តំបន់ប្រវត្តិសាស្ត្រភ្នំព្រះរាជទ្រព្យ (ភ្នំឧត្តុង្គ) នឹងក្លាយជាតំបន់បៃតងនាពេលឆាប់ក្រោយការសម្រេចជ្រើសរើសតំបន់មួយនេះជាទីតាំងនៃការសិក្សាលើគម្រោងអភិវឌ្ឍសួនច្បារសាធារណៈលំហបៃតងនិងបឹងធម្មជាតិ។
ក្រសួងដែនដីបានសម្រេចយកតំបន់ប្រវត្តិសាស្ត្រភ្នំព្រះរាជទ្រព្យដែលស្ថិតនៅភូមិសាស្ត្រខេត្តកណ្ដាលដើម្បីសិក្សាគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សួនច្បារសាធារណៈលំហបៃតងសម្រាប់ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋធ្វើដំណើរ ហាត់ប្រាណនិងទេសចរណ៍។ ការសម្រេចនេះបានធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃច័ន្ទចុងសប្ដាហ៍ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំរវាងឯកឧត្ដម ឈឿន ប៊ុណ្ណារ័ត្ន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរោបនីយកម្ម និងសំណង់ ជាមួយឯកឧត្ដម គួច ចំរើន អភិបាលខេត្តកណ្ដាល។ ក្នុងកិច្ចប្រជុំនោះដែរ ឯកឧត្ដមរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរោបនីយកម្ម និងសំណង់បានបង្ហាញថា ខេត្តកណ្ដាលជាខេត្តគោលដៅមួយក្នុងចំណោមរាជធានីខេត្តដទៃទៀតដោយបានកំណត់យកស្រុកពញាឮ ជាស្រុកដំបូងគេបង្អស់ក្នុងការបង្កើតលំហបៃតងនៅទីសាធារណៈ។ ការបង្កើតឱ្យមានលំហបៃតងនៅទីសាធារណៈគឺជាការបង្កើតដង្ហើមបៃតង និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចតាមរយៈការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ ដោយផ្សារភ្ជាប់ទីសាធារណៈមានរបៀបរៀបរយ អនាម័យ ភាពស៊ីវិល័យ ព្រមទាំងបង្កើនប្រាក់ចំណូលជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់នោះផងដែរ។
នាឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្ដមអភិបាលខេត្តកណ្ដាលក៏បានណែនាំដល់អភិបាលក្រុង-ស្រុកទាំងអស់ត្រូវរកទីតាំងសម្រាប់ក្រុង-ស្រុករបស់ខ្លួន ដើម្បីបង្កើតនូវគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍និងកែលម្អសួនច្បារសាធារណៈលំហបៃតងនិងបឹងធម្មជាតិនៅតាមក្រុងស្រុករៀងៗខ្លួន៕