ស្ថានទូតម៉ាឡេស៊ីអបអរដំណើរការជើងហោះហើរភ្នំពេញ-កូឡាឡាំពួរ កាន់តែច្រើនជើង អាចជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចប្រទេសទាំង ២
កាលពី​ថ្ងៃ​សុក្រ​ទី ១៥ ខែ​មីនា​កន្លង​ទៅ​នេះ ឯកអគ្គរាជទូត​ម៉ាឡេស៊ី​​ប្រចាំ​កម្ពុជា Datuk Eldeen Husaini Mohd Hashim បាន​ប្រកាស​ស្វាគមន៍​ជើង​ហោះហើរ​ត្រង់​ភ្នំពេញ-កូឡាឡាំពួរ- ភ្នំពេញ ចាប់ផ្ដើម​នៅថ្ងៃ​ទី ១១ ខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២៤ នៃ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍ Cambodia Airways។
ស្ថានទូត​ម៉ាឡេស៊ី រួម​ជាមួយ​នឹង​ក្រុម​ការងារ Tourism Malaysia និង​ក្រុមហ៊ុន Cambodia Airways បាន​ធ្វើ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​រួម​មួយ ដើម្បី​ប្រកាស​ជម្រាប​ជូន​ដល់​សាធារណជន​ស្ដី​ពី​ការ​បើក​​ជើង​​ហោះហើរ​ត្រង់​ដំបូង​របស់​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ក្នុង​​ស្រុក Cambodia Airway ទៅ​កាន់​ទី​ក្រុង​កូឡាឡាំពួរ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី។
ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​នៅ​ស្ថាន​ទូត​ម៉ាឡេស៊ី ឯកឧត្ដម Datuk Eldeen Husaini Mohd Hashim ឯកអគ្គរាជទូត​ម៉ាឡេស៊ី​បាន​អបអរ និង​លើក​ឡើង​ថា ការ​បើក​ដំណើរ​ជើង​ហោះហើរ​នេះ គឺ​ជា​ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏​សំខាន់​មួយ សម្រាប់​ទំនាក់ទំនង​ទ្វេ​ភាគី​ម៉ាឡេស៊ី-កម្ពុជា។ ឯកឧត្ដម Datuk Eldeen Husaini Mohd Hashim ក៏​សង្ឃឹម​​ទេសចរ​ប្រទេស​ទាំង២ នឹង​កាន់​តែ​មាន​កំណើន​ច្រើន​ឡើង ព្រោះ​មាន​ជម្រើស​ជើង​ហោះហើរ​ច្រើន​ជាង​មុន។
ចំណែក​ខាង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន Cambodia Airways ក៏​អរគុណ​ដល់​ឯកអគ្គរាជទូត និង​បាន​ស្នើ​ឲ្យ​ភាគី​ម៉ាឡេស៊ី ជួយ​ជ្រោមជ្រែង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​បន្ថែម ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​ក៏​ពិចារណា​ក្នុង​ការ តភ្ជាប់​ជើង​ហោះហើរ​ត្រង់​ទៅ​កាន់​អាកាសយានដ្ឋាន​ផ្សេង​ទៀត ក្នុង​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ដូចជា Penang ស្រប​តាម​ការ​ផ្ដល់​អនុសាសន៍​ពី​ឯកអគ្គរាជទូត។ លោក ប៉ាយ គ័រវ័យ តំណាង​ក្រុមហ៊ុន អាកាសចរណ៍ Cambodia Airways បាន​បញ្ជាក់​ឲ្យ​ដឹង​ថា Cambodia Airways នឹង​​ចាប់ផ្ដើម​ប្រតិបត្តិការ​ជើង​ហោះហើរ ទៅ​កាន់​ម៉ាឡេស៊ី ដោយ​ចាប់ផ្ដើម​ជាមួយ​ការ​ហោះហើរ ៣ ជើង​ក្នុង​មួយ​សប្តាហ៍ គឺ​នៅ​ថ្ងៃអង្គារ សុក្រ និង​ថ្ងៃ​អាទិត្យ។
លើសពីនេះឯកឧត្តមឯកអគ្គរាជទូតក៏បានស្នើបន្ថែមជើងហោះហើរពីសៀមរាបទៅ Penang ឬ ភ្នំពេញ ទៅ Penang តែម្ដង រីឯជើងហោះហើរពីខេត្តព្រះសីហនុទៅកូឡាឡាំពួរ គឺមានរួចស្រេចហើយ។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ លោក​ឯកអគ្គរាជទូត​បាន​លើកឡើង​ថា ការ​បើក​ដំណើរ​ជើង​ហោះហើរ​នេះ គឺ​ជា​ព្រឹត្តិការណ៍​សំខាន់ សម្រាប់​ទំនាក់ទំនង​ទ្វេ​ភាគី​ម៉ាឡេស៊ី-កម្ពុជា ព្រោះ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ជា​គោលដៅ​ទេសចរណ៍ និង​គោលដៅ​អាជីវកម្ម​សម្រាប់​កម្ពុជា។
ឯកឧត្ដម ​បន្ថែម​ថា ស្រប​ពេល​ដែល​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ីបច្ចុប្បន្ន​ស្ថិត​ក្នុង​ចំណោម​ដៃ​គូ​ពាណិជ្ជកម្ម កំពូល​របស់​កម្ពុជា និង​ជា​អ្នក​រួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់ ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស (FDI) នៅ​កម្ពុជា ជើង​ហោះ​ហើរ​ទាំង​នេះ គឺជា​ឧបករណ៍​ភ្ជាប់​ដ៏​ល្អ ក្នុង​ការ​បង្កើន​ទំនាក់ទំនង រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ ដែល​បាន​បង្កើត​ការទូត ជាមួយ​គ្នា​អស់​រយៈ​ពេល ៦៧ ឆ្នាំ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៦៧។
ឯកអគ្គរាជទូត​ម៉ាឡេស៊ី​​ប្រចាំ​កម្ពុជា បញ្ជាក់​ទៀត​ថា ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រជាជន និង​ប្រជាជន​អាច​ត្រូវ​បាន​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត ជាពិសេស​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ ក្នុង​វិស័យ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ផ្សេង​ៗ ដែល​ប្រទេស​ទាំង​ ២ កំពុង​ដំណើរ​ការ រួមមាន​សន្តិសុខ និង​ការពារ​ជាតិ ទេសចរណ៍ បច្ចេកវិទ្យា ភាព​ជឿនលឿន​តាម​ឌីជីថល ហិរញ្ញវត្ថុ អាហារ​ហាឡាល និង​សន្តិសុខ​ថាមពល៕
ជ្រះថ្លាណាស់! ហេង វិសាល និងភរិយា ចូលបច្ច័យជួយអារាមដែលរងគ្រោះដោយអគ្គិភ័យ ៥០០ដុល្លារ
អ្នក​ផលិត​មាតិកា​ក្នុង​ស្រុក ហេង វិសាល និង​ភរិយា អ្នក​នាង ជា ស្រីនា មាន​សទ្ធា​ជ្រះ​ថ្លា​ពន់​ពេក​បាន​ចូល​បច្ច័យ​ជា​ថវិកា​ចំនួន ៥០០ ដុល្លារ ដល់​អារាម​មួយ​កន្លែង​ដែល​រង​គ្រោះ​ដោយ​ភ្លើង​ឆាប​ឆេះ​ព្រៃ​កាល​ពី​ម្សិល​មិញ។
BTS គ្រោងបន្តក្រុមដល់អាយុ ៦០ឆ្នាំ មិនទៅចោល ARMY ងាយៗ
បើទោះបីជា RM និយាយថា លោកធ្លាប់មានគំនិតចង់បំបែកក្រុមជាច្រើនដង តែក្នុងកិច្ចសម្ភាសន៍ថ្មីជាមួយនឹងទស្សនាវដ្ដី GQ ដែលត្រៀមចេញផ្សាយក្នុងខែមីនា ខាងមុខ BTS បង្ហាញគោលបំណង ចង់រួមក្រុមរហូតដល់
ចូលដល់វ័យ ២១ ឆ្នាំ Nellyកូនស្រីអ្នកនាង គង់ សុជាតិ កាត់តែស្អាត កាន់តែមមាញឹក
កូនស្រី​ច្បង​របស់​ពិធី​ការិនី គង់ សុជាតិ គឺ​កញ្ញា Nelly កាន់តែ​ធំ កាន់​តែ​ស្អាត ហើយ​ក៏​កាន់តែ​កសាង​ស្នាដៃ​សិល្បៈ និង​ការ​សិក្សា​ក៏​កាន់តែ​រីកចម្រើន​ទៅ​មុខ​ផងដែរ។ ថ្មី​ៗ​នេះ ម៉ៅ សាលភាពនែលលី បាន​ឈាន​ដល់​វ័យ ២១ ឆ្នាំ
ទោះ Yoo Seung Ho ខំលាក់បាំង អង្គការមួយនៅតែទម្លាយពីទឹកចិត្តសប្បុរស ជួយដល់ឆ្មាអនាថា
បើទោះបីជា Yo Seung Ho បានស្នើសុំមិនឱ្យផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈ​ក្ដី​ អង្គការជួយសង្គ្រោះសត្វមួយកន្លែង​​នៅតែទម្លាយពីទឹកចិត្តសប្បុរសរបស់លោក ដែលបានជួយចេញថ្លៃព្យាបាលសត្វអនាថាដែលមិនទាន់បានទូទាត់
បង្ហាញកំពូលតារាសម្ដែងកូរ៉េទាំង ១០ រូបដែលមានអ្នកតាមដានច្រើនជាងគេលើ Instagram ដើមឆ្នាំ ២០២៦
ស្របពេលរឿងភាគកូរ៉េគុណភាពជាច្រើនត្រូវបានចេញផ្សាយ ព្រមជាមួយបទចម្រៀង K-Pop ដែលឈរនៅលើកំពូលតារាងបន្តបន្ទាប់ ធ្វើឱ្យប្រជាប្រិយភាពតារាល្បីៗរបស់កូរ៉េនៅតែបន្តកើនឡើងជាលំដាប់។យោងតាមចំណាត់
អបអរថ្ងៃកំណើត J-Hope បរិច្ចាគថវិកាផ្ទាល់ខ្លួន ៣០០ លានវ៉ុនជួយមន្ទីរពេទ្យ​​ និងសិស្សក្រីក្រ
នៅថ្ងៃពុធ ទី១៨ ខែកុម្ភៈនេះ មន្ទីរពេទ្យ Seoul Asan បានប្រកាសថា J-Hope សមាជិកក្រុម BTS បានបរិច្ចាគថវិកាចំនួន ២០០ លានវ៉ុន (១៣៨ ០០០ ដុល្លារ) ដល់ផ្នែកពេទ្យកុមារនៃមន្ទីរពេទ្យ Seoul Asan ដើម្បីអបអរសាទរខួប