ឃ្លាតចាកអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ ពេលនេះវត្ថុបុរាណទាំង ៧០ បានវិលត្រឡប់មកកាន់មាតុភូមិកំណើតវិញហើយ។ ក្នុងថ្ងៃវិលត្រឡប់នៃវត្ថុបុរាណទាំង ៧០ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីទទួលវត្ថុបុរាណខ្មែរដែលប្រគល់ជូនមកកម្ពុជាដោយផ្ទាល់នៅវិមានសន្តិភាព។
តាមរយៈផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈនាថ្ងៃទី២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៤ បានឱ្យដឹងថាកេរ្តិ៍ដំណែលដូនតា ពោលវត្ថុបុរាណខ្មែរដែលបានរសាត់ចាកឆ្ងាយពីមាតុភូមិកំណើតអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ ដែលបង្កឡើងដោយសង្គ្រាម អំពើខុសច្បាប់ និងការជួញដូរខុសច្បាប់នៅក្រៅប្រទេស ពេលនេះបានវិលត្រឡប់មកមាតុភូមិកំណើតវិញហើយ។
ការវិលត្រឡប់នៃព្រលឹងដូនតាទាំង ៧០ នេះគឺជាលទ្ធផលនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងមិនដាច់របស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធជាមួយប្រទេសនានា ពិសេសរដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាមេរិកតាមរយៈរដ្ឋអាជ្ញាសង្កាត់ភាគខាងត្បូងក្រុង New York ការិយាល័យស៊ើបអង្កេតសន្តិសុខមាតុភូមិ និងការិយាល័យរដ្ឋអាជ្ញាសង្កាត់ ម៉ាន់ហាថាន។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្នុងចំណោមវត្ថុបុរាណទាំង ៧០ មានរូប បដិមាសំខាន់ៗមួយចំនួន ផ្នែកព្រហ្មសាសនា និងព្រះពុទ្ធសាសនាក្នុងសម័យមុនអង្គរ និងសម័យអង្គរ ជាពិសេសបដិមាថ្មធំៗប្រណិតដូចជា បដិមាទេពនៃទេវកថាមហាភារតៈ បដិមាព្រះឥសូរ នាងឧមា និងបដិមាព្រះអឌ្ឍនារីស្វរៈ មកពីអតីតរាជធានី កោះកេរ ព្រមទាំងព្រះសិរនៃព្រះលោកេសូរ ដែលត្រូវបានផ្គុំភ្ជាប់ឡើងវិញជាមួយដងខ្លួនរបស់ព្រះអង្គដែលស្ថិតនៅសារមន្ទីរជាតិជាតិភ្នំពេញ៕