បន្ទាប់ពីចាក់បញ្ចាំងឡើងវិញនូវស្នាដៃរបស់ខ្លួនតាមខេត្តដូចជាបាត់ដំបង និង សៀមរាប ក្នុងខែវិច្ឆិកា និងធ្នូ ក្នុងក្របខណ្ឌ«មហោស្រពភាពយន្តខ្លីចតុមុខ» ភាពយន្តខ្លីចំនួន២រឿង ដោយផលិតដោយក្រុមភាពយន្តឈូករ័ត្ន ឬហៅកាត់ថា «ឈូករ័ត្ន» សម្រាប់ឆ្នាំថ្មីនេះ នឹងបង្ហាញខ្លួនលើផ្ទាំងសំពត់សម្តងទៀត នៅរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុង «ទិវាឈូករ័ត្ន» នៅថ្ងៃទី២៤ ខែធ្នូខាងមុខនេះ។ ទិវានេះ ប្រារព្វឡើងក្នុងន័យ់ផ្តល់ ឱកាសឱ្យអ្នកចូលរួមបាន ស្វែងយល់បន្ថែមពីក្រុមភាពយន្តឈូករ័ត្នឆ្នាំ២០២៥ ថាតើបានរៀនអ្វីខ្លះ ក្នុងរយៈពេលមួយឆ្នាំ និងឱកាស ក្លាយជាសមាជិកថ្មីនៃក្រុមភាពយន្តឈូករ័ត្នក្នុងឆ្នាំថ្មី២០២៦ខាងមុខនេះ ជាមួយបទបង្ហាញពីសកម្មភាពថ្មីៗ។
លោក ស៊ុំ ស៊ីថែន ជាស្ថាបនិករបស់«ក្រុមភាពយន្តឈូករ័ត្ន» បានលើកឡើងថា៖ «ដោយសារពេញ១ឆ្នាំ ឈូករ័ត្នគ្រប់ជំនាន់ តែងមមាញឹកក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល ផលិត និងរៀបចំមហោស្រព ដូច្នេះហើយ ទើបយើងតែងប្រារព្ធ «ទិវាឈូករ័ត្ន» ជារៀងរាល់ចុងឆ្នាំ ដើម្បីអបអរយុវសមិទ្ធិករយើងផង និង រីករាយនឹងស្នាដៃថ្មីរបស់ពួកគាត់ ជាពិសេសចំពោះទស្សនិកជន ដែលខកខានមិនបានទស្សនា កំឡុងពេល «មហោស្រពភាពយន្តខ្លីចតុមុខ» ដែលកន្លងផុតទៅ នៅខែតុលានោះ។ ណាមួយទៀត ទិវានេះ នឹងផ្សារភ្ជាប់ ទំនាក់ទំនងរវាងសមាជិក បច្ចុប្បន្ន ជាមួយសិស្សច្បង និងបេក្ខជនសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៦ ដែរ។
លោក ស៊ីថែន ក៏បន្ថែមថា៖ «ក្រៅពីការចែកលិខិតបញ្ចប់ជំនាន់ ដល់សមាជិកឆ្នាំ២០២៥ យើងខ្ញុំក៏នឹងយក ឱកាសនោះថ្លែងអំណរគុណ ដល់គ្រប់ដៃគូ និងភាគីពាក់ព័ន្ធ ដែលខ្វាយខ្វល់ពីវិស័យភាពយន្ត តាមរយៈការជួយ ជ្រោមជ្រែងគ្រប់ផ្នែកនៃកម្មវិធីពេញ១ឆ្នាំ២០២៥ រាប់តាំងពីទីតាំង បច្ចេកទេស ឧបករណ៍ និងអាហារសម្រន់ ផ្សេងៗ»។
សម្រាប់ កញ្ញា ខិ សិរី ជាសមាជិកឈូករ័ត្ន ជំនាន់ទី៨ (២០២៥) ៖ «នាងខ្ញុំបានមកឈូករ័ត្ន ដើម្បីរៀន ផលិតភាពយន្តទេ។ ប៉ុន្តែ ឈូករ័ត្ន បានបង្រៀនខ្ញុំអ្វីម្យ៉ាងដែលស៊ីជម្រៅជាងនេះទៅទៀត — គឺការដឹកនាំ ខ្លួនឯង ជឿជាក់លើខ្លួនឯង និងរីកលូតលាស់ ឆ្លងកាត់បញ្ហាប្រឈម។ ពោលគឺ លើសពីកម្មវិធីបង្រៀន ភាពយន្តទៅទៀត និយាយឱ្យចំជាកន្លែងដែលយុវជនយើងអាចប្រែក្លាយ ជោគវាសនាខ្លួនបាន។»
សម្រាប់ អ្នកស្រី ស៊ន សុខឃៀង ជាអតីតសមាជិកឈូករ័ត្ន ជំនាន់ទី៧ (២០២៤) ៖ «ក្រុមភាពយន្ត ឈូករ័ត្ន ជាកន្លែងនាំខ្ញុំសម្រេចក្តីស្រមែផលិតភាពយន្តខ្លីដោយខ្លួនឯង និងជាស្នាដៃអស្ខារ្យមួយ ដែលខ្ញុំមិនអាច បំភ្លេចបាន។បទពិសោធន៍នេះហើយ ដែលជំរុញខ្ញុំមានទំនុកចិត្តជាផលិតករស្រ្តីមួយរូប នៅកម្ពុជា។»
សូមជម្រាបថា កម្មវិធីនេះ «ឈូករ័ត្ន» នឹងចាក់បញ្ចាំងភាពយន្តខ្លីចំនួន២រឿង ដែលជាស្នាដៃរបស់សមាជិកក្រុម ភាពយន្តឈូករ័ត្នទាំង០៩រូប ឆ្នាំនេះ រួមមាន៖
១.រឿង «តុបាយ» (ជាប្រភេទរឿង ពញ្ញាក់អារម្មណ៍ និងផ្លូវចិត្ត) ដឹកនាំដោយលោក អ៊ុង ស៊ីវថុង និង
២.រឿង «កំណែចុងក្រោយ» (ប្រភេទរឿង វិបត្តិគ្រួសារ) ដឹកនាំដោយ កញ្ញា ឃុំ ធីតា។
នៅល្ងាចថ្ងៃទី២៤ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ចាប់ពី ម៉ោង ៦:០០ល្ងាច ដល់ ៨:០០ យប់ នៅរោងភាពយន្ត លេជនព្រីមាម សាខា Exchange Square ភ្នំពេញ។ ការចូលរួមពុំមានគិតថ្លៃទេ ដោយគ្រាន់តែ ចុះឈ្មោះនៅតំណភ្ជាប់ នេះ៖ https://forms.gle/P3RpBdsescP5w6LW6 ជាការស្រេច។
រីឯបេក្ខជនដែលចាប់អារម្មណ៍ក្លាយជាសមាជិកជំនាន់ទី៩ របស់ឈូករ័ត្ន (ឆ្នាំ២០២៦) អាចគោរពតាម លក្ខខណ្ឌ ដើម្បីចូលជាសមាជិកងាយៗ ឱ្យតែអ្នកស្រឡាញ់ និងចង់ស្វែងយល់ពីការផលិតភាពយន្ដ មានពេលវេលា គ្រប់គ្រាន់អាចចូលរួមសកម្មភាពជាមួយក្រុម ក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ ការអនុវត្តន៍ដោយ ផ្ទាល់ជាមួយ ភាពយន្តខ្លី និងបន្សល់សមិទ្ធផលជាស្នាដៃវិជ្ជមានក្នុងវិស័យភាពយន្តជាមួយគ្នា។ កុំស្ទាក់ស្ទើរ ចុះឈ្មោះចាប់ពី ឥឡូវនេះ រហូតដល់៖ ថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦។ ខុសពីឆ្នាំមុនៗ ឆ្នាំនេះ«ឈូករ័ត្ន» មានការគាំទ្រពីដៃគូក្រៅស្រុកសំខាន់មួយគឺមូលនិធិ Sombat Somphone Memorial Fund (SSMF) និង International Network of Engaged Buddhists (INEB) និងថវិកាក្នុងស្រុកដោយអន្លើ បានពី «អង្គការមូលនិធិកុមារកម្ពុជា» រួមទាំងដៃគូផ្សេងទៀតដូចជា៖ ក្រសួងវប្បធម៌ និង វិចិត្រសិល្បៈ, ក្រសួង ព័ត៌មាន, ផលិតកម្ម Box Media, ហាង Camera Hut, និង រោងភាពយន្ត Legend Cinema និង Legend Premium Cinema, ដៃគូព័ត៌មាន AMS និង TV5 ដៃគូផ្គត់ផ្គង់11:11 Coffee & ChillOut និង នំខ្មែរ«នាឡិ៍», «សាលាសិល្បៈសម្តែង» និងផលិតកម្ម Pinex Pro។ ភាពជាដៃគូទាំងនេះសរបញ្ជាក់ពីបំណង របស់ «ឈូករ័ត្ន» ក្នុង ការភ្ជាប់ សម្ព័ន្ធភាពឱ្យកាន់តែរលូន និង សុខដុម ជាមួយដៃគូនៅក្នុង សហគមន៍ភាពយន្តកម្ពុជាទាំងមូល៕