នី មុនីនាថ បំផុស «ការដើរដោយជើងទទេរដើម្បីសន្តិភាព» និងអំពាវនាវមហាជនចូលរួមឱ្យបានកុះករ
តារា​សម្ដែង នី មុនីនាថ បំផុស​គំនិត​នៃ​ការ​ដើរ​ដើម្បី​សន្តិភាព​ពោល​គឺ​ដើរ​ដោយ​ជើង​ទទេ មិន​មាន​ពាក់​ស្បែក​ជើង ដើម្បី​បង្ហាញ​ទៅ​កាន់​ពិភពលោក​ឱ្យ​បាន​ឃើញ​ថា​កម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​ដែល​ចង់​រស់​នៅ​ក្រោម​ម្លប់​នៃ​សន្តិភាព មិន​ត្រូវ​ការ​សង្គ្រាម​នោះ​ទេ។
កញ្ញា នី មុនីនាថ គឺ​ជា​តារា​សម្ដែង​ស្រី​មួយ​រូប​ដែល​តែង​ឈឺ​ឆ្អាល​ដល់​ប្រទេស​កំណើត ​និង​ប្រជាជន​របស់​ខ្លួន។ ដោយ​ឡែក ថ្មីៗនេះ​ស្ថាបនិក​នៃ​មូលនិធិ​ឈាម នី មុនីនាថ រូប​នេះ​បាន​បំផុស​គំនិត​ឱ្យ​មាន​ការ​ដើរ​ដោយ​ជើង​ទទេ ដើម្បី​សន្តិភាព ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប។
«ការ​ដើរ​ដោយ​ជើង​ទទេ​ដើម្បី​សន្តិភាព» គឺ​ជា​ដំណើរ​ក្បួន​សន្តិភាព​សាធារណៈ​អហិង្សា ក្នុង​គោល​បំណង​ផ្ញើ​សារ​ទៅ​កាន់​សហគមន៍​អន្តរជាតិ ជន​បរទេស ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប ឱ្យ​បាន​ជ្រួត​ជ្រាប​និង​ដឹង​ថា​កម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​ដែល​គាំទ្រ​សន្តិភាព សេចក្ដី​ថ្លៃ​ថ្នូរ និង​ការពារ​ជីវិត​មនុស្ស។ មួយ​វិញ​ទៀត គឺ​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ទាប​ខ្លួន ភាព​ងាយ​រង​គ្រោះ និង​ការ​រង​ទុក្ខ​របស់​មនុស្ស​ជាតិ។
ព្រឹត្តិការណ៍ «ការដើរដោយជើងទទេរដើម្បីសន្តិភាព» នឹង​ចាប់​ផ្ដើម​នៅ​ថ្ងៃ ២៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៥ (ពោល​គឺ​ថ្ងៃ​នេះ) នា​វេលា​ម៉ោង ៧ យប់ (ជួបជុំ​នៅ​ខាង​មុខ​ប៉ុស្តិ៍​ចរាចរណ៍​ផ្លូវ​គោក ម៉ោង ៤៖៣០ ល្ងាច) ដោយ​ដើរ​តាម​បណ្ដោយ​ផ្លូវ​សាធារណៈ​ក្នុង​ក្រុង​សៀមរាប ចម្ងាយ ៣.៣១ គីឡូម៉ែត ហើយ​បញ្ចប់​នៅ​ម៉ោង ៨៖២០ យប់ (នៅ​ទី​តាំង​សិល្បៈ​ដើម្បី​សន្តិភាព Art for Peace) ។
បណ្ដា​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ជន​បរទេស​កំពុង​ស្នាក់​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប ភ្ញៀវ​​ជាតិ-អន្តរជាតិ អាចចូលរួមក្នុងដំណើរ​ក្បួន​សន្តិភាព​នេះបានក្នុងសម្លៀកបំពាក់​សមរម្យ និង​ផ្កា​ឈូក ១ ដើម ហើយ​មិន​តម្រូវ​ពាក់​ស្បែក​ជើង​នោះ​ទេ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ តារា​សម្ដែង នី មុនីនាថ ក៏​បាន​អំពាវនាវ​សុំ​ឱ្យ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​សំណាក់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ឱ្យ​បាន​ច្រើន​កុះករ​ ដើម្បី​បង្ហាញ​អន្តរជាតិ​បាន​ឃើញ​នូវ​ការ​ពិត​របស់​កម្ពុជា ដែល​ជា​ប្រទេស​មួយ​ចង់​បាន​សន្តិភាព និងសុវត្ថិភាព​ដើម្បី​ប្រជាជន​៕