នាវាទេសចរណ៍សញ្ជាតិ Bermuda ១ គ្រឿងដែលមានផ្ទុកអ្នកទេសចរបរទេសរាប់ពាន់នាក់នាក់បានចូលសំចតនៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងបានទៅទស្សនាតំបន់ឆ្នេរព្រមទាំងទីតាំងជាសំខាន់ៗជាច្រើនទៀត។
នាថ្ងៃទី ២៩ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៥ នាវាទេសចរណ៍ DIAMOND PRINCESS ដែលមានសញ្ជាតិ Bermuda បានចូលចតនៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ។ នេះបើតាមការបង្ហោះជូនដំណឹងលើផេកផ្លូវការរបស់ឯកឧត្ដម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍។ ជាមួយគ្នានេះ ទេសចរបរទេសដែលមានវត្តមាននៅលើកប៉ាល់កម្សាន្តចំនួន ២ ៨៥០ នាក់ ក៏បានចុះចូលទស្សនានូវឆ្នេរសមុទ្រដ៏ស្រស់ស្អាតនៃក្រុងព្រះសីហនុ និងបានទៅទស្សនាផ្សារលើ និងវត្តអារាមផងដែរ។ ការចូលសំចតរបស់នាវាយក្ស DIAMOND PRINCESS នាពេលនេះគឺក្នុងគោលបំណងដើម្បីឱ្យទេសចរបានចូលមកទស្សនានិងផ្ដិតយកទិដ្ឋភាពដ៏ស្រស់ស្អាតនៃតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា កន្លងមកមាននាវាទេសចរធំៗជាច្រើនតែងចូលសំចតនៅកំពង់ផែស្វយ័តកម្ពុជាដើម្បីឱ្យទេសចរបានចូលមកទស្សនាតំបន់សំខាន់ៗរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងនោះមានដូចជា នាវាទេសចរណ៍ WESTERDAMសញ្ជាតិ HOLLAND , នាវាទេសចរណ៍ NORWEGIAN សញ្ជាតិ BAHAMAS , នាវាទេសចរណ៍ VIKING ORION សញ្ជាតិ NORWAY , នាវាទេសចរណ៍ DOULOS HOPE សញ្ជាតិ MALIA និងនាវាទេសចរណ៍ខ្នាតយក្សជាច្រើនទៀត៕