អស្ចារ្យណាស់! រូបព្រហ្មមុខ ៤ កំពស់ជាង ៧ ម៉ែត្រ សាងពីស្ពាន់នៅព្រលានយន្តហោះថ្មី ខេត្តសៀមរាប
នៅរសៀលថ្ងៃទី ២០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ មហាជនកំពុងចាប់អារម្មណ៍ការបង្ហោះមួយដោយគណនីហ្វេសប៊ុកឈ្មោះថា Sopheap Khmer Art ដែលបង្ហាញពីរូបភាពដំណើរការនៃការដំឡើងរូបព្រហ្មមុខ ៤ នៅព្រលានយន្តហោះថ្មីខេត្តសៀមរាប។
បើតាមគណនីខាងលើដែលអះអាងថាខ្លួនគឺជាម្ចាស់សិប្បកម្ម ដែលទទួលខុសត្រូវលើការ ឆ្លាក់ កសាង និងដំឡើង រូបព្រហ្មនៅព្រលានយន្តហោះថ្មី បានឱ្យដឹងថា រូបព្រហ្មមុខ ៤ នេះដំឡើងរួចរាល់ប្រមាណ ៨០ ភាគរយហើយ។ ចំណែកឯការកសាង គឺជាការសាងពីស្ពាន់មានកំពស់ជាង ៧ ម៉ែត្រ ហើយឆ្លាក់និងស្មិតជាស្ពាន់រួចរាល់ ទើបយកមកដំឡើងនៅព្រលានយន្តហោះថ្មី ខេត្តសៀមរាប។
គណនីឈ្មោះ Sopheap Khmer Art បញ្ជាក់ថា៖ «និយាយគឺស្រួលទេ តែធ្វើពិបាកនិងផ្ចិតផ្ចង់ណាស់។ ឆ្លាក់ កសាង ដំឡើងផ្ទាល់ពី សិប្បកម្ម សុភាពខ្មែរ យើងខ្ញុំបាទ»។
​គួរជម្រាបថា ព្រលាន​យន្តហោះថ្មីខេត្តសៀមរាប ជាព្រលានយន្តហោះខ្នាតអន្តជាតិវិនិយោគដោយ​​ក្រុមហ៊ុន Yunnan Investment Holdings ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ៨៨០ លានដុល្លារអាម៉េរិក ចាប់ផ្តើមសាងសង់តាំងពីពាក់កណ្ដាលខែមីនា ឆ្នាំ ២០២០។ ព្រលានថ្មីនេះ មានចំណតយន្តហោះ ៣៨ ដែលអាចទទួលអ្នកដំណើរប្រមាណ ៧ លាននាក់នៅក្នុងមួយឆ្នាំ។
ព្រលាននេះទីតាំងស្ថិតនៅឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម មានចម្ងាយប្រមាណ ៥១ គីឡូម៉ែត្រ ពីទីរួម​ខេត្តសៀមរាប។ បើ​តាម​ផែនការ ព្រលាន​​យន្ត​ហោះ​អន្តរជាតិ​សៀមរាប​ថ្មី​គ្រោង​​បើក​សម្ពោធ​ការ​ហោះហើរ​ផ្លូវការ​នៅ​ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣ នេះ។
តាមរយៈវត្តមាន ព្រលានយន្តហោះខ្នាតអន្តជាតិនេះ អ្នកជំនាញជាច្រើនជឿថា វានឹងដើរតួនាទីធំក្នុងការត​ភ្ជាប់​ជាមួយ​បណ្ដា​ប្រទេស​ផ្សេងៗបានកាន់តែទូលំទូលាយ ទាំង​ក្នុង​តំបន់ និង​ពិភពលោក ព្រោះកាល ព្រលាន​យន្ត​ហោះនៅ​ខេត្ត​សៀ​​រាបចាស់ មិន​អាច​ទទួល​យន្ត​ហោះ​ធំៗ​ចុះ​ចត​បាន​ទេ៕