ល្អម្លេះ! ពលរដ្ឋសហគមន៍នេះ ស្រាក់ដៃគ្នាបង្កើតសាលាចម្រុះពណ៌ឲ្យក្មេងៗបានរៀនសូត្រ
មហាជនកំពុងផ្ទុះការចាប់អារម្មណ៍ និងកោតសរសើរយ៉ាងក្រៃលេងនូវគំនិតច្នៃប្រឌិតរបស់មត្តេយ្យសិក្សាមួយកន្លែង ដែលស្ថិតនៅលើទឹកដីព្រំប្រទល់កម្ពុជា ថៃ​ ហើយថែមទាំងចង់ឲ្យមានសាលាដែលរៀបចំបែបនេះមានវត្តមានក្នុងស្រុកភូមិថែមទៀតផង។
មាន​ចម្ងាយ​ប្រមាណជា ១៨ គីឡូម៉ែត្រ ពីទីរួមខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកស្វាយចេក មត្តេយសិក្សាធនធានកកោះ បានក្លាយជាកន្លែង​បណ្ដុះបណ្ដាលដែលឆក់បានបេះដូងកុមារតូចៗ ឲ្យចង់ចូលរៀន ជាមួយបរិស្ថានសិក្សាល្អ ទាំងក្នុង និងក្រៅ។ សាលាដ៏គួរឲ្យស្រលាញ់មួយនេះ ក៏បានក្លាយជាទីចាប់អារម្មណ៍នៃអ្នកលេងបណ្តាញសង្គមហ្វេសបុកដោយមានការចូលខមិនសរសើរមិនដាច់ពីមាត់ និងចែករំលែកបន្តគ្នាយ៉ាងច្រើន នេះក៏ព្រោះតែភាពច្នៃប្រឌិត ការរៀបចំ តុបតែងលម្អ បរិស្ថានក្នុងសាលាដែលមានដូចជា សួនច្បារ និងសួនផ្កាចម្រុះពណ៌។
មិន​ត្រឹម​អ្នក​លេង​បណ្ដាញ​សង្គម​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ សូម្បី​តែ​ផេក​ផ្លូវការ​របស់​ក្រសួង​អប់រំ ក៏​បាន​យក​រូបភាព​ទៅ​ចែកចាយ​បន្ត និង​កោត​សរសើរ​ចំពោះ​ការ​រៀបចំ​របស់​សាលា​នេះ​ដែរ។ កាន់តែប្លែកភ្នែក គឺការរៀបចំនូវពាក្យស្លោក​ប្រកបដោយចំណេះដឹង និងការក្រើនរំលឹក ជាពិសេសនោះគឺអក្ខរក្រមជាភាសាខ្មែរ និងអង់គ្លេស នៅតាមរបងសាលា ដែលនេះជាចំណីភ្នែកនៃចំណេះដឹង កាន់តែមើល កាន់តែចំណេញ កាន់តែអាន កាន់តែចេះ។
កាន់តែគួរឲ្យកោតសរសើរ និងស្ញប់ស្ញែង ភាពស្រស់ស្អាតនៃសាលាមួយនេះ បានកើតឡើងដោយការសហការគ្នាដោយពលរដ្ឋនៅក្នុងភូមិស្រុក ដែលមានអ្នកគ្រូ ក៏ដូចជាមាតាបិតារបស់សិស្ស និងអ្នកពាក់ព័ន្ធជាច្រើនទៀត។ តាមរយៈការផ្តល់បទសម្ភាសន៍ដោយអ្នកស្រី គុយ ម៉ារី នាយិកានៃមត្តេយសិក្សាធនធានកកោះ បានឲ្យដឹងថា “ការរៀបចំ តុបតែងលម្អនេះ មិនបានចំណាយថវិការច្រើននោះទេ ព្រោះថាយើងប្រើវត្ថុធាតុដើមដែលមាននៅក្នុងស្រុកច្រើន”។
មិនតែប៉ុណ្ណោះ មត្តេយ្យសិក្សាមួយនេះក៏មានការរួមចំណែកពីម្តាយរបស់កូនសិស្សតូចៗ ដែលពួកគេតែងជួយទំនុកបម្រុង និងជួយចម្អិនអាហារសម្រាប់សិស្សមត្តេយ្យទាំងនោះផងដែរ។ ទាំងនេះស្តែងចេញពីការយកចិត្តទុកដាក់ ការខ្វាយខ្វល់ពីសុខុលមាលភាពរបស់កូនតូចៗរបស់មាតាបិតាសិស្ស និងការចូលរួមចំណែកក្នុងជួយគាំទ្រការដាក់ឡើងនូវគោលនយោបាយ សុខភាពកុមារជាចម្បងនៃការសិក្សា។
នៅក្នុងបទសម្ភាស អ្នកស្រីនាយិកាបានបន្ថែមទៀតថា “កុមារដែលរៀនក្នុងមត្តេយ្យធនធានកកោះគឺមិនត្រឹមតែទទួលការរៀននៅខាងក្នុងថ្នាក់តែមួយមុខនោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេនឹងរៀនបានគ្រប់ទីកន្លែងជាមួយការដាក់នូវពាក្យស្លោក ក៏ដូចជាអក្ខរក្រមជាភាសាអង់គ្លេស និងខ្មែរ ជាមួយបរិស្ថានបៃតងស្រស់ស្អាតនៅក្នុងសាលារៀន”។
អ្នកស្រីនាយិកាចង់ឲ្យឪពុកម្តាយគ្រប់រូបបញ្ជូនកូនដែលមានអាយុចាប់ពី ៣ ឆ្នាំឲ្យចូលរៀនគ្រប់ៗគ្នា ព្រោះកុមារគឺជាគ្រឹះដ៏សំខាន់ក្នុងការបណ្តុះនូវចំណេះដឹង។ លោកស្រីក៏បានសំណូមពរឲ្យមត្តេយ្យសិក្សាទូទាំងប្រទេសទាំងក្នុងរាជធានី និងខេត្តយកចិត្តទុកដាក់លើបរិស្ថានបៃតង ដើម្បីជាចំណែក្នុងការសិក្សារបស់កុមារ និងជួយឲ្យពួកគេមានសុខភាពល្អផងដែរ។
គួរឲ្យដឹងដែរថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៩ មត្តេយ្យធនធានកកោះបានអភិវឌ្ឍជាបន្តបន្ទាប់ទៅលើការតុបតែងលម្អ ដែលមានការរួមបញ្ចូលនូវសួនច្បារ សួនច្បារចម្រុះពណ៌ អក្ខរក្រមជាភាសាខ្មែរ និងអង់គ្លេស ក៏ដូចជាពាក្យស្លោកចំណេះដឹងថ្មីៗផងដែរ៕