អ្នកបង្កើតរបាំគ្រុឌបញ្ជាក់មូលហេតុមិនព្រមឱ្យបង្ហាញរបាំនេះ លើឆាកអន្តរជាតិ
ក្រោយ​មាន​ការ​ជជែក​វែក​ញែក​លើ​បញ្ហា​នៃ​ការ​នាំ​យក​របាំ​គ្រុឌ​ទៅ​បង្ហាញ​នៅ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​ដោយ Miss Supranational Cambodia 2025 ឈុំ ចាន់​ដារ៉ា ពេល​នេះ​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​បាន​ចេញ​មក​ស្រាយ​យ៉ាង​លម្អិត​លើ​បញ្ហា​មួយ​នេះ​ហើយ។
វីដេអូ​នៃ​ការ​រាំ​របាំ​គ្រុឌ​ដោយ​បវរ​កញ្ញា ឈុំ ចាន់​ដារា ត្រូវ​បាន​លុប​ចេញ​ពី​ផេក​ភ្លាមៗ​បន្ទាប់​ពី​បង្ហោះ​មិន​ទាន់​បាន​ប៉ុន្មាន​ផង។ ក្រោយ​មាន​រឿង​បែប​នេះ​មហាជន​ក្នុង​ស្រុក​ជា​ច្រើន​បាន​ចោទជា​សំនួរ​យ៉ាង​ច្រើន​ទាំង​វិជ្ជមាន​ និង​អវិជ្ជមាន​រហូត​ធ្វើ​ឱ្យ​អ្នកនាង ហ៊ុន ប៉ែន ដែល​ជា​អ្នក​បង្កើត​របាំ​គ្រុឌ​និង​ជា​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធ​នៃ​របាំ​មួយ​នេះ​បាន​ចេញ​ជា​សំណេរ​យ៉ាង​វែង​អន្លាយ​ដែល​មាន​អត្ថន័យ​ដូច​ខាង​ក្រោម​នេះ៖​ ខាងក្រោមគឺជា​ខ្លឹមសារបកស្រាយរបស់គ្រូរបាំ និងជា​អ្នក​បង្កើត​របាំ​គ្រុឌ ឈ្មោះ ហ៊ុន ប៉ែន៖
«ជម្រាបសួរបងប្អូនទាំងអស់គ្នា! នាងខ្ញុំជាអ្នកស្រាវជ្រាវនិងបង្កើតរបាំគ្រុឌ ឈ្មោះ ហ៊ុន ប៉ែន។ សូមអរគុណចំពោះការបញ្ចេញមតិយោបល់។ ក្នុងនាមខ្ញុំជាសិល្បការនីរបាំ ជាគ្រូ និងជាអ្នកដឹកនាំក្នុងវិស័យសិល្បៈរបាំបុរាណនិងរបាំសហសម័យ ហើយក៏ជាម្ចាស់សិទ្ធិរបាំគ្រុឌនេះ នាងខ្ញុំសូមសរសេរជាសំណេរដូចខាងក្រោមនេះ។
នាងខ្ញុំបានបញ្ជាក់ច្បាស់ជូនចំពោះអ្នកនាង ឈុំ ចាន់ដារ៉ា និងក្រុមការងាររបស់គាត់ថានាងខ្ញុំមិនអនុញ្ញាតអោយគាត់សំដែងរបាំគ្រុឌ និងប្រើប្រាស់វិដេអូរបាំគ្រុឌដែលគាត់បានថតដោយខ្លួនឯងដែលគ្មានការអនុញ្ញាតិពីខ្ញុំទេ (សូមបញ្ជាក់​ថាគាត់ហាត់ដោយខ្លួនឯង រួចថតចេញជាវីដេអូដោយខ្លួនឯង រួចផ្ញើរទៅក្រៅប្រទេសរួចជាមុនហើយទើបផ្ញើរវីដេអូមកសុំសិទ្ធិពីនាងខ្ញុំតាមក្រោយ។ ពេលពិនិត្យមើលវិដេអូរបាំនេះហើយ ខ្ញុំសម្រេចចិត្តមិនអនុញ្ញាតិអោយគាត់សំដែងរបាំគ្រុឌ និងប្រើប្រាស់វិដេអូនេះទេ ព្រោះ ៖
១ គាត់បានបញ្ចូលភ្លេងថ្មីផ្សេងទៀតលាយជាមួយភ្លេងដើមរបស់របាំគ្រុឌ ដោយគ្មានសុំការអនុញ្ញាតិពីលោកគ្រូសាស្ត្រាចារ្យភ្លេងនិងនាងខ្ញុំដែលជាម្ចាស់សិទ្ធិ។
២ គាត់ហាត់រៀនដោយចិត្តឯងគ្មានក្បួនខ្នាត ខុសខ្នាត ខុសចរិត ខុសក្បាច់ របាំគ្រុឌ ច្រើនណាស់។
៣ គាត់ស្លៀកសំលៀកបំពាក់ និងតុបតែងគ្រឿងរបាំគ្រុឌខុសច្រើន។
ខាងគាត់បានយល់ព្រមរួចហើយថានិងដកវីដេអូនេះ ប៉ុន្តែខាងគាត់បែរជាបន្តចេញវីដេអូមួយផ្នែកខ្លីរបាំគ្រុឌនៅលើ page Miss supranational Cambodia។ នាងខ្ញុំបានបន្ថែមប្រាប់គាត់នៅក្នុងកិច្ចសន្ទនាតាម messenger ទៀតថា “អ្នកគ្រូធ្វើវិធីនេះគឺដើម្បីការពារដល់ពួកគាត់ ព្រោះការចេញទៅតំណាងខ្មែរទាំងខុសនាំអោយមានផលមិនល្អទៅវិញ”។
ក្នុងហេតុនេះ នាងខ្ញុំសូមជម្រាបជូនបងប្អូនសារធារណៈជនអោយបានជ្រាបថា៖ ការពារសិទ្ធិបញ្ញា និងមរតកវប្បធម៌របស់ខ្លួនមិនមែនជាសកម្មភាពមិនចែករំលែកទេ តែវាជាកាតព្វកិច្ចនៃការទទួលខុសត្រូវ និងភាពសុចរិត។ បំណងរបស់ខ្ញុំមិនមែនដើម្បីបំបិទនរណាម្នាក់ទេ ប៉ុន្តែដើម្បីការពារ គាំទ្រសិទ្ធិ ច្បាប់ សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងសីលធម៌របស់អ្នកបង្កើត សិល្បករ និងគ្រូសិល្បៈទាំងឡាយទៅថ្ងៃមុខ និងកាពារសេចក្តីគោរពចំពោះសហគមន៍សិល្បៈនៅកម្ពុជា ទាំងក្នុងស្រុក និងនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។
ទោះយ៉ាងណា ខ្ញុំសូមបញ្ជាក់ឡើងវិញថា ការប្រើប្រាស់ “របាំគ្រុឌ” ដោយគ្មានការអនុញ្ញាត គឺជាការរំលោភសិទ្ធិយ៉ាងច្បាស់ទៅលើកម្មសិទ្ធិបញ្ញាចំនួន៣៖