ព្រឹត្តិការណ៍ ពិព័រណ៍រុក្ខជាតិ និងសួនច្បារភ្នំពេញ លើកទី៣ បានចាប់ផ្ដើមហើយ នៅថ្ងៃទី ៥ ដល់ថ្ងៃទី ៧កក្កដា នេះ នៅឯ មជ្ឃមណ្ឌលបៃតង Connexion កោះពេជ្រ។ ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ពិសេសមួយនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយយុវជនខ្មែរមួយក្រុមដែលសុទ្ធតែជាអ្នកស្រឡាញ់បរិស្ថាន និងធម្មជាតិ។
ប្រាប់មកកាន់ AMS Infotainment សហស្ថាបនិកនៃព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍រុក្ខជាតិ និងសួនច្បារភ្នំពេញ យុវជន ហែម ចាន់សុភ័ក្រ ដែលជានិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាមកពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្មជំនាញ ក្សេត្រសាស្ត្រ បានរៀបរាប់អំពីគោលបំណង នៃការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះថា ចង់ផ្សព្វផ្សាយពីរុក្ខជាតិ ឱ្យប្រជាជនកម្ពុជា បានស្គាល់ពីភាពសំបូរបែបនៃរុក្ខជាតិ ព្រោះថាប្រទេសកម្ពុជា ស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ត្រូពិក ដែលអំណោយផលដល់វត្តមានរុក្ខជាតិជាច្រើនប្រភេទ។ លោក រួមនឹងសហស្ថាបនិកម្នាក់ទៀត គឺលោក ឆាន់ វីរៈ ចង់ជំរុញឱ្យមានការអភិវឌ្ឍន៍ ទីក្រុង និងសហគមន៍ប្រកបដោយចីរភាព ក្នុងន័យនេះ លោកចង់ឱ្យមានការអភិវឌ្ឍន៍ ដែលគិតគូរពីសុខមាលភាពរបស់ប្រជាជន ក្នុងនោះរួមមានការកសាងសួនរុក្ខឧទ្យាន មានឧទ្យានបៃតង មានសួនសាធារណៈ សម្រាប់សហគមន៍ជាដើម។
តាមរយៈព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍មួយនេះ លោក ហែម ចាន់សុភ័ក្រ បច្ចុប្បន្នជាអ្នកឌីហ្សាញសួនច្បារម្នាក់ផងនោះ សង្ឃឹមថា អ្វីដែលលោករួមនឹងក្រុមការងារខិតខំបង្កើតឡើងនេះ នឹងក្លាយជាកម្មវិធីសំខាន់មួយ ឱ្យប្រជាជនខ្មែរ ចាប់ផ្ដើមគិតគូរពីបញ្ហាសុខមាលភាព បណ្ដុះក្ដីស្រឡាញ់រុក្ខជាតិ ការបង្កើតទម្លាប់ដាំដើមឈើលម្អរ ការរៀបចំតុបតែងជាសួនច្បារ។ ជាពិសេសប្រជាជនដែលទីធ្លារនៅផ្ទះអាចបង្កើតជាសួនច្បារ ឬក៏អ្នកមិនមានដីធ្លីក៏អាចរៀបចំដាំលម្អក្នុងផើង លើដំបូលផ្ទះជាដើម ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យទីក្រុងមួយ សហគមន៍មួយ ពោរពេញដោយភាពបៃតង។
សហស្ថាបនិកព្រឹត្តិការណ៍ខាងលើ សង្ឃឹមថា ប្រជាជនខ្មែរ ជាពិសេសអ្នកទីក្រុងភ្នំពេញ នឹងអញ្ជើញមកចូលរួមឱ្យបានច្រើនកុះករ ព្រោះកម្មវិធីនេះឡើង រៀបចំដោយក្ដីស្រឡាញ់ មិនមានធនធានថវិកាអ្វីច្រើននោះទេ។ តាមរយៈការចូលរួមមួយនេះ ប្រជាជនកម្ពុជានឹង បានស្គាល់ដើមឈើ រុក្ខជាតិដ៏សំបូរបែប ជាពិសេសបានឈ្វេងយល់តាមរយៈកិច្ចពិភាក្សាពីសំណាក់វាគ្មិន ទាំង ៥រូប។ លើសពីនេះក៏មានការតាំងពិព័រណ៍សិល្បៈបែបរុក្ខសាស្ត្រ ទៅលើប្រធានបទ វដ្ដនៃជីវិត បានយល់ពីសុខមាលភាពទាំងផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត ៕