នាថ្ងៃទី ២៧ មករា កន្លងទៅ ក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈបានចេញសេចក្ដីប្រកាសសម្រេចប្រគល់បទចម្រៀង ៤២ ចំណងជើង ដែលជាស្នាដៃនិពន្ធបទភ្លេង និងទំនុកច្រៀងដោយលោក កែវ ឯម ក្រោយមានការស្នើសុំសិទ្ធិគ្រប់គ្រងពីសំណាក់ភរិយារបស់លោក គឺលោកស្រី សូ សាវឿន។
ក្រោយតារាចម្រៀងសម័យយុគមាស សូ សាវឿន បានដាក់សំណើទៅកាន់ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ដើម្បីសុំសិទ្ធិគ្រប់គ្រងមរតកស្នាដៃចម្រៀងរបស់លោក កែវ ឯម (ស្វាមីលោកស្រី ) ពេលនេះក្រសួងបានសម្រេចប្រគល់ជូនបទចម្រៀងចំនួន ៤២ ចំណងជើងទៅឱ្យលោកស្រីក្នុងនាមជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិបញ្ញា។
ឆ្លងតាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងពិនិត្យយ៉ាងហ្មត់ចត់ក្រសួងបានសម្រេចប្រគល់បទចម្រៀងជាង ៤០ ចំណងជើងដែលជាស្នាដៃនិពន្ធរបស់លោក កែវ ឯម ជូនទៅលោកស្រី សូ សាវឿន ដើម្បីគ្រប់គ្រងនាពេលខាងមុខ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ ក្រសួងបានទុករយៈពេល ១ ខែសម្រាប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងឡាយណាដែលមានបំណងប្ដឹងជំទាស់នឹងការស្នើសុំសិទ្ធិគ្រប់គ្រងបទចម្រៀងទាំង ៤២ ចំណងជើងនេះ។ ការដាក់ពាក្យបណ្ដឹងត្រូវមានភ្ជាប់មកជាមួយភស្តុតាងរឹងមាំផ្ញើមកក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ។
លោក កែវ ឯម គឺជាកវីនិពន្ធបទភ្លេង ទំនុកច្រៀងនិងអ្នកសម្រួលតន្ត្រីដ៏ល្បីល្បាញប្រចាំវង់ភ្លេងយោធាភិរម្យក្នុងអំឡុងឆ្នាំ (១៩៦៥ ដល់ ១៩៧៥) កវីនិពន្ធរូបនេះបានរួមរស់ជាប្ដីប្រពន្ធជាមួយលោកស្រី សូ សាវឿន (តារាចម្រៀងសំឡេងរៃកណ្ដឹង) នៅក្នុងឆ្នាំ១៩៦២។ គួរឱ្យដឹងផងដែរថា ការស្នើសុំសិទ្ធិគ្រប់គ្រងបទចម្រៀងដែលជាមរតកស្នាដៃរបស់លោក កែវ ឯម ក៏ព្រោះតែលោកស្រីមានការព្រួយបារម្ភចំពោះការលួចចម្លងស្នាដៃយកទៅប្រើប្រាស់ដើម្បីផលប្រយោជន៍ ខណៈមរតកស្នាដៃមួយចំនួនរបស់ស្វាមីលោកស្រីត្រូវបានយកទៅកែច្នៃឡើងវិញគួរឱ្យបារម្ភ៕