នាថ្ងៃសៅរ៍ អាទិត្យ ទី២៩ និង ៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ នឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ធំមួយនិងលើកដំបូងគឺ “សប្តាហ៍បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបីនៃកម្ពុជាលើកទី១ ឆ្នាំ២០២៥” នៅបរិវេណផ្លូវថ្មើរជើង Walk Street ម្ដុំសួនតេជោមាស តេជោយ៉ត មុខវត្តឧណ្ណាលោម។
យោងតាមក្រសូងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏វិសេសវិសាលនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងថែរក្សា អភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍ បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបីរបស់កម្ពុជា ក៏ដូចជាអបអរសាទរមរតកវប្បធម៌អរូបីទាំងប្រាំពីរដែលត្រូវបានដាក់បញ្ចូលក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបីនៃមនុស្សជាតិរបស់អង្គការយូណេស្កូ។
ព្រឹត្តិការណ៍ទាំងពីរថ្ងៃនេះនឹងមានការបង្ហាញពីបេតិកភណ្ឌអរូបីនៃមនុស្សជាតិទាំងពីរ និងមរតកវប្បធម៌អរូបីសំខាន់ៗដទៃទៀតមានដូចជា “សិល្បៈការចាក់ចេក” “សិប្បកម្មសហគមន៍គួយហៃ” “សិប្បកម្មសហគមន៍ក្រម៉ាត្រុំ” ជាដើម។
ក្នុងនោះនៅថ្ងៃទី២៩ ខែវិច្ឆិកា កម្មវិធីនឹងមានការសម្ដែងទស្សនីយភាពល្ខោនបុរាណពៅលស្រីវត្តកៀនស្វាយក្រៅ (រឿងលិនថោង) និងសកម្មភាពទាញព្រ័ត្រដែលទស្សនិកជនអាចចូលរួមបាន។
ចំណែកថ្ងៃទី៣០ នឹងមានការសម្ដែងរបស់ក្រុមហីកេគួយហៃ (រឿងផ្ការាំទឹករាំ ត្រង់សុបិនសាគរចេញទៅមើលប្រាសាទ) បទបង្ហាញស្ដីពីល្ខោនខោលវត្តស្វាយអណ្តែត និងការបង្ហាញឈុតខ្លី “អវសានក្រុងរាពណ៌” ការសម្ដែងទស្សនីយភាពចាប៉ីដងវែង ការសម្ដែងទស្សនីយភាពល្ខោនស្រមោលស្បែក (រឿងរាមកេរ្តិ៍) ការសម្ដែងរបាំព្រះរាជទ្រព្យ ក្បាច់គុនល្បុក្កតោ និងការសម្ដែងល្ខោនខោលវត្តស្វាយអណ្តែត (រឿងរាមកេរ្តិ៍)។
សូមកុំភ្លេចចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍ដើម្បីអបអរសាទរបេតិកភណ្ឌអរូបីកម្ពុជា ដែលបានចុះក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌអរូបីនៃមនុស្សជាតិរបស់អង្គការយូណេស្កូ ព្រមទាំងទទួលបាននូវការយល់ដឹងថ្មីពីវប្បធម៌អរូបីកម្ពុជា ៕