សម្រស់ឆ្នេរទី ៣ នៃកោះកុងក្រៅ មានខ្សាច់សក្បុស ទឹកថ្លាធ្លុះដល់បាត!
កោះ​កុង​ក្រៅ គឺ​ជា​កោះ​ធំ​បំផុតរបស់​កម្ពុជា ដែលកោះនេះមានផ្ទៃដី​ប្រមាណ ៨០ គីឡូម៉ែត្រការ៉េ និងកម្ពស់ប្រហែល ៤១០ មែត្រ ជា​កោះ​ខ្ពស់​ជាង​គេ ក្នុង​តំបន់​ឈូង​សមុទ្រ​ថៃស្ថិតនៅលើផ្ទៃទឹកសមុទ្រ​ដ៏ធំល្វឹងល្វើយ។
កោះ​នេះ ស្ថិត​ក្នុង​ភូមិ​ជ្រោយ​ប្រស់ ឃុំ​ជ្រោយ​ប្រស់ ស្រុក​កោះ​កុង ខេត្ត​កោះ​កុង មាន​ចម្ងាយ​ប្រមាណ ៣០ គ.ម ពី​ក្រុង​ខេមរភូមិន្ទ។ តំបន់​នេះ សម្បូរទៅ​ដោយ​ ​ធន​ធាន​ធម្មជាតិ និង​ជីវៈ​ចម្រុះ និង​មាន​ឆ្នេរ​ខ្សាច់​ល្អ​ស្រស់​ស្អាត ស្ថិត​នៅ​លើ​ផ្ទៃ​ទឹក​សមុទ្រ​ដ៏​ធំ​ល្វឹង​ល្វើយ ដែល​មាន​ពណ៌​ខៀវ​ស្រងាត់។ កោះ​កុង​ក្រៅ​ គឺ​ជា​កោះ​មួយ​ដែល​សម្បូរ​ទៅ​ដោយ​ធន​ធាន​ធម្មជាតិ សត្វ​ព្រៃ មច្ឆា ផ្កាថ្ម និង​ជីវៈ​ចម្រុះ​បាត​សមុទ្រ។
រូបភាព៖ onepixture
ស្ថិតនៅលើផ្ទៃដីប្រមាណ ៨០ គ.ម២ កោះកុងក្រៅមានឆ្នេរសរុបចំនួន ៦ ឆ្នេរ ដែលគេឱ្យឈ្មោះថា ឆ្នេរដូងទី ១រហូតដល់ ទី៦ ហើយឆ្នេរនីមួយៗមានប្រវែងចាប់ពី ៦៥០ ម៉ែត្រ ដល់ ២ ០៥០ ម៉ែត្រ។
តាមរយៈ រូបភាពដែលអ្នក​បានឃើញនេះ វាគឺជាឆ្នេរទី៣ ដែលហុមព័ទ្ធទៅដោយធម្មជាតិ និងសមុទ្ររំលេចចេញជាផ្ទាំងទស្សនីយភាពស្រស់ស្អាតបំផុត ប្រៀបដូចឋានសួគ៌ាក្រោមមេឃ។ លើសពីនេះ ឆ្នេរមួយនេះក៏ជាឆ្នេរដែលពេញនិយម មានទឹកសាបប្រើប្រាស់គ្រប់គ្រាន់ ហើយទេសចរអាចអង្គុយលេងស្ទូចត្រី​ ងូតទឹក​ ជិះទូកលេង​ ទស្សនាទឹកធ្លាក់​ និងគយគយទិដ្ឋភាពថ្ងៃរៀបលិច។
គួរជម្រាបថា ដើម្បីអាចទៅទស្សនាកោះកុងក្រៅបាន ទេសចរត្រូវត្រូវធ្វើដំណើរ​ ដោយយាន្ត​ ឬម៉ូតូទៅកាន់ខេត្តកោះកុង​ បន្ទាប់មកគឺត្រូវធ្វើដំណើរតាមទូក​ប្រមាណ​ ១ម៉ោងកន្លះ-២ម៉ោង​ ពីផែទូក​ ដើម្បីទៅដល់ឆ្នេរកោះកុងក្រៅ។