អង្គការ Peta Asia រិះគន់ថា ការប្រើថ្នាំសន្លប់លើសត្វឆ្មារក្នុងរឿងថៃ​ ជាអំពើឃោឃៅដែលមិនគួរកើតឡើង
អង្គការ Peta Asia បានបង្ហោះសេចក្ដីថ្លែងការណ៍រិះគន់ទៅលើរឿង The Empress of Ayodhay របស់ថៃ ក្រោយមានការប្រើប្រាស់ថ្នាំសន្លប់ទៅលើឆ្មារ ព្រមលើកយកវិធីសាស្ត្រដែលអាចធ្វើទៅបានជំនួយ ដោយការទារុណកម្មសត្វ។
កាលពីពេលថ្មីៗនេះ អ្នកនិយមទស្សនាភាពយន្តភាគថៃ ជាពិសេសជនជាតិថៃផ្ទាល់តែម្ដង មានការភ្ញាក់ផ្អើល និងរួមគ្នាចេញមុខប្រឆាំងនឹងភាពយន្តភាគបុរាណ The Empress of Ayodhay ក្រោយសង្កេតឃើញថាមានការធ្វើទារុណកម្មសត្វឆ្មារពិតៗនៅក្នុងសាច់រឿង។
ជាក់ស្ដែងចំណុចចាប់ផ្ដើមដំបូងនៃបញ្ហាមួយនេះ បានកើតឡើងនៅក្នុងភាគទី ៥ ដោយមានឈុតឆាកដែលស្នំស្រីម្នាក់បានសង្ស័យថា តួអង្គស៊ីសុដាចន្ទ ដែលសម្ដែងដោយតារាស្រីជួរមុខ Mai Davika បានដាក់ថ្នាំពុលក្នុងទឹកតែឱ្យខ្លួន។ ហេតុដូចនេះហើយ ទើបស្នំស្រីរូបនេះសម្រេចចិត្តឱ្យអ្នកបម្រើយកទឹកតែទៅឱ្យឆ្មារផឹក ហើយឆ្មារសម្បុរខ្មៅមួយក្បាលនោះក៏ប្រកាច់ស្លាប់ភ្លាមៗតែម្ដង។
បន្ទាប់ពីទស្សនាឈុតឆាកនេះរួច ទស្សនិកជនជាច្រើនបានចេញមុខប្រឆាំងនឹងរឿងនេះនៅលើបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គម X រហូតក្លាយជាចម្រូងចម្រាស់ដ៏ក្ដៅកកុកមួយ មុននឹងលោក Sant Srikaewlaw ដែលជាអ្នកដឹកនាំរឿងចេញមុខបកស្រាយ ភ្ជាប់ជាមួយនឹងវីដេអូនៃអាការៈឆ្មារក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន។ លោកបានលើកឡើងថា ឆ្មារនោះមិនបានស្លាប់ពិតប្រាកដទេ​ នេះគ្រាន់តែការប្រើប្រាស់ថ្នាំសន្លប់ ដើម្បីការសម្ដែងតែប៉ុណ្ណោះ ក្រោមការមើលថែរបស់អ្នកជំនាញ។
ឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាខាងលើ អង្គការ Peta Asia បានបង្ហាញការមិនពេញចិត្តចំពោះការសម្រេចចិត្តរបស់ក្រុមការងារលើវិធីសាស្រ្តរបស់ពួកគេ ដោយបានសរសេរថា៖ “នៅពេលដែលចាំបាច់ការដាក់ថ្នាំសន្លប់លើសត្វឆ្មារតាមបែបវេជ្ជសាស្រ្ត តែងតែមានហានិភ័យជាប្រចាំ ហើយការធ្វើបែបនេះសម្រាប់ថតឈុតឆាកនៅក្នុងកម្មវិធីទូរទស្សន៍ជាទង្វើរដែលខ្វះការពិចារណា គ្រោះថ្នាក់ និងឃោឃៅ”។
ជាការពិតណាស់ការប្រើប្រាស់ថ្នាំសន្លប់ទៅលើសត្វឆ្មារជារឿងដ៏ប្រថុយប្រថាន និងធ្វើឡើងក្នុងករណីចាំបាច់តែប៉ុណ្ណោះ ព្រោះវាអាចបណ្ដាលឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់រហូតបាត់បង់ជីវិតបានក្នុងករណីដែលអាក្រក់បំផុត។ បន្ថែមពីនេះទៀត សត្វឆ្មារត្រូវបង្អត់អាហារយ៉ាងហោចណាស់ពី ៨ ទៅ ១២ម៉ោង និងបង្អត់ទឹកចន្លោះពី ៤ ទៅ ៦ម៉ោង រួមគ្នានឹងការពិនិត្យសុខភាពរបស់សត្វឆ្មារ មុននឹងប្រើប្រាស់ថ្នាំប្រភេទនេះ។
អង្គការដដែលនេះបានសង្កត់ធ្ងន់ទៅកាន់អ្នកដឹកនាំរឿង ដោយបានហាមឃាត់ថា មិនគួរធ្វើការងារដែលពាក់ព័ន្ធនឹងសត្វម្ដងទៀតឡើយ។ ទន្ទឹមគ្នានឹងការរិះគន់ Peta Asia ក៏បានលើកយកវិធីសាស្រ្តដែលប្រសើរជាងនេះមកបង្ហាញផងដែរ ដោយបានរៀបរាប់ថា៖ “ប្រជាជនមានការខឹងសម្បារ ព្រោះសព្វថ្ងៃនេះបច្ចេកវិទ្យា CGI (ការប្រតិដ្ឋរូបភាពដោយកុំព្យូទ័រ) AI (បញ្ញាសិប្បនិម្មិត) និង Animatronics (សត្វយន្ត) សុទ្ធតែអាចធ្វើបានគ្រប់បែបយ៉ាងទៅតាមតម្រូវការ។ ការទារុណកម្មមិនគួរកើតមាននៅក្នុងការកម្សាន្តឡើយ”។
កន្លងមកមិនមែនមានតែ Peta Asia មួយទេដែលចេញមុខនិយាយរឿងនេះ តែមូលនិធី Watchdog Thailand Foundation (WDF) ក៏បានលើកឡើងពីបញ្ហានេះតាមរយៈការសាកសួររបស់សារព័ត៌មាន PPTV ផងដែរ។ WDF បាននិយាយថា បញ្ហានេះត្រូវពិនិត្យមើលលើការអះអាងរបស់អ្នកដឹកនាំដែលថា មានអ្នកជំនាញមើលថែ តើអ្នកជំនាញនេះ ជាពេទ្យសត្វឬយ៉ាងណា? ព្រោះបើជាពេទ្យសត្វ បញ្ហាមួយនេះកាន់តែធំដុំជាងពេលបច្ចុប្បន្នទៅទៀត។
មូលនិធិដដែលនេះបាននិយាយថា ក្នុងករណីដែលពេទ្យសត្វជាអ្នកដាក់ថ្នាំ នោះជាការប្រឆាំងនឹងវិជ្ជាជីវៈ ព្រោះបើបានអនុវត្តត្រឹមត្រូវតាមដំណាក់កាល សត្វឆ្មារនឹងសន្សឹមៗសន្លប់ដោយស្ងប់ស្ងាត់ មិនមែនប្រកាច់ដូចក្នុងរឿងនេះឡើយ៕