈ​ធម្មាធិការ​ទាំង​អស់​អំពី​កង្វល់​របស់​កម្ពុជា ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សំណង់​ចម្លង​ធំ​តាម​គំរូ​ប្រាសាទ​អង្គរ​វត្ត នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​បុរី​រម្យ ព្រះ​រាជាណាចក្រ​ថៃ ដោយ​មិន​បាន​ពិភាក្សា​ជាមួយ​កម្ពុជា ហើយ​ក៏​មិន​គោរព​ទៅ​ដល់​ក្រម​សីលធម៌​នៃ​តម្លៃ​វប្បធម៌​របស់​កម្ពុជា​​នោះ​ដែរ។ មួយ​វិញ​ទៀត​នោះ ការ​សាងសង់​នេះ​ក៏​បាន​ប៉ះពាល់​ផង​ដែរ​ទៅ​ដល់ សុចរិត​ភាព បូរណភាព សេចក្ដី​ទៀង​ត្រង់ ភាព​ត្រឹម​ត្រូវ​ទៅ​តាម​ច្បាប់ និង​តម្លៃ​លេច​ធ្លោ​ជា​សកល​របស់​រមណីយដ្ឋាន​អង្គរ​ទាំង​មូល។ ទោះ​បី​យើង​ខ្ញុំ​បាន​ខិត​ខំ​ព្យាយាម​ជា​ច្រើន​លើក​ច្រើន​សា​ក្នុង​ការ​ជជែក​ជាមួយ​ភាគី​ថៃ ក៏​ការ​សាងសង់​នេះ​នៅ​តែ​បន្ត​មិន​បញ្ឈប់​នោះ​ដែរ។ ករណី​សាងសង់​ចម្លង​នេះ កំពុង​បង្ក​សំណល់​គំរូ​ដ៏​គ្រោះ​ថ្នាក់​បំផុត​សម្រាប់​គ្រប់​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក​ទាំង​អស់។ ដូច្នេះ យើង​ខ្ញុំ​ស្នើ​អង្គការ​យូណេស្កូ ក៏​ដូច​ជា​ស្ថាប័ន​ពិគ្រោះ​យោបល់​ទាំង​អស់​របស់​អង្គការ​យូណេស្កូ​ជួយ​ពិនិត្រ​ជា​ទូទៅ​លើ​បញ្ហា​នេះ​ជាមួយ​ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ខ្ពស់»។
គួរ​បញ្ជាក់​ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា កាល​ពី​អំឡុង​ឆ្នាំ ២០២១ ថៃ​បាន​កសាង​ប្រាសាទ​សីហ​នគរ (Siha Nakhon) នៅ​ក្នុង​វត្ត​ភូ​ម៉ាន​ហ្វា (Phu Man Fah) ដោយ​​ចម្លង​ប្លង់ ​និងរចនាប័ទ្មប្រាសាទ​អង្គរវត្ត​របស់​ខ្មែរ​ទាំង​ស្រុង។ ចំពោះ​ករណី​នេះ​ខាង​ភាគី​កម្ពុជា​បាន​សិក្សា​ជា​អន្លើ​ និង​បាន​យក​ចិត្ត​ទុក​ជា​ទី​បំផុត​ក្នុង​ការ​គាំពារ​ក៏​ដូចជា​ថែ​រក្សា​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ជាតិ​កម្ពុជា​មួយ​នេះ៕
សំណង់ប្រាសាទ​អង្គរវត្តនៅលើទឹកដីនៃប្រទេសកម្ពុជា
សំណង់ប្រាសាទដែលលួចចម្លងដោយប្រទេសថៃ (កំពុងសាងសង់)