ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានចេញសេចក្ដីណែនាំដល់គ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងរដ្ឋ និងឯកជនក្នុងការបំផុសឱ្យសិស្សានុសិស្ស យុវជនចូលរួមលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរឱ្យបានច្រើន ជំនួសការលេងប៉ាតម្សៅ ជះទឹក ឬបាញ់ទឹក ព្រមទាំងសកម្មភាពមិនសមរម្យជាច្រើនទៀត។
ក្នុងន័យនេះ ដើម្បីចូលរួមអភិរក្ស លើកកម្ពស់វប្បធម៌ប្រពៃណីជាតិខ្មែរឱ្យបានគង់វង្ស និងរីកចម្រើន ព្រមទាំងចៀសវាងនូវបាតុភាពផ្សេងៗក្នុងឱកាសត្រៀមអបអរសាទរតាមរយៈសង្ក្រាន្តតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា ក្រសួងអប់រំបានធ្វើសេចក្ដីណែនាំដល់គ្រឹះស្ថានទាំងសាធារណនិងឯកជនដូចខាងក្រោម៖
ទី១. បំផុស និងបង្កភាពងាយស្រួលព្រមទាំងជួយសម្របសម្រួលដល់សិស្សានុសិស្ស-យុវជន ឱ្យលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរដូចជា បោះអង្គញ់ ចោលឈូង ដណ្ដើមស្លឹកឈើ ទាញព្រ័ត្រ រាំកម្សាន្តនូវចង្វាក់ប្រពៃណីខ្មែរដូចជា សារ៉ាវ៉ាន់ ឡាំលាវ រាំក្បាច់ រាំវង់ ទាំងមុននិងក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ។
ទី២. សុំឱ្យមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីសំណាក់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ក្រុមប្រឹក្សាកុមារ-យុវជន ដើម្បីជំរុញទឹកចិត្តឱ្យសិស្សានុសិស្សចូលរួមលេងឱ្យបានច្រើនកុះករ។
ទី៣. ល្បែងទាំងឡាយណាដែលមិនមែនជាល្បែង ឬរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរ និងល្បែងមួយចំនួនដែលប្រឈមហានិភ័យ អសុវត្ថិភាពនិងគ្រោះថ្នាក់ ដូចជាការបាញ់ទឹក ជះទឹក លាបម្សៅ ត្រូវទប់ស្កាត់និងហាមជាដាច់ខាត។
ទី៤. សុំឱ្យមានការចូលរួមសហការពីសំណាក់អាណាព្យាបាលសិស្ស សហគមន៍ និងអាជ្ញាធរដើម្បីរួមគ្នាទប់ស្កាត់និងដោះស្រាយទាន់ពេលវេលា។
តាមរយៈសេចក្ដីជូនដំណឹងនេះក្រសួងយុវជនអប់រំនិងកីឡាសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថានឹងទទួលបានការសហការពីសំណាក់គ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងពីរស្ថាប័ន ជាពិសេសយុវជនខ្មែរ សិស្ស-និស្សិតដើម្បីចូលរួមក្នុងសកម្មភាពថែរក្សាប្រពៃណីវប្បធម៌ពីបុរាណកាលរបស់ខ្មែរឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា៕