យោងតាមប្រភព AKP ត្រីបបែលយក្សរបស់កម្ពុជា ដែលមានទម្ងន់ ៣០០គីឡូក្រាម ត្រូវបាន Guinness World Records ទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការថាជាត្រីទឹកសាបដ៏ធំបំផុតនៅលើពិភពលោក។
តាមប្រភពខាងលើឱ្យដឹងថា ត្រីបបែលយក្សទឹកសាបទម្ងន់ ៦៦១ ផោន (៣០០គីឡូក្រាម) ដែលក្រុមការងារអច្ឆរិយភាពនៃទន្លេមេគង្គ (Wonder of the Mekong) បានកឹបស្លាក និងដោះលែងទៅក្នុងទន្លេមេគង្គវិញកាលពីឆ្នាំ ២០២២ ត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការដោយ Guinness World Records ថាជាត្រីទឹកសាបដ៏ធំបំផុតនៅលើពិភពលោក។
ចាប់តាំងពីធ្វើការដោះលែងវាមក ក្រុមការងារបានប្រមូលព័ត៌មានដែលមិនអាចកាត់ថ្លៃបានពីត្រីបបែលដ៏អស្ចារ្យនេះ តាមរយៈប្រព័ន្ធទទូលសញ្ញា acoustic ហើយវានឹងជួយការពារប្រភេទសត្វជិតផុតពូជនេះ។
បើតាម AKP ធ្លាប់ធ្វើបទសម្ភាសជាមួយ លោកបណ្ឌិត Zeb Hogan ជាអ្នកជីវវិទូជនជាតិអាមេរិកាំងដ៏ល្បីល្បាញមួយរូប ដែលបានចំណាយពេលចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពី ត្រីបបែលយក្សទឹកសាបនៅតាមដងទន្លេមេគង្គ ធ្លាប់បានឱ្យដឹងថា៖ “ត្រីបបែលយក្សទឹកសាប ត្រូវបានរកឃើញថាមានវត្តមានតាមដងទន្លេមេគង្គកម្ពុជា គឺចាប់ពីខេត្តស្ទឹងត្រែង ចុះមកដល់ខេត្តក្រចេះ ពេលខ្លះដល់ខេត្តព្រៃវែង ហើយត្រីបបែលទឹកសាបយក្សនេះ គឺជាត្រីមួយក្នុងចំណោមត្រីធំបំផុតនៅលើផែនដី វាអាចលូតលាស់ និងអាចមានទម្ងន់រហូតដល់ ៦០០ គីឡូក្រាម និងមានប្រវែងរហូតដល់ ជាង៥ម៉ែត្រ គិតទាំងកន្ទុយ ។ ដោយឡែកឆ្អឹងខ្នង ដែលគេហៅថា Spine ឬ Barb បន្តរហូតដល់កន្ទុយរបស់ត្រីបបែលនេះ គឺមុតស្រួចណាស់ ហើយមានពិសផងដែរ ហើយការរងរបួសស្នាមពីកន្ទុយនេះ នឹងធ្វើឱ្យចុកចាប់ណាស់ ប៉ុន្តែខ្ញុំសូមបញ្ជាក់ថា ត្រីបបែល ពុំមែនជាត្រីដែលកាចសាហាវ និងបង្កគ្រោះថ្នាក់នោះទេ បើសិនជាយើងពុំរំខានវា” ៕