🏆សមិទ្ធករវីដេអូកុមារ អាយុ១២ឆ្នាំចុះ
🏆សមិទ្ធករវីដេអូ អាយុពី១៣ ដល់១៥ឆ្នាំ
🏆សមិទ្ធករវីដេអូ អាយុពី១៦ ដល់១៧ឆ្នាំ
មហោស្រពភាពយន្តវីដេអូសម្រាប់កុមារអាស៊ីអាគ្នយ៍-Southeast Asia Video Festival for Children – SEAVFC​» ត្រូវបានបង្កើតឡើងតាំងពីឆ្នាំ២០១៧មក នៅទីក្រុងម៉ានីឡា ប្រទេសហ្វីលីពីន ដើម្បីអបអរដល់ស្នាដៃវីដេអូដែលផលិត និងស្តីពីកុមារ ពីបណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ទាំង១០។​ ​ដោយឡែក ដើម្បីស្វាគមន៍ជំនាន់ថ្មី SEAVFC បានបើកប្រកាសទទួលរឿងប្រកួត ដល់វីដេអូខ្លី ចាប់តាំងពីចុងខែមេសាកន្លងទៅ។
មហោស្រពធំ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅចុងខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២៤នេះ នៅទីក្រុងកូឡាឡាំពួរ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី បន្ទាប់ពីសិក្ខាសាលា តាមប្រទេសនានា នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដោយក្រុមការងារស្ថាបនិកពីហ្វីលីពីន កម្មវិធីតម្រង់ទិសអនឡាញ និងយុទ្ធនាការផ្សេងៗទៀត តាមសាលារៀន និងអង្គការមួយចំនួនតាមប្រទេសនីមួយៗ។
លោក ស៊ុំ ស៊ីថែន ប្រធានប្រតិបត្តិរបស់អង្គការភាពយន្តឈូករ័ត្ន និងជានាយកគណៈគ្រប់គ្រងមហោស្រព  ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា នេះថ្លែងថា៖ «ដោយសារការប្រកួតនេះ ធ្វើឡើងជាលក្ខណៈតំបន់ ហើយខ្ញុំបាទមានបទពិសោធន៍ស្រាប់ ក្នុងការរៀបចំមហោស្រពភាពយន្តខ្លី ចតុមុខ ខ្ញុំយល់ថា SEAVFCជាឱកាសដ៏ពិសេស ដល់យុវសមិទ្ធករយើង ក៏ដូចជាកុមារៗកម្ពុជា បញ្ចេញថ្វីដៃក្នុងការបង្កើតវីដេអូដែល ទាក់ទង និងទាក់ទាញដល់កុមារ។ ម្យ៉ាងទៀតក្រៅពីការប្រកួត សិក្ខាសាលាដែលយើងរៀបចំ ក៏ជួយផ្តល់បទពិសោធន៍ជាក់ស្តែងដល់កុមារ នៅកម្ពុជាក្នុងការច្នៃវីដេអូខ្លីដោយខ្លួនឯង និងជាក្រុម ដែលខ្ញុំរំពឹងថានឹងក្លាយជាពន្លកសមិទ្ធករភាពយន្ត របស់កម្ពុជាទៅថ្ងៃមុខ»។
ដោយសារមហោស្រពត្រូវបានរៀបចំដោយ សហការជាមួយដៃគូក្នុងស្រុក លោក កែវ សំនៀង អ្នកចាត់ការទូទៅរបស់ផលិតកម្ម Box Media បានផ្តល់យោបល់ថា៖  «សម្រាប់ខ្ញុំបាទ មហោស្រពវីដេអូសម្រាប់កុមារអាស៊ីអាគ្នយ៍ ២០២៤ មានលក្ខណៈប្លែក ដោយសារ ជាកម្មវិធី ដែលអនុញ្ញាតិឱ្យក្មេងៗបង្កើតស្នាដៃ ទោះបីកន្លងមកវីដេអូ ឬភាពយន្តច្រើនតែផលិតដោយមនុស្សពេញវ័យ ឬរៀនចប់ មហាវិទ្យាល័យ។ លើសពីនេះ មហោស្រពនេះក៏ជួយទាញចំណាប់អារម្មណ៍របស់សមិទ្ធករពេញវ័យ ឱ្យមកផលិតមាតិកាដែលមានប្រយោជន៍ ទាក់ទងនឹងកុមារ ផងដែរ ដែលជាការរួមចំណែកដល់ការលូតលាស់ផ្នែកស្មារតីរបស់ពួកគាត់។ ដូច្នេះតាំងនាមឱ្យ Box Media ខ្ញុំបាទ រីករាយក្នុងការរួម ចំណែកបណ្តុះបណ្តាលធនធានថ្មី ក្នុង វិស័យភាពយន្ត ដើម្បីឱ្យពួកគាត់មានឱកាសឈានដល់ប្រកួតផ្តាច់ព្រ័ត្រ នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។»
សូមរំលឹកដែរថាកាលពីឆ្នាំ២០១៩ តំណាងឱ្យប្រទេសកម្ពុជាយើង លោក សុិន ចន្ថា បានទទួលពាន១ក្នុងចំណោមដប់នោះគឺ វីដេអូប្រតិដ្ឋផលិតដោយអ្នកអាជីព សម្រាប់កុមារអាយុពី១៣ ដល់១៧ឆ្នាំ តាមរយៈវីដេអូខ្លីដែលមានចំណងជើងថា «អ្នកលាបថ្នាំ»។ រឿងខ្លីនេះ លើកឡើងពីការលះបង់របស់ជីដូនម្នាក់ ជាអ្នកលាបថ្នាំតាមថ្នល់ ដើម្បីរកប្រាក់ទិញ នំខួបឱ្យ ចៅពិការមួយរូប។
SEAVFC នឹងបើកវគ្គណែនាំមហោស្រពដំបូងរបស់ខ្លួនតាមរយៈអនឡាញ (online orientation) នៅថ្ងៃទី១០ ខែមិថុនានេះ ដោយពេលវេលានឹងប្រកាស ជូនឆាប់ៗ លើទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់មហោស្រព។
បើអ្នកចង់ចូលរួមជាមួយសមិទ្ធករផ្សេងៗទៀតនៅកម្ពុជា និងអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ក៏ដូចជាផ្សារភ្ជាប់រឿងរបស់អ្នក ជាមួយទស្សនិកជន ឱ្យបានច្រើន ផ្ញើរឿងខ្លីរបស់អ្នកមកមហោស្រពឥឡូវមក តាមរយៈ៖ https://forms.gle/ePWwKsuQ4tg3xa77A
ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ មហោស្រពនៅតែបន្តទទួលការចូលរួមជាថវិកាបន្ថែម ដើម្បីសម្រេចសមិទ្ធផលជំនាន់ទី៤ នៅប្រទេសកម្ពុជា ប្រកបដោយភាពរលូន តាមរយៈ៖​ ABA – SUNFLOWER FILM ORGANIZATION – 000 804 814។