ថ្មីៗនេះ HWASA សមាជិកក្រុមចម្រៀងនារី MAMAMOO បានលាតត្រដាងក្នុងកម្មវិធី The K-Star Next Door អំពីពេលដែលនាងចាប់ផ្តើមចូលជាអ្នកហ្វឹកហាត់ដើម្បីក្លាយជាអ្នកចម្រៀងដំបូងៗ ថាកាលនោះនាងស្ទើរតែត្រូវបានបណ្តេញចេញពីក្រុម Trainee ទៅហើយដោយសារមិនអាចសម្រកទម្ងន់បានតាមលក្ខខណ្ឌកំណត់របស់ក្រុមហ៊ុន។
តារាវ័យ ២៩ឆ្នាំរូបនេះបានចែករំលែកថា៖ “នៅពេលជាអ្នកហ្វឹកហាត់ ខ្ញុំមានទម្ងន់ប្រហែល ៦០ គីឡូក្រាម ហើយប្រធានក្រុមហ៊ុនបានប្រាប់ខ្ញុំឲ្យសម្រកទម្ងន់ឱ្យបានដល់ ៤៨ គីឡូក្រាម។ ខ្ញុំខំអស់ពីសមត្ថភាពហើយវាស្រកបានត្រឹមតែ ៤៩ គីឡូក្រាមប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែគាត់នៅតែចង់ដេញខ្ញុំចេញទៀត”។ រឿងនេះធ្វើឱ្យនាងខឹងយ៉ាងខ្លាំងចំពោះប្រធានក្រុមហ៊ុន រហូតធ្វើឱ្យនាងត្រូវឈ្លោះប្រកែកជាមួយគាត់ជាញឹកញាប់តាមរយៈអ៊ីម៉េល។
“បន្ទាប់ពីឈ្លោះជាមួយគាត់ ខ្ញុំក៏បានសរសេរចម្រៀងមួយបទអំពីអារម្មណ៍របស់ខ្លួនឯង ហើយបទចម្រៀងនោះមានចំណងជើងថា ‘My Heart’ ។ នៅពេលនោះគាត់រំពឹងថានឹងមានការសុំទោសពីខ្ញុំ ប៉ុន្តែចុងក្រោយគាត់ក៏ទទួលបានយកបទចម្រៀងនេះជំនួសវិញ ហើយតាំងពីពេលនោះមក គាត់ក៏ចូលចិត្តខ្ញុំកាន់តែខ្លាំង។ តាមពិតទៅ វាមិនងាយស្រួលទេសម្រាប់អ្នកហ្វឹកហាត់ស្រីក្នុងការនិយាយបែបនោះ។ ប៉ុន្តែខ្ញុំបានគិតរួចហើយ ហើយខ្ញុំមិនគិតថាវាពិបាកទេ ខ្ញុំគិតថាសាកសិនទៅក៏ល្អ”។
យ៉ាងណាក៏ដោយ មកដល់ពេលនេះ HWASA បានក្លាយជាសិល្បករស្រីម្នាក់ដែលជានិមិត្តរូបផ្នែកទំនុកចិត្តសម្រាប់មនុស្សស្រីនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ទាំងទស្សនៈក្នុងការប្រើជីវិត ការស្លៀកពាក់ ឬការងារដែលលើកតម្កើងមនុស្សស្រីរបស់នាង។ នៅថ្ងៃទី ១៩ ខែកញ្ញា នាងនឹងធ្វើការត្រលប់មកឆាកតន្ត្រីវិញជាមួយនឹងវីដេអូចម្រៀង “NA” ពីមីនីអាល់ប៊ុមមានចំណងជើងថា “O” ជាស្នាដៃថ្មីរបស់នាង បន្ទាប់ពីការចេញបទចម្រៀងទោល María ក្នុងឆ្នាំ ២០២០ ហើយនឹងក្លាយជាស្នាដៃដំបូងរបស់នាងចាប់តាំងពីចាកចេញពី RBW Entertainment មកចាប់ផ្តើមរួមការងារជាមួយទីភ្នាក់ងារថ្មីគឺ P Nation ផងដែរ ៕