ក្រោយមានការជជែកវែកញែកលើបញ្ហានៃការនាំយករបាំគ្រុឌទៅបង្ហាញនៅលើឆាកអន្តរជាតិដោយ Miss Supranational Cambodia 2025 ឈុំ ចាន់ដារ៉ា ពេលនេះម្ចាស់កម្មសិទ្ធិបានចេញមកស្រាយយ៉ាងលម្អិតលើបញ្ហាមួយនេះហើយ។
វីដេអូនៃការរាំរបាំគ្រុឌដោយបវរកញ្ញា ឈុំ ចាន់ដារា ត្រូវបានលុបចេញពីផេកភ្លាមៗបន្ទាប់ពីបង្ហោះមិនទាន់បានប៉ុន្មានផង។ ក្រោយមានរឿងបែបនេះមហាជនក្នុងស្រុកជាច្រើនបានចោទជាសំនួរយ៉ាងច្រើនទាំងវិជ្ជមាន និងអវិជ្ជមានរហូតធ្វើឱ្យអ្នកនាង ហ៊ុន ប៉ែន ដែលជាអ្នកបង្កើតរបាំគ្រុឌនិងជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធនៃរបាំមួយនេះបានចេញជាសំណេរយ៉ាងវែងអន្លាយដែលមានអត្ថន័យដូចខាងក្រោមនេះ៖ ខាងក្រោមគឺជាខ្លឹមសារបកស្រាយរបស់គ្រូរបាំ និងជាអ្នកបង្កើតរបាំគ្រុឌ ឈ្មោះ ហ៊ុន ប៉ែន៖
«ជម្រាបសួរបងប្អូនទាំងអស់គ្នា! នាងខ្ញុំជាអ្នកស្រាវជ្រាវនិងបង្កើតរបាំគ្រុឌ ឈ្មោះ ហ៊ុន ប៉ែន។ សូមអរគុណចំពោះការបញ្ចេញមតិយោបល់។ ក្នុងនាមខ្ញុំជាសិល្បការនីរបាំ ជាគ្រូ និងជាអ្នកដឹកនាំក្នុងវិស័យសិល្បៈរបាំបុរាណនិងរបាំសហសម័យ ហើយក៏ជាម្ចាស់សិទ្ធិរបាំគ្រុឌនេះ នាងខ្ញុំសូមសរសេរជាសំណេរដូចខាងក្រោមនេះ។
នាងខ្ញុំបានបញ្ជាក់ច្បាស់ជូនចំពោះអ្នកនាង ឈុំ ចាន់ដារ៉ា និងក្រុមការងាររបស់គាត់ថានាងខ្ញុំមិនអនុញ្ញាតអោយគាត់សំដែងរបាំគ្រុឌ និងប្រើប្រាស់វិដេអូរបាំគ្រុឌដែលគាត់បានថតដោយខ្លួនឯងដែលគ្មានការអនុញ្ញាតិពីខ្ញុំទេ (សូមបញ្ជាក់ថាគាត់ហាត់ដោយខ្លួនឯង រួចថតចេញជាវីដេអូដោយខ្លួនឯង រួចផ្ញើរទៅក្រៅប្រទេសរួចជាមុនហើយទើបផ្ញើរវីដេអូមកសុំសិទ្ធិពីនាងខ្ញុំតាមក្រោយ។ ពេលពិនិត្យមើលវិដេអូរបាំនេះហើយ ខ្ញុំសម្រេចចិត្តមិនអនុញ្ញាតិអោយគាត់សំដែងរបាំគ្រុឌ និងប្រើប្រាស់វិដេអូនេះទេ ព្រោះ ៖
១ គាត់បានបញ្ចូលភ្លេងថ្មីផ្សេងទៀតលាយជាមួយភ្លេងដើមរបស់របាំគ្រុឌ ដោយគ្មានសុំការអនុញ្ញាតិពីលោកគ្រូសាស្ត្រាចារ្យភ្លេងនិងនាងខ្ញុំដែលជាម្ចាស់សិទ្ធិ។
២ គាត់ហាត់រៀនដោយចិត្តឯងគ្មានក្បួនខ្នាត ខុសខ្នាត ខុសចរិត ខុសក្បាច់ របាំគ្រុឌ ច្រើនណាស់។
៣ គាត់ស្លៀកសំលៀកបំពាក់ និងតុបតែងគ្រឿងរបាំគ្រុឌខុសច្រើន។
ខាងគាត់បានយល់ព្រមរួចហើយថានិងដកវីដេអូនេះ ប៉ុន្តែខាងគាត់បែរជាបន្តចេញវីដេអូមួយផ្នែកខ្លីរបាំគ្រុឌនៅលើ page Miss supranational Cambodia។ នាងខ្ញុំបានបន្ថែមប្រាប់គាត់នៅក្នុងកិច្ចសន្ទនាតាម messenger ទៀតថា “អ្នកគ្រូធ្វើវិធីនេះគឺដើម្បីការពារដល់ពួកគាត់ ព្រោះការចេញទៅតំណាងខ្មែរទាំងខុសនាំអោយមានផលមិនល្អទៅវិញ”។
ក្នុងហេតុនេះ នាងខ្ញុំសូមជម្រាបជូនបងប្អូនសារធារណៈជនអោយបានជ្រាបថា៖ ការពារសិទ្ធិបញ្ញា និងមរតកវប្បធម៌របស់ខ្លួនមិនមែនជាសកម្មភាពមិនចែករំលែកទេ តែវាជាកាតព្វកិច្ចនៃការទទួលខុសត្រូវ និងភាពសុចរិត។ បំណងរបស់ខ្ញុំមិនមែនដើម្បីបំបិទនរណាម្នាក់ទេ ប៉ុន្តែដើម្បីការពារ គាំទ្រសិទ្ធិ ច្បាប់ សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងសីលធម៌របស់អ្នកបង្កើត សិល្បករ និងគ្រូសិល្បៈទាំងឡាយទៅថ្ងៃមុខ និងកាពារសេចក្តីគោរពចំពោះសហគមន៍សិល្បៈនៅកម្ពុជា ទាំងក្នុងស្រុក និងនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។
ទោះយ៉ាងណា ខ្ញុំសូមបញ្ជាក់ឡើងវិញថា ការប្រើប្រាស់ “របាំគ្រុឌ” ដោយគ្មានការអនុញ្ញាត គឺជាការរំលោភសិទ្ធិយ៉ាងច្បាស់ទៅលើកម្មសិទ្ធិបញ្ញាចំនួន៣៖