ជណ្ដើរបុរាណជាង ២ ពាន់កាំកំពុងត្រៀមចាំទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិឲ្យល្បងកម្លាំងឡើងទៅកាន់ប្រាសាទព្រះវិហារ។ ប្រាសាទនេះ បច្ចុប្បន្នមានផ្លូវឡើង ៣ ដោយផ្លូវ២នៅខាងកម្ពុជា និងផ្លូវមួយទៀតពីខាងទឹកដីថៃមក។ ភ្ញៀវទេសចរទៅពីខាងកម្ពុជាទៅ មានជម្រើស២អាចឡើងភ្នំនេះបាន ដោយទី១ផ្លូវថ្មី ដោយអាចជិះឡានឡើងបាន ខណៈដែលផ្លូវមួយទៀតគឺដើរតាមជណ្ដើរដែលមាន ២ ២៤២ កាំ។
សម្រាប់ភ្ញៀវបរទេស ឬភ្ញៀវក្នុងស្រុកដែលចូលចិត្តធ្វើដំណើរផ្សងព្រេង ចង់ឃើញទេសភាពស្អាតៗ នោះអាចជ្រើសរើសការឡើងភ្នំ ដោយជណ្ដើរឈើ ដែលធ្វើពីលើជណ្ដើរថ្មចាស់បុរាណបាន។ ការឡើងដោយជណ្ដើរនេះ អ្នកទេសចរអាចទស្សនាទេសភាពស្រស់ត្រកាល ហើយមិនមានគ្រោះថ្នាក់អ្វីនោះទេ ព្រោះជណ្ដើរធ្វើពីឈើមានការពិនិត្យយ៉ាងត្រឹមត្រូវ។
ខាងជណ្ដើរបុរាណឡើងទៅប្រាសាទបុរាណខ្មែរដ៏អស្ចារ្យនោះ បានក្លាយជាគោលដៅទាក់ទាញទេសចរណ៍ដ៏ពេញនិយមបាន។ សម្រាប់ការដើរឡើងតាមជណ្ដើរដែលមានរហូតដល់ទៅ ២ ២៤២ កាំ ចំណាយពេលហោចណាស់ ២ ម៉ោង (ទាំងឡើងនិងចុះ) នេះជាការការប៉ាន់ប្រមាណទូទៅមិនរាប់បញ្ចូលការដើរលឿនឬយឺតនោះទេ។ ដូច្នេះសម្រាប់អ្នកដែលចង់ធ្វើដំណើរដោយថ្មើរជើងលើជណ្ដើរបុរាណដែលមានប្រវែង ១ ៤៥៦ ម៉ែត្រ ត្រូវប្រាកដចិត្តថាអ្នកមានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ទាំងការទស្សនាតំបន់ប្រាសាទ និងការចំណាយពេលឡើងហើយចុះវិញ។
ដោយឡែក ការឡើងតាមជណ្ដើរបុរាណគឺអាចឱ្យអ្នកទេសចរបានមើលឃើញនូវទិដ្ឋភាពដ៏ស្រស់ត្រកាលពីលើកំពូលភ្នំនៃប្រាសាទព្រះវិហារដែលហ៊ុំព័ទ្ធទៅដោយព្រៃក្រាស់ពណ៌បៃតងស្រងាត់។ មិនតែប៉ុណ្ណោះក៏អាចទទួលបានអារម្មណ៍ប្លែកមិនធ្លាប់មានពីចំណុចដ៏ទាក់ទាញមួយទៀតនៃប្រាសាទបុរាណព្រះវិហារ។ «ជណ្ដើរឈើ» ត្រូវបានសាងសង់ឡើងក្នុងអំឡុងឆ្នាំ ២០០៩ ស្ថិតនៅផ្នែកខាងកើតភ្ជាប់ពីជើងភ្នំដងរែកឡើងទៅគោបូរៈទី៥ នៃប្រាសាទព្រះវិហារ។
បន្ថែមពីនេះ កូនខ្មែរគ្រប់រូបគួរបានដឹងផងដែរថាប្រាសាទព្រះវិហាររបស់កម្ពុជាត្រូវបានបញ្ចូលជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោកដោយអង្គការ UNESCO នៅថ្ងៃទី ៧ ខែ កក្កដា ឆ្នាំ ២០០៨ ក្នុងសម័យប្រជុំលើកទី ៣២ នៅក្នុងទីក្រុងកេបិក ប្រទេសកាណាដា៕