នៅរសៀលថ្ងៃទី ២០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ មហាជនកំពុងចាប់អារម្មណ៍ការបង្ហោះមួយដោយគណនីហ្វេសប៊ុកឈ្មោះថា Sopheap Khmer Art ដែលបង្ហាញពីរូបភាពដំណើរការនៃការដំឡើងរូបព្រហ្មមុខ ៤ នៅព្រលានយន្តហោះថ្មីខេត្តសៀមរាប។
បើតាមគណនីខាងលើដែលអះអាងថាខ្លួនគឺជាម្ចាស់សិប្បកម្ម ដែលទទួលខុសត្រូវលើការ ឆ្លាក់ កសាង និងដំឡើង រូបព្រហ្មនៅព្រលានយន្តហោះថ្មី បានឱ្យដឹងថា រូបព្រហ្មមុខ ៤ នេះដំឡើងរួចរាល់ប្រមាណ ៨០ ភាគរយហើយ។ ចំណែកឯការកសាង គឺជាការសាងពីស្ពាន់មានកំពស់ជាង ៧ ម៉ែត្រ ហើយឆ្លាក់និងស្មិតជាស្ពាន់រួចរាល់ ទើបយកមកដំឡើងនៅព្រលានយន្តហោះថ្មី ខេត្តសៀមរាប។
គណនីឈ្មោះ Sopheap Khmer Art បញ្ជាក់ថា៖ «និយាយគឺស្រួលទេ តែធ្វើពិបាកនិងផ្ចិតផ្ចង់ណាស់។ ឆ្លាក់ កសាង ដំឡើងផ្ទាល់ពី សិប្បកម្ម សុភាពខ្មែរ យើងខ្ញុំបាទ»។
គួរជម្រាបថា ព្រលានយន្តហោះថ្មីខេត្តសៀមរាប ជាព្រលានយន្តហោះខ្នាតអន្តជាតិវិនិយោគដោយក្រុមហ៊ុន Yunnan Investment Holdings ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ៨៨០ លានដុល្លារអាម៉េរិក ចាប់ផ្តើមសាងសង់តាំងពីពាក់កណ្ដាលខែមីនា ឆ្នាំ ២០២០។ ព្រលានថ្មីនេះ មានចំណតយន្តហោះ ៣៨ ដែលអាចទទួលអ្នកដំណើរប្រមាណ ៧ លាននាក់នៅក្នុងមួយឆ្នាំ។
ព្រលាននេះទីតាំងស្ថិតនៅឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម មានចម្ងាយប្រមាណ ៥១ គីឡូម៉ែត្រ ពីទីរួមខេត្តសៀមរាប។ បើតាមផែនការ ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាបថ្មីគ្រោងបើកសម្ពោធការហោះហើរផ្លូវការនៅខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣ នេះ។
តាមរយៈវត្តមាន ព្រលានយន្តហោះខ្នាតអន្តជាតិនេះ អ្នកជំនាញជាច្រើនជឿថា វានឹងដើរតួនាទីធំក្នុងការតភ្ជាប់ជាមួយបណ្ដាប្រទេសផ្សេងៗបានកាន់តែទូលំទូលាយ ទាំងក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក ព្រោះកាល ព្រលានយន្តហោះនៅខេត្តសៀរាបចាស់ មិនអាចទទួលយន្តហោះធំៗចុះចតបានទេ៕