អ្នករស់នៅម្នាក់ឯងឈានដល់ ១០​ លានលើកដំបូងនៅកូរ៉េខាងត្បូង អ្នកជំនាញបង្ហាញការព្រួយបារម្ភ
ទិន្នន័យរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃកូរ៉ខាងត្បូងចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែសីហា បង្ហាញថា ចំនួនគ្រួសារដែលមានសមាជិកតែម្នាក់នៅក្នុងប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងបានកើនឡើងលើស ១០ លានជាលើកដំបូងក្នុងឆ្នាំមុន ដែលស្មើនឹងជាង ៤០ ភាគរយនៃចំនួនគ្រួសារទាំងអស់ ។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា ចំនួនគ្រួសារសរុបក្នុងប្រទេសកូរ៉េកាលពីឆ្នាំមុនមានចំនួន ២៤ លានគ្រួសារ ដែលកើនឡើងប្រហែល ១ លានគ្រួសារគិតពីឆ្នាំ ២០២០ មក ។ ចំនួនគ្រួសារដែលមានមនុស្សតែម្នាក់បានកើនឡើងដល់ ១០ លាន តំណាងឱ្យ ៤២ ភាគរយនៃចំនួនសរុប ដែលកើនឡើងប្រមាណ ៣៩ ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ ២០២០ ដែលកាលនោះគ្រួសារសមាជិកម្នាក់ឯងឈានដល់ ៩ លាន។
ចំណែក ចំនួនគ្រួសារដែលមានមនុស្សពីរនាក់បានកើនឡើងពី ៥.៤ លានដល់ ៦ លានក្នុងរយៈពេលដូចគ្នា ខណៈដែលចំនួនគ្រួសារដែលមានមនុស្ស ៤ នាក់ឡើងបានថយចុះចំនួន ៦៧ ម៉ឺនគ្រួសារ នៅត្រឹម ៣.៩៤ លានគ្រួសារ។ នេះបើយោងតាមទិន្នន័យដដែល។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងបានកត់ត្រាចំនួនប្រជាជនថយចុះពី ៥១.៨៣ លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ ២០២០ មកត្រឹម ៥១.២២ លាននាក់កាលពីឆ្នាំមុន ដែលជាការថយចុះនូវចំនួនប្រជាជនរយៈពេលប្រាំឆ្នាំជាប់ៗគ្នា។ ក្រសួងមហាផ្ទៃបាននិយាយថា អត្រាធ្លាក់ចុះពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំបានថយចុះចាប់តាំងពីធ្លាក់ចុះខ្លាំងបំផុតក្នុងឆ្នាំ ២០២២ ដែលបង្ហាញថានិន្នាការនៃការថយចុះចំនួនប្រជាជនបានធូរស្រាលបន្តិច។
ការកើនឡើងនៃចំនួនមនុស្សចាស់ដែលរស់នៅតែម្នាក់ឯង ការកើនឡើងនៃចំនួនយុវជនកូរ៉េដែលពន្យារពេលរៀបការ និងជ្រើសរើសរស់នៅតែម្នាក់ឯងបន្ទាប់ពីសាកលវិទ្យាល័យ ឬនៅពេលទទួលបានការងារត្រូវបានចង្អុលបង្ហាញថាជាកត្តានៅពីក្រោយការកើនឡើងនៃអ្នករស់នៅម្នាក់​ឯង។ ក្នុងចំណោមអ្នករស់នៅម្នាក់ឯងទាំង ១០ លាន គឺមាន ៣.២ លាននាក់ជាប្រជាជនក្នុងវ័យ ២០ និង ៣០ ឆ្នាំ ខណៈ ៣.៨១ លាននាក់មានអាយុចាប់ពី ៦០ ឆ្នាំឡើងទៅ។
កន្លងមក យុវវ័យភាគច្រើនចាកចេញពីផ្ទះឪពុកម្តាយនៅពេលពួកគេរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ និងការចាប់ផ្តើមគ្រួសារ។ ទោះជាយ៉ាងណា ការយល់ឃើញនេះបានផ្លាស់ប្តូរក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយ ដោយជនជាតិកូរ៉េវ័យក្មេងជាច្រើនក្នុងវ័យ ២០ និង ៣០ ឆ្នាំបានចាត់ទុកការចាកចេញពីគ្រួសារជាជំហានឆ្ពោះទៅរកឯករាជ្យភាពផ្ទាល់ខ្លួនជាជាងការរៀបចំខ្លួនសម្រាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍ ដែលជំរុញឱ្យមានការកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃអ្នករស់នៅម្នាក់ឯង។
សាស្ត្រាចារ្យ Jung Jae-hoon មកពីនាយកដ្ឋានសុខុមាលភាពសង្គមនៃសកលវិទ្យាល័យ Seoul Women’s University បានប្រាប់កាសែត The Korea Herald ថា “ការកើនឡើងនៃអ្នករស់នៅម្នាក់ឯងឆ្លុះបញ្ចាំងស្ថានភាពរបស់ប្រទេសកូរ៉េទាំងក្នុងឋានៈជាសង្គមមនុស្សវ័យចំណាស់ និងការស្ទាក់ស្ទើររបស់មនុស្សវ័យក្មេងជាច្រើនក្នុងការរៀបការដោយសារតែបន្ទុកចាយវាយខ្ពស់។ នៅពេលដែលតម្លៃនៃការរស់នៅកើនឡើង ហើយអត្រាកំណើតធ្លាក់ចុះ គំរូគ្រួសារម្នាក់ៗឯងបែបនេះត្រូវបានរំពឹងថានឹងនៅតែជាបទដ្ឋាននៅក្នុងសង្គមកូរ៉េ”។
ទន្ទឹមនឹងការកើនឡើងនៃអ្នករស់នៅម្នាក់ឯង ក្រសួងពាក់ព័ន្ធក៏ត្រូវតែយកចិត្តទុកដាក់កាន់តែខ្លាំងផងដែរចំពោះហានិភ័យនៃភាពឯកោ និងការថយចុះសុខភាពផ្លូវចិត្ត។ លោកសាស្ត្រចារ្យបាននិយាយថា “ខណៈពេលដែលការរស់នៅតែម្នាក់ឯងអាចតំណាងឱ្យឯករាជ្យភាព តែវាក៏បង្កើនហានិភ័យនៃភាពឯកកោ ការធ្លាក់ទឹកចិត្ត និងការផ្ដាច់ខ្លួនពីសង្គមផងដែរ ដូច្នេះគោលនយោបាយសុខភាពសាធារណៈគួរតែពង្រីកបញ្ចូលកម្មវិធីសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងសហគមន៍ សម្រាប់អ្នករស់នៅម្នាក់ឯងទាំងចាស់និងក្មេង”។
សាស្ត្រាចារ្យ Jung បន្ថែមថា បើគ្មានសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងបណ្តាញគាំទ្រសង្គមខ្លាំងជាងនេះទេ បញ្ហាប្រឈមនៃការរស់នៅតែម្នាក់ឯងអាចកាន់តែស៊ីជម្រៅ នៅពេលដែលនិន្នាការនេះបន្តកើនឡើង ៕