ក្រុមរូបថតភ្នំពេញ ឬ Phnom Penh Photography Collective គ្រោងនឹងដាក់តាំងបង្ហាញពិព័រណ៍រូបថតលើកដំបូងរបស់ក្រុមក្រោមប្រធានបទ «អ្នកនៅទីក្រុងភ្នំពេញ» ដោយមានសហការជាមួយ WILD Phnom Penh និងសាលាភាពយន្ត PSE។
ពិព័រណ៍ «អ្នកនៅទីក្រុងភ្នំពេញ» នឹងបង្ហាញពីភាពទាក់ទាញនៃការរស់នៅរបស់ប្រជាជន និងវប្បធម៌របស់អ្នករស់នៅទីក្រុងភ្នំពេញ តាមរយៈរូបថតពីអ្នកថតរូបដែលមានទេពកោសល្យប្រមាណ ៤០ នាក់។
តាមរយៈសេចក្តីប្រកាសអំពីកម្មវិធីពិរព័ណ៌របស់ខ្លួនលើទំព័រហ្វេសប៊ុក Phnom Penh Photography Collective បានឲ្យដឹងថា “រាជធានីភ្នំពេញសម្បូរទៅដោយភាពចម្រុះនៃមនុស្សមកពីជុំវិញពិភព ដូច្នេះហើយយើងយល់ថា វាគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ណាស់ក្នុងការបង្ហាញពីភាពចម្រុះនៃម្ចាស់ស្រុក និងជនបរទេសនានា ហើយយើងសង្ឃឹមថាមនុស្សគ្រប់រូបនឹងរីករាយ ក៏ដូចជាមានមោទនភាពចំពោះទីក្រុងរបស់ពួកគេផ្ទាល់“។
Phnom Penh Photography Collective បានបញ្ជាក់ថា ក្រុមបានធ្វើដំណើរជុំវិញទីក្រុងភ្នំពេញ តាមរយៈព្រឹត្តិការណ៍ដើរថតរូបលើកទី ៣ របស់ខ្លួននៅថ្ងៃទី ០១ ខែមេសា ហើយយ៉ាងហោចណាស់អ្នកចូលរួមម្នាក់ត្រូវបានសម្ភាសន៍ ខណៈពេលដែលក្រុមថតរូបសម្រាប់ពួកគេនៅតាមផ្លូវ។ អ្នកថតរូបប្រហែល ៤០ នាក់ រួមទាំងសិស្សមកពីសាលាភាពយន្ត PSE បានចូលរួម ដូច្នេះពិព័រណ៍ខាងមុខនឹងអាចបង្ហាញរឿងចំនួន ៤០ ផ្សេងៗគ្នាទៅកាន់ពិភពលោក។
លើសពីនេះ ការចូលទស្សនាការតាំងពិព័រណ៍គឺមិនគិតថ្លៃទេ ប៉ុន្តែ Phnom Penh Photography Collective លើកទឹកចិត្តអ្នកទស្សនាឱ្យចូលរួមបរិច្ចាគដល់សាលាភាពយន្ត PSE ដើម្បីបន្តគាំទ្រអ្នកថតរូប និងផលិតវីដេអូជំនាន់ក្រោយតទៅទៀត។
គួរបញ្ជាក់ថា ពិព័រណ៍នេះសហការជាមួយ WILD Phnom Penh និង PSE Film School ហើយគ្រោងនឹងដំណើរការពីថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ដល់ថ្ងៃទី ៣១ ខែឧសភាឆ្នាំ ២០២៣ នៅWILD Phnom Penh។