សាលារៀននៅតាមព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ខេត្តឧត្តរមានជ័យ បានផ្អាកដំណើរការភ្លាមៗជាបណ្ដោះអាសន្ន ដោយសារយោធាថៃបានបើកការបាញ់ប្រហារមកលើកងកម្លាំងកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។ នេះបើតាមបង្ហោះនៅលើផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា។
នាវេលាព្រឹកមិញម៉ោងប្រមាណជា ៥ ព្រឹក យោធាថៃបានធ្វើការបាញ់ប្រហារមកលើដែនអធិបតេយ្យភាពរបស់កម្ពុជាជាថ្មីម្ដងទៀត។ ហេតុការណ៍នេះបានបង្កការភ្ញាក់ផ្អើលដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសកុមារតូចៗដែលជាសិស្សនៅសាលាបឋមសិក្សានៅតាមព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ នៃខេត្តឧត្តរមានជ័យ ឈូរឆរនាំគ្នារត់ប្រសាចចាកចេញពីសាលាទៅកាន់លំនៅឋានរៀងៗខ្លួន ដោយកុមារខ្លះត្រូវបានឪពុកម្ដាយមកយកនៅសាលាភ្លាមៗក្រោយទទួលដំណឹងនៃពីខាងសាលា។
ចំពោះសកម្មភាពគឃ្លើនម្ដងហើយម្ដងទៀតរបស់យោធាថៃមកលើកម្ពុជានាពេលនេះបានបង្ករំខានដល់ការសិក្សារបស់ទំពាំងតូចៗរបស់កម្ពុជា នេះជាការបំពានយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរមិនមែនត្រឹមសិទ្ធមនុស្ស តែជាការប៉ះពាល់ទៅដល់សិទ្ធិកុមារផងដែរ។
តាមរយៈការជូនដំណឹងលើផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា នាព្រឹកថ្ងៃទី ៨ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៥ បានឱ្យដឹងទៀតថា ពេលនេះសាលាជាច្រើននៅតាមខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែន កម្ពុជា-ថៃ ត្រូវបានបិទផ្អាកដំណើរភ្លាមៗជាបណ្ដោះអាសន្នដើម្បីធានាបាននូវសុវត្ថិភាពកុមារតូចៗដែលសិក្សានៅទីនោះ។ គួរឱ្យដឹងថា សាលាដែលត្រូវផ្អាកដំណើរការនាពេលនេះគឺមាន សាលាបឋមសិក្សាស្វាយជ្រុំ៕