ថ្មីៗ នេះអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានចេញសេចក្ដីប្រកាសជូនដំណឹងជាថ្មីម្ដងទៀតអំពីគ្រោះថ្នាក់ដែលបង្កឡើងដោយសត្វស្វា និងជម្រាបដល់មហាជនឱ្យបញ្ឈប់នូវរាល់សកម្មភាពនៃការឱ្យចំណី និងនៅក្បែរស្វាទាំងអស់នោះដើម្បីបញ្ចៀសគ្រោះថ្នាក់ជាយថាហេតុ។
ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះចំនួនសត្វស្វានៅក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ខណៈចំនួនដ៏ច្រើននៃសត្វព្រៃប្រភេទនេះបានបង្កគ្រោះថ្នាក់ទៅដល់អ្នកទេសចរដែលបានមកទស្សនាក្នុងតំបន់អង្គរ។ ដោយមើលឃើញពីគ្រោះថ្នាក់ដែលបង្កឡើងដោយសត្វស្វាអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានប្រកាសជូនដំណឹងទៅដល់មហាជនឱ្យបញ្ឈប់នូវការឱ្យចំណីដល់ស្វាទាំងនោះ និងនៅឱ្យឆ្ងាយដើម្បីបញ្ចៀសបាននូវគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ។
ក្នុងនោះដែរអាជ្ញាធរក៏កំពុងតែធ្វើការជាមួយក្រសួងពាក់ព័ន្ធដើម្បីរកដំណោះស្រាយជាបន្ទាន់លើករណីមួយនេះ។ តាមរយៈការជូនដំណឹងនេះដែរ អាជ្ញាធរក៏បានអំពាវនាវ និងស្នើសាធារណជន ភ្ញៀវទេសចរជាតិ-អន្តរជាតិ មគ្គុទ្ទេសក៍ទេសចរណ៍ជួយគ្នាផ្សព្វផ្សាយបន្ត និងបញ្ឈប់នូវរាល់សកម្មភាពណាមួយដែលអាចនាំមកនូវបញ្ហាដែលបង្កឡើងដោយសត្វស្វាជាយថាហេតុ។
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានឱ្យដឹងដែរថា មូលហេតុដែលធ្វើឱ្យសត្វស្វាមានចរិតកាច ចេះដណ្ដើមចំណី និងឈានដល់ការបង្កជារបួសស្នាមទៅលើមនុស្សបែបនេះក៏ព្រោះតែបច្ចុប្បន្នមានការផ្ដល់ចំណីជាប្រចាំរបស់ក្រុមបុគ្គលមួយចំនួនតូចក្នុងគោលបំណងផលិតមាតិកាជាប្រយោជន៍ផ្ទាល់ខ្លួនដែលធ្វើឱ្យស្វាទាំងនោះផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់រស់នៅពីសត្វព្រៃមកជាសត្វស្រុកនិងមានចរិតកាចបែបនេះ៕