សត្វស្វាកន្ទុយស ជើងក្រហម ៣ ក្បាលថែមមានកូនតូច ១ក្បាល ផងនោះ ត្រូវបានប្រទះឃើញនៅក្នុងដែនជម្រកព្រៃនៃភាគឦសានប្រទេសកម្ពុជា។ នេះបើតាមការជូនដំណឹងលើផេកផ្លូវការក្រសួងទេសចរណ៍កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូនេះ។
តាមរយៈវីដេអូថតបានដោយម៉ាស៊ីនស្វ័យប្រវត្តដែលបង្កប់នៅក្នុងតំបន់ព្រៃនៃភាគឦសានប្រទេសកម្ពុជាបានបង្ហាញសកម្មភាពកូនសត្វស្វា កន្ទុយស ជើងក្រហម (Red-shanked Douc Langur) ជាមួយម្ដាយរបស់វា។ សត្វស្វា កន្ទុយស ជើងក្រហម គឺជាប្រភេទសត្វកម្រនិងងាយរងគ្រោះបំផុតនៅកម្ពុជា។ ដោយឡែក ការបង្ហាញវត្តមានរបស់ក្រុមស្វា កន្ទុយស ជើងក្រហម ក្នុងដែនជម្រកព្រៃកម្ពុជាក្នុងពេលនេះគឺជាការបង្ហាញសញ្ញាណនៃការបន្តពូជរបស់សត្វកម្រប្រភេទនេះ។
គួរឱ្យដឹងថា សត្វស្វាកន្ទុយសជើងក្រហម ច្រើនរស់នៅជាក្រុម ហើយពួកវាចំណាយពេលភាគច្រើនស្វែងរកអាហារនៅលើដើមឈើក្នុងព្រៃ។ គំហើញដ៏កម្រនាពេលនេះ គឺជាក្តីសង្ឃឹម និងការជំរុញទឹកចិត្តដល់អ្នកអភិរក្ស សបង្ហាញថាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារបស់យើងគឺពិតជាមានសារៈសំខាន់ និងចាំបាច់បំផុត៕