លោកស្រី សុភា បុត្រឈរ៖ «ពីក្មេងស្រីក្រីក្រកម្ពុជា ពេលនេះក្លាយជាសប្បុរសជនលំដាប់ពិភពលោក»
ដំណើរជីវិតដ៏អស្ចារ្យរបស់ស្ត្រីម្នាក់ ដែលបានប្រើប្រាស់ភាពឈឺចាប់កាលពីកុមារភាព និង​រឿងរ៉ាវ​លំបាក​ជាច្រើន​ក្នុង​អតីតកាល ទៅ​ជា​ស្មារតី​​តស៊ូ​រហូត​ក្លាយ​ជា​បុគ្គល​មួយ​រូប ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​ក្នុង​ជីវិត ដោយ​បាន​សាប​ព្រួស​អំពើ​សប្បុរស​មក​កាន់​កម្ពុជា​ជា​ទឹក​ដី​កំណើត ក៏​ដូចជា​ជា​មួយ​មនុស្សម្នា​ជាច្រើន​នៅ​លើ​ពិភពលោក នោះ​គឺ​លោកស្រី សុភា បុត្រ​ឈើ។
សុភា បុត្រ​ឈើ (Sophea Bottcher) កើត​នៅ​ឆ្នាំ ១៩៧៩ ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ធំ ប្រទេស​កម្ពុជា។ ពេលនោះ ប្រទេស​ទើប​ចេញ​ពី​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត ដែល​នាំ​ឲ្យ​ជីវិត​មនុស្ស​រាប់​លាន​នាក់​រងគ្រោះ ក្នុង​នោះ​ក៏​មាន​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​អ្នកស្រី​ផង​ដែរ។ ក្នុង​បរិយាកាស​ស្ទើរតែ​មិន​អាច​រស់នៅ​បាន លោកស្រី​បាន​ធំ​ឡើង​ដោយ​ទទួល​បាន​ការ​ចិញ្ចឹម​បី​បាច់​ថែរក្សា​ពី​ជី​ដូន​ជីតា ដែល​ពោរពេញ​ដោយ​ក្ដី​ស្រឡាញ់ ដ្បិត​ថា​ជីវភាព​ក្រីក្រ​លំបាក និង​មិន​បាន​ទទួល​ទទួល​ភាព​កក់ក្ដៅ​ពី​ឪពុក​ម្ដាយ​ដោយ​ផ្ទាល់​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ។
ជីវិត​ក្មេង​ស្រី សុភា រស់នៅ​ជិត​ព្រៃភ្នំ ពោរពេញ​ដោយ​ធម្មជាតិ និង​សព្វ​ផ្សេងៗ តែ​ការ​រស់នៅ​ពោរពេញ​ដោយ​ការ​តស៊ូ រែក​ទឹក​ក្រោម​ថ្ងៃ​ក្ដៅ ពុះឧស ប្រមូល​សំណល់​អាវុធ ដើម្បី​លក់​រក​ចំណូល​ជួយ​គ្រួសារ ព្រម​ទាំង​ខិតខំ​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​ជា​ចៅ​ស្រី​ដ៏​ល្អ​ម្នាក់ សម្រាប់​ជី​ដូន​ជីតា​របស់​នាង។ ដ្បិត​ជីវិត​ជួប​ការ​លំបាក ឆ្ងាយ​សាលា​រៀន​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ ប៉ុន្តែ សុភា ខិតខំ​តស៊ូ​រៀន​សូត្រ​ដូច​ទៅ​នឹង​កូន​ចៅ​អ្នក​ភូមិ​ដទៃ និង​ជា​សិស្ស​ពូកែ​ប្រចាំ​សាលា​ផង​ដែរ។ នៅ​ពេល​បញ្ចប់​ថ្នាក់​វិទ្យាល័យ​លោកស្រី​បាន​បន្ត​មក​សិក្សា​នៅ​ភ្នំពេញ ហើយ​បាន​បញ្ចប់​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ផ្នែក​គណនេយ្យ និង​កុំព្យូទ័រ។
សុភា បាន​ចាប់ផ្ដើម​ការងារ​តូច​ៗ​ដូចជា រោងចក្រ និង​បុគ្គលិក​តាម​ហាង​លក់​ទំនិញ រហូត​បាន​បំពេញ​ការងារ​ផ្នែក​សេវា​កម្ម​នៅ​សណ្ឋាគារ Raffles Hotel Le Royal។ នៅ​ទីនោះ​លោកស្រី​ទទួល​បាន​ពាន “បុគ្គលិក​ឆ្នើម​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​” ជា​ច្រើន​ឆ្នាំ​ដោយសារ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង។ ដ្បិត​តែ​មាន​ការងារ​សមរម្យ​ប្រាក់ខែ​អាច​ចិញ្ចឹម​ជីវិត​បាន​ប្រសើរ​បន្តិច​ក៏​ពិតមែន តែ​ស្ត្រី​រូប​នេះ​នៅ​តែ​បន្ត​អភិវឌ្ឍ​ខ្លួន​ជា​បន្តបន្ទាប់ ព្រម​ទាំង​កសាង​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​ជាមួយ​មជ្ឈដ្ឋាន​ដទៃ។
ជា​ដំណាក់​កាល​ជីវិត​ថ្មី​មួយ លោកស្រី​បាន​ធ្វើការ​ជា​ជំនួយ​ការ​ផ្ទាល់ (Personalassistent) របស់​វេជ្ជបណ្ឌិត​ល្បី​ឈ្មោះ Dr. Beat Richner នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​គុន្ធបុប្ផា។ បទ​ពិសោធន៍​នោះ​កាន់តែ​ធ្វើឲ្យ​លោក​ស្រី​ឃើញ​ថា សប្បុរសធម៌​អាច​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជីវិត​មនុស្ស​បាន​ពិត​ប្រាកដ។ ក្នុង​ដំណើរ​វែង​ឆ្ងាយ​ជាមួយ​លោក Dr Beat Richner បាន​ធ្វើឲ្យ​លោក​ស្រី​កាន់តែ​មាន​ជំនក់​ចិត្ត​ជាមួយ​នឹង​អំពើ​សប្បុរសធម៌។ «បំណង​មួយ​តាំង​ពី​នៅ​ក្មេង…ខ្ញុំ​តែងតែ​សន្យា​ចិត្ត​ថា បើ​មួយ​ថ្ងៃ​អាច​ក្លាយ​ជា​មាន​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ជា​ច្រើន ខ្ញុំ​ចង់​ជួយ​មនុស្ស​ក្រីក្រ កុមារ និង​អ្នក​គ្មាន​ផ្ទះ​សម្បែង​ឲ្យ​បាន​ច្រើន។ នេះ​ជាក្តី​ប្រាថ្នា​ដែល​ខ្ញុំ​បាន​រក្សា​ទុក​ក្នុង​បេះដូង​រហូត​មក»។
ក្ដី​ស្រមៃ​បាន​ក្លាយ​ជា​ការ​ពិត ដោយ​អ្នកនាង​បាន​ជួប​ បុរស​ជោគជ័យ​ម្នាក់ ព្រោះ​ចិត្ត​សប្បុរស​ និង​អំពើ​ល្អ​របស់ សុភា។ គាត់​គឺ​ជា​សេដ្ឋី​អាល្លឺម៉ង់ ដែល​មាន​បុគ្គលិក​ជិត ១០០០ នាក់ និង​ឈ្នះ​ពាន​រង្វាន់ “អ្នកលក់អនឡាញល្អបំផុត ២០២៣/២០២៤” នៅ​អឺរ៉ុប។
បច្ចុប្បន្ន​នេះ លោកស្រី និង​​ស្វាមី​បាន​បរិច្ចាគ​ប្រាក់ ១២ លាន​អឺរ៉ូ ទៅ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា អាល្លឺម៉ង់ និង​ប្រទេស​ផ្សេងៗ។ គូ​ស្វាមី​ភរិយា​នេះ បាន​ជួយ​កុមារ​កំព្រា​ជាង ២០០ នាក់ តាមរយៈ​មជ្ឈមណ្ឌល​មែកឈើ​របស់​លោក ផន ផល្លា ជួយ​អ្នកមាន​ពិការភាព ចាស់ជរា អ្នក​គ្មាន​ផ្ទះសម្បែង សូម្បី​តែ​សត្វ​ត្រូវការ​ជំនួយ។
អ្នក​ទាំង២ ក៏​បាន​សាងសង់​ផ្ទះ និង​ផ្ដល់​អាហារ ការ​អប់រំ និង​សុវត្ថិភាព​ដល់​មនុស្ស​ក្នុង​តំបន់​ដែល​រង​ការ​ឈឺចាប់ ជាពិសេស​ដោយសារ​សង្គ្រាម​ជាច្រើន។ លោកស្រី​បញ្ជាក់​ថា “ការ​ធ្វើ​សប្បុរសធម៌​សម្រាប់​ខ្ញុំ​មិនមែន​ជា​កាតព្វកិច្ច​ទេ វា​ជា​ស្មារតី ដែល​នាំ​មក​ពី​បេះដូង”។ សុភា បុត្រឈើ ជា​ស្ត្រី​កម្ពុជា​​ដែល​បង្ហាញ​គំរូ​ភាព​សាមញ្ញ ភាព​សប្បុរស និង​ការ​រស់នៅ ដើម្បី​ជួយ​អ្នក​ដទៃ លោកស្រី​ក៏​ជា​ឧត្ដម​ភរិយា​របស់​សេដ្ឋី ហើយ​ក៏​ជា​ម្ដាយ​នៃ​សេចក្ដី​សង្ឃឹម សម្រាប់​មនុស្ស​ជាច្រើន​ជុំវិញ​ពិភពលោក។ស្រ្តី​កម្ពុជា​ដែល​មាន​ស្វាមី​ជា​សេដ្ឋី​អាល្លឺម៉ង់​រូប​នេះ ក៏មាន​មុខមាត់ពាក់ព័ន្ធវិស័យសិល្បៈដែរ ដោយ​ធ្លាប់​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​ធំ​ៗ​លំដាប់​ពិភពលោក​ជាច្រើន​រួច​មក​ហើយ៕