ចាប់ពីថ្ងៃទី ៩ ខែ កុម្ភៈ នេះតទៅ រយៈពេល ៦ ខែ នៅសារមន្ទីរវាយនភណ្ឌប្រពៃណីអាស៊ី នឹងមានរៀបចំការតាំងពិព័រណ៍ហូល ផាមួងខ្មែរ ឱ្យសាធារណជនបានចូលទស្សនា និងបានសិក្សាពីប្រវត្តិ។
ហូល ផាមួងខ្មែរ ប្រមាណ ២១ ប្រភេទនឹងត្រូវបានដាក់បង្ហាញជូនទៅដល់សាធារណជន ភ្ញៀវទេសចរទាំងជាតិ និងអន្តរជាតិ នៅសារមន្ទីរវាយនភណ្ឌប្រពៃណីអាស៊ី ខេត្ត សៀមរាប ខណៈ ៣០ ប្រភេទ ទៀតត្រូវបានរក្សាទុក និងរៀបចំដាក់បង្ហាញនៅដំណាក់កាលក្រោយៗជាបន្តបន្ទាប់។ ក្នុងចំណោមហូល ផាមួងទាំង ៥១ ប្រភេទ មានក្រណាត់ហូល ផាមួង ខ្លះមានអាយុកាលចន្លោះពី ៤០ ទៅ ៦០ ឆ្នាំ ដែលពលរដ្ឋបានថែទាំយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់មុន និងក្នុងសម័យខ្មែរក្រហម ។ ហូលផាមួងខ្មែរទាំងនេះជាស្នាដៃរបស់ពលរដ្ឋអ្នកស្រុកព្រៃកប្បាស ខេត្ត តាកែវ ដែលពួកគាត់បានបរិច្ចាគមកកាន់សារមន្ទីរដោយផ្ទាល់កាលពីថ្ងៃទី ១៨ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៣។
បន្ទាប់ពីមានការចុះបញ្ជីរៀបចំអភិរក្ស សម្អាត និងជួសជុលរូចរាល់ ខាងសារមន្ទីរក៏បានរៀបចំការតាំងពិព័រណ៍ ដើម្បីជាផ្នែកមួយក្នុងការឱ្យតម្លៃ និងសិក្សាស្វែងយល់ពីស្នាដៃសិល្បៈនៃហូលផាមួងរបស់អ្នកស្រុកព្រៃកប្បាស ខេត្តតាកែវ៕