កម្ពុជានឹងក្លាយជាប្រទេសដំបូងលើលោក ក្នុងកំណត់ត្រាថ្មីរបស់ Guinness ការចតឡានទំនើបៗច្រើនបំផុតនៅតំបន់បេតិកភណ្ឌ
សំឡេងត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមរយៈប្រព័ន្ធបញ្ញា​សិប្បនិម្មិត្ត។
កម្ពុជានឹងក្លាយជាប្រទេសដំបូងគេបំផុតក្នុងពិភពលោក ដែលស្ថាប័នកំណត់ត្រាពិភពលោក Guinness World Record បានបង្កើតកំណត់ត្រាថ្មីមិនធ្លាប់មានពីមុន គឺការចតរថយន្តទំនើបៗច្រើនបំផុត នៅតំបន់បេតិកភណ្ឌ ពោលគឺនៅមុខប្រាសាទអង្គរ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្ដម គុជ បញ្ញាសា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ ក៏ដូចជាការបញ្ជាក់បន្ថែម ពីសំណាក់លោកឧកញ៉ា លាង ពៅ ជាអគ្គនាយកពហុពាណិជ្ជកម្ម នៃក្រុមហ៊ុនជីបម៉ុងគ្រុប បានថ្លែងក្នុងកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងស្ដីពីការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍កម្រិតអន្តរជាតិ GUMBALL 3000 ចាប់ពីថ្ងៃទី ១៥ ដល់ ១៧ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៤ ខាងមុខនេះ។
តាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា លាង ពៅ បានឱ្យដឹងបន្ថែមថា ស្ថាប័នកំណត់ត្រាពិភពលោក បានយល់ព្រមទៅលើសំណើរក្នុងការបង្កើតកំណត់ត្រាថ្មីនេះ និងថែមទាំងបានកំណត់រថយន្ត ដែលចូលរួមចតត្រឹម ១៨០គ្រឿង គឺអាចបំបែកកំណត់ត្រានេះបានហើយ។ លោកឧកញ៉ា លាង ពៅ បានថ្លែងទាំងរីករាយថា ត្រឹម ១៨០ គ្រឿង គឺគ្មានអ្វីពិបាកសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជានោះទេ។ គិតត្រឹមថ្ងៃទី ០៦ ខែកញ្ញា មានរថយន្តក្នុងស្រុកបានចុះឈ្មោះ ចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍ GUMBALL 3000 ចំនួន ២៧០គ្រឿងហើយ និងរថយន្តរបស់ប្រតិភូ GUMBALL ប្រមាណជាង ១០០ គ្រឿងទៀត គឺកម្ពុជានឹងក្លាយជាប្រទេសដំបូងបំផុត ដែលបានបំបែកកំណត់ត្រាថ្មីទើបនឹងបង្កើតឡើងមួយនេះ។
នៅថ្ងៃទី១៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី ១៧ កញ្ញា ខាងមុខនេះ កម្ពុជានឹងក្លាយជាម្ចាស់ផ្ទះក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ធំក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រមួយ ដែលគាំទ្រដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូ GUMBALL 3000 ដែលមកពី ៤០ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក ប្រជុំដោយបុគ្គលមានឥទ្ធិពល បុគ្គលល្បីៗ មានទាំងអ្នកជំនួញ សិល្បករ អ្នកបង្កើតមាតិកា កីឡាករ​ល្បីៗ ឌីចេ និង YouTuber ជាដើម។ ក្នុងនោះកម្ពុជាបានជ្រើសរើសទីតាំងសំខាន់ៗដើម្បីរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះ ដូចជានៅរាជធានីភ្នំពេញ បរិវេណវិមានឯករាជ្យ និងនៅខេត្តសៀមរាប។ ជាពិសេសការចតរថយន្តទំនើបៗច្រើនបំផុតនៅមុខប្រាសាទអង្គរ នៅថ្ងៃទី ១៧ កញ្ញា ខាងមុខនេះ។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី ០៦ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៤ កន្លងទៅនេះ ព្រឹត្តិការណ៍ GUMBALL 3000 បានបើកកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងជាលើកដំបូង ដើម្បីប្រកាសសមាសភាពគណៈកម្មាធិការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះ ធ្វើយ៉ាងណារៀបចំឱ្យបានរលូន មានសន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់ល្អ ដើម្បីជាមុខមាត់ និងកិត្តិយសសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូល។ កិច្ចប្រជុំនេះមានការចូលរួមពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំមកពីបណ្ដា ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើនរូប ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្ដម សុខ សូកេន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ៕