ដរាបណាមានជីវិត គឺត្រូវមានសង្ឃឹម! ស្ដ្រីវ័យ ៨០ ឆ្នាំចូលរួមប្រកួត Miss Universe ដើម្បីបំពេញក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួន
Choi Soon-hwa ស្រ្តីវ័យ ៨០ឆ្នាំ បានចូលរួមប្រកួតនៅក្នុងកម្មវិធី Miss Universe Korea 2024 ដែលនេះជាសកម្មភាពដែលជំរុញឱ្យមនុស្សចំណាស់ដទៃទៀត ប្រើប្រាស់ជីវិតចុងក្រោយរបស់ខ្លួនទៅតាមអ្វីដែលខ្លួនប៉ង។
ដូចដែលគេនិយាយមិនខុសមែន “គ្មានពាក្យថាយឺតពេលទេ ក្នុងការសម្រេចក្ដីសុបិនរបស់ខ្លួន” ជាក់ស្ដែង លោកយាយ Choi Soon-hwa សញ្ញាតិកូរ៉េខាងត្បូង បានសម្រេចចិត្តចុះឈ្មោះប្រកួតប្រជែងក្នុងវេទិកាបវរកញ្ញាចក្រវាល ក្រោយពីកម្មវិធីបានលុបចោលនូវការរឹតបន្តឹងអាយុ ដោយបែរមកផ្ដោតលើសម្រស់របស់បេក្ខនារីចូលរួមជាធំ។
ជាមួយនឹងសារ “សម្រស់មិនប្រកាន់អាយុ” បានបើកទ្វារឱ្យបេក្ខនារីរូបនេះបានចូលរួម។ បើទោះបីជាកម្មវិធីមិនទាន់បានបញ្ចប់ក៏ពិតមែន តែលោកយាយបានទទួលតំណែងរួចទៅហើយ ដោយគាត់បានក្លាយជាបេក្ខនារីដែលមានវ័យចំណាស់បំផុតដែលកម្មវិធីនេះមិនដែលមានពីមុនមក។
ស្ត្រីដែលមានតួនាទីជាម្ដាយ និងជីដូនរូបនេះ បានរៀបរាប់ពីអារម្មណ៍របស់ខ្លួន នៅពេលឃើញពីការប្រកាសស្វែងរកបេក្ខនារីចួលរួមថា៖ “ក្រោយពីខ្ញុំបានឃើញថា ការប្រកួតបវរកញ្ញាចក្រវាល Miss Universe លែងកំណត់អាយុដូចមុន ខ្ញុំបាននិយាយាថា ខ្ញុំនឹងចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ។ ពេលនោះកូនប្រុសរបស់ខ្ញុំក៏បាននិយាយថា ម៉ាក់ពិតជាចង់ទៅប្រកួតមែនឬ?”។
បើទោះបីជាសួរបែបនេះក្ដី តែកូនប្រុសរបស់លោកយាយមិនបានហាមឃាត់ក្នុងការបំពេញក្ដីស្រមៃរបស់ម្ដាយនោះទេ។ ក្រោយពីទទួលបានការគាំទ្រពីកូនរួច លោកយាយ Choi Soon-hwa ក៏បានផ្ញើរូបថតប៉ុន្មានសន្លឹកទៅកាន់កម្មវិធី ដោយមានការសរសើរពីក្រុមគ្រួសារថា៖ “ម្ដាយ​របស់​យើងពិតជា​អស្ចារ្យ​ណាស់ លោកយាយរបស់​យើងពិតជា​អស្ចារ្យ​ណាស់”។
ក្រោយពីទទួលបានការរិះគន់ជាយូរមកហើយថា Miss Universe ជាកម្មវិធីដែលចាស់គំរឹលដោយសារការរឹតបន្តឹងមួយចំនួនលែងស័ក្ដិសមនឹងសម័យកាលហើយ ទើបកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងបវរកញ្ញាចក្រវាលមួយនេះបានសម្រេចលុបចោលនូវលក្ខខណ្ឌដែលហាមឃាត់មួយចំនួន ដូចជា អាយុកំណត់ ស្រ្តីដែលរៀបការរួច និងស្ដ្រីដែលជាម្ដាយនៅក្នុងការប្រកួតឆ្នាំនេះ។
ឆ្លើយតបនឹងការកែប្រែថ្មីនេះ Kim Sung-shin ដែលជាបេក្ខនារីម្នាក់ដែរ បានលើកឡើងថា៖ “ដោយសារតែការរឹតបន្តឹងមួយចំនួនបានដកចេញ នៅឆ្នាំនេះកម្មវិធីទទួលបានអ្នកចូលរួមប្រកួតច្រើនជាងមុន ហើយនេះក៏ជាការទទួលស្គាល់ស្ដង់ដារនៃសម្រស់កាន់តែច្រើនដូចគ្នាដែរ”។
ដោយឡែកក្នុងនាមជាបុគ្គលម្នាក់ដែលបានធ្វើការជាមួយអ្នករៀបចំកម្មវិធីប្រកួតមួយនេះ Yang Sun-mook បានអបរអរសាទរជាមួយនឹងការវិវត្តថ្មីនេះ ដោយគាត់ប្រាប់ថា៖ “កូរ៉េខាងត្បូងកំពុងតែមានពេលវេលាដែលមនុស្សចាស់ក៏ស័ក្ដិសមនឹងប្រើប្រាស់ពាក្យថាទាន់សម័យដែរ។ ដូចដែលអ្នកឃើញអ៊ីចឹង មនុស្សចាស់តែងមានវត្តមាននៅក្នុងពាណិជ្ជកម្ម កម្មវិធីទូរទស្សន៍ ការបង្ហាញម៉ូដ ហើយឥឡូវនេះអ្នកក៏អាចឃើញពួកគាត់នៅក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងសម្រស់លំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោកផងដែរ”។
ទោះមាននាមជាម្ដាយ និងជាជីដូនរបស់ចៅៗទៅហើយក្ដី  តារាបង្ហាញម៉ូដ និងបេក្ខនារីវ័យ ៨០ឆ្នាំរូបនេះមិនមែនគ្រាន់តែជោគជ័យ និងមានសេចក្ដីសុខផ្ទាល់ខ្លួននោះទេ។ ក៏ប៉ុន្តែ ការចូលរួមប្រកួតនៅលើឆាកមួយនេះ លោកយាយ Choi Soon-hwa ក៏បានបង្ហាញទៅកាន់់អ្នកដទៃទៀតដែលថា ទោះបីជាអ្នកមានអាយុប៉ុន្មានក៏ដោយ អ្នកនៅតែអាចធ្វើតាមក្ដីសុបិន្តរបស់ខ្លួន ដែលជាការប្រើប្រាស់រយៈពេលចុងក្រោយនៃជីវិតពេញដោយសេចក្ដីសុខ៕