ក្រុមអ្នកស្រាវជ្រាវបានរកឃើញខ្យង ឧទយាទិត្រ លើភ្នំបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបង ដែលការរកឃើញនេះគឺជាកំណត់ត្រាថ្មីសម្រាប់ពិភពលោកនៃប្រភេទខ្យងគោកនៅកម្ពុជា។ នេះបើយោងតាមកេឲ្យដឹងពីខាងក្រសួងបរិស្ថាន។
មុននេះបន្តិច ក្រសួងបរិស្ថានបានបង្ហោះជូនដំណឹងអំពីការរកឃើញកំណត់ត្រាថ្មី របស់ពិភពលោកនៃប្រភេទខ្យងគោកនៅកម្ពុជា។ ការរកឃើញខ្យង ឧទយាទិត្យ Clostophis udayaditinus នៅតំបន់ភ្នំបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបងត្រូវបានក្រុមអ្នកស្រាវជ្រាវទទួលស្គាល់ថាជាប្រភេទខ្យងគោកថ្មី សម្រាប់វិទ្យាសាស្ត្រ។
តាមការសិក្សាកន្លងមកពីតំបន់ភ្នំថ្មកំបោរប្រទេសកម្ពុជា ក្រុមអ្នកស្រាវជ្រាវបានរកឃើញ និងកត់ត្រាខ្យងគោក ១៣ ប្រភេទពីពួក (Genus) ចំនួន ៥ ដោយក្នុងនោះមិនទាន់មានពួក Clostophis នៅឡើយទេ ដូច្នេះការរកឃើញខ្យងគោកពួក Clostophis គឺជាកំណត់ត្រាមួយថ្មីទៀតសម្រាប់ពិភពលោក ក៏ដូចជាការបង្កើតកំណត់ត្រាពួកថ្មីសម្រាប់កម្ពុជាផងដែរ។ ខ្យងគោកប្រភេទ Clostophis ជាពួកខ្យងដែលមានទំហំតូច (ជាទូទៅតូចជាង២០ មិល្លីម៉ែត្រ) ខ្យង ឧទយាទិត្យ Clostophis udayaditinus គឺជាខ្យងទី ២០នៃពួក Clostophis ដែលបានរកឃើញ។
គួរឱ្យដឹងដែរថា ការរកឃើញមួយនេះមានសារៈសំខាន់ខ្លាំង ព្រោះមិនត្រឹមជាកំណត់ត្រាដំបូងនៃពួកខ្យង Clostophis នៅកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងបានបង្ហាញពីលក្ខណៈពិសេសនៃលក្ខខណ្ឌភូមិសាស្ត្រ និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៃតំបន់ថ្មកំបោរកម្ពុជាទៀតផង។ ដោយឡែក ខ្យងនេះត្រូវបានគេដាក់ឈ្មោះឱ្យថាជាខ្យង ឧទយាទិត្យ សម្រាប់ឧទ្ទិសដល់ព្រះបាទ ឧទយាទិត្យវរ្ម័នទី២ (១០៥០ -១០៦៦) ដែលទ្រង់ជាព្រះរាជាខ្មែរដំបូងគេដែលបានកសាងប្រាសាទភ្នំបាណន់ នៅលើកំពូលភ្នំបាណន់៕