ក្រសួងដែនដី នគរោបនីយកម្ម និងសំណង់ បានជូនដំណឹងឱ្យពលរដ្ឋដែលស្នាក់នៅក្នុងអគារដែលជាអតីតស្ថានទូតអាមេរិក និងអតីតសាលាបឋមសិក្សាបដិវត្តឱ្យរកកន្លែងស្នាក់ថ្មីដែលមានសុវត្ថិភាពជាបន្ទាន់ ដ្បិតអគារនេះមានសភាពទ្រុឌទ្រោមខ្លាំងនិងអសុវត្ថិភាព។
តាមការឱ្យដឹងនៅលើផេករដ្ឋបាលសង្កាត់ផ្សារថ្មីទី៣ កាលពីថ្ងៃទី ២៩ ខែ មករា ឆ្នាំ ២០២៦ អតីតស្ថានទូតអាមេរិក និងអតីតសាលាបឋមសិក្សាបដិវត្ត ដែលបច្ចុប្បន្នមានពលរដ្ឋស្នាក់នៅគឺមានសភាពចាស់ទ្រុឌទ្រោមខ្លាំង។ ក្រោយការពិនិត្យនិងយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់អាជ្ញាធរ ឃើញថាអគារនេះពុំមានសុវត្ថិភាព ហើយក៏មិនអាចបន្តស្នាក់នៅបានទៀតទេ។ ជាមួយគ្នា ក្រសួងដែនដី នគរោបនីយកម្ម និងសំណង់ បានធ្វើការដោះស្រាយ និងជូនដំណឹងដល់ពលរដ្ឋដែលស្នាក់នៅអគារខាងលើស្វែងរកកន្លែងស្នាក់នៅថ្មីជាបន្ទាន់។
ភ្ជាប់ជាមួយរូបភាពច្រើនសន្លឹកបានបង្ហាញពីទិដ្ឋភាពបន្ទប់ចាស់ៗ ដែលមានសភាពចាស់រេចរឹល ហើយទីតាំងខ្លះទៀតដែលពុំមានការប្រើប្រាស់។ មួយទៀត ផ្នែកខាងមុខអគារនេះទាំងមូលមានស្មៅ និងរុក្ខជាតិដុះសឹងគ្រប់ជាន់ទាំងអស់ ផ្ទៃជញ្ជាំង មានស្នាមប្រឡាប់ស្ទើរទាំងអស់នៃអគារ។
មិនត្រឹមជាអតីតសាលាបឋមសិក្សាបដិវត្ត អគារកម្ពស់៥ជាន់មួយនេះជា អតីតស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំនៅកម្ពុជានៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ១៩៦០ ហើយក៏ជាអគារការិយាល័យទី៣ បន្ទាប់ពីផ្លាស់ប្តូរពីសណ្ឋាគារឡឺរ៉ូយ៉ាល់ និងអគារមួយនៅម្តុំវត្តភ្នំ។ ទីតាំងនេះជាទីតាំងកើតហេតុនៃបាតុកម្មដោយហឹង្សាប្រឆាំងនឹងអាមេរិកនៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ១៩៦០៕