ប្រធានសមាគមសិល្បករខ្មែរ លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន បានដឹកនាំសិល្បករ-សិល្បការិនីជាច្រើនចូលរួមបរិច្ចាគឈាមដោយស្ម័គ្រចិត្ត ក្រោមប្រធានបទ «តំណក់ឈាមសិល្បករ បន្តជីវិត និងស្នាមញញឹម» កាលពីរសៀលថ្ងៃទី ១២ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៥។
ក្នុងឱកាសនៃការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់រវាងសមាគមសិល្បករខ្មែរ និងមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម ស្ដីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្សព្វផ្សាយនិងបរិច្ចាគឈាមសង្គ្រោះជីវិត លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន បានដឹកនាំសិល្បករ-សិល្បការិនី ដែលជាតារាចម្រៀង តារាសម្ដែង និងតារាបង្ហាញម៉ូត ព្រមទាំងបណ្ដាអ្នកចូលរួមជាច្រើនទៀតឱ្យចូលរួមបរិច្ចាគឈាម ហើយលោកជំទាវផ្ទាល់ក៏បានចូលរួមជាមួយគ្នាផងដែរ។ ក្រៅអំពីសកម្មភាពនៃការបរិច្ចាគឈាមដែលរៀបចំធ្វើនៅទីតាំងសមាគមផ្ទាល់ លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ាក៏បានផ្ដល់អនុសាសន៍ និងភាពចាំបាច់មួយចំនួននៃការបរិច្ចាគឈាម។
ជាការពិតតាមរយៈរបាយការណ៍របស់មជ្ឈមណ្ឌលផ្ដល់ឈាមបានឱ្យដឹងថាក្នុង១ឆ្នាំៗតម្រូវការឈាមនៅកម្ពុជាមានប្រមាណជា ១៧ ម៉ឺនប្លោក។ មួយវិញទៀតយើងនៅពុំទាន់មានរោងចក្រដែលអាចផលិតឈាម សម្រាប់បំពេញតម្រូវការលើទីផ្សារ ឬសង្គ្រោះជីវិតមនុស្សបាននៅឡើយពោលឈាមគឺមានប្រភពតែមួយគត់ គឺចេញពីមនុស្ស។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់លោកជំទាវប្រធានសមាគមក្នុងឱកាសនៃការចុះអនុស្សរណៈ។
លោកជំទាវក៏បានលើកឡើងទៀតថា «តាមរយៈការចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់រវាងសមាគមសិល្បករខ្មែរនិងមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាមនាពេលនេះគឺជាសក្ខីភាពបញ្ជាក់ពីការរួបរួមជាកម្លាំងធ្វើការងារសង្គមប្រកបដោយក្ដីសប្បុរសសុទ្ធសាធ។ គួរបញ្ជាក់បន្ថែមថា ការបរិច្ចាគឈាមសម្រាប់មនុស្សប្រុសអាចធ្វើឡើងចំនួន ៤ ដងក្នុង១ឆ្នាំ រីឯស្ត្រីអាចធ្វើបានក្នុងចំនួន ៣ ដងក្នុង១ឆ្នាំ»៕