ក្រៅអំពីខេត្តបាត់ដំបង កម្ពុជានៅមានតំបន់ជាប់មាត់សមុទ្ទដែលស្ថិតនៅប៉ែកនិរតីនៃប្រទេស ១ ទៀតដែលសម្បូរទៅដោយសំណង់បេតិកភណ្ឌដែលបន្សល់តាំងពីសម័យអាណានិគមបារាំងរាប់រយកន្លែងនោះគឺខេត្តកំពត។
បើនិយាយអំពីសំណង់បុរាណដែលសាងសង់ក្នុងសម័យអាណានិគមបារាំងមហាជនប្រាកដជានឹកឃើញដល់ខេត្តបាត់ដំបង ឬរាជធានីភ្នំពេញ ខណៈខេត្តកំពតក៏ជាខេត្តមួយដែលសម្បូរទៅដល់សំណង់ក្នុងសម័យបារាំងដាក់អាណានិគមលើប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
សំណង់អគារបុរាណ ក្នុងក្រុងកំពតសរុបមាន ៣៥៥ អគារ (បានចុះបញ្ជីរួចរាល់) ហើយបច្ចុប្បន្នសំណង់ត្រូវបែងចែកជា ២ គឺសំណង់គ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋ និងឯកជន។ ដ្បិតថាសំណង់ទាំងនេះត្រូវបានគ្រប់គ្រងដាច់ដោយឡែកពីម្ចាស់ផ្សេងៗគ្នា ទាំងរដ្ឋក៏ដូចជាឯកជន ប៉ុន្តែត្រូវបានរក្សានូវទម្រង់ទ្រង់ទ្រាយដើមបានច្រើន ដោយមានការជួសជុលឡើងវិញបន្តិចបន្តួចលើផ្នែកមួយចំនួនដែលរងការខូចខាតប៉ុណ្ណោះ។
គួរឱ្យដឹងដែរថា សំណង់ដែលបន្សល់ទុកក្រោយភ្លើងសង្គ្រាមច្រើនទសវត្សរ៍ទាំងនេះត្រូវបានជួសជុល កែលម្អ អភិរក្សធ្វើជាលំនៅឋាន និងប្រើប្រាស់ជាស្ថាប័នរដ្ឋ។ គួរបញ្ចាក់ថា សំណង់អគារបុរាណក្នុងខេត្តកំពតបានក្លាយជាចំណុចទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិឱ្យចង់មកទស្សនា សិក្សា ស្វែងយល់ពីប្រវត្តិនៃសំណង់បេតិកភណ្ឌទាំងអស់នេះ៕