មហាជនកំពុងផ្ទុះការចាប់អារម្មណ៍ និងកោតសរសើរយ៉ាងក្រៃលេងនូវគំនិតច្នៃប្រឌិតរបស់មត្តេយ្យសិក្សាមួយកន្លែង ដែលស្ថិតនៅលើទឹកដីព្រំប្រទល់កម្ពុជា ថៃ ហើយថែមទាំងចង់ឲ្យមានសាលាដែលរៀបចំបែបនេះមានវត្តមានក្នុងស្រុកភូមិថែមទៀតផង។
មានចម្ងាយប្រមាណជា ១៨ គីឡូម៉ែត្រ ពីទីរួមខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកស្វាយចេក មត្តេយសិក្សាធនធានកកោះ បានក្លាយជាកន្លែងបណ្ដុះបណ្ដាលដែលឆក់បានបេះដូងកុមារតូចៗ ឲ្យចង់ចូលរៀន ជាមួយបរិស្ថានសិក្សាល្អ ទាំងក្នុង និងក្រៅ។ សាលាដ៏គួរឲ្យស្រលាញ់មួយនេះ ក៏បានក្លាយជាទីចាប់អារម្មណ៍នៃអ្នកលេងបណ្តាញសង្គមហ្វេសបុកដោយមានការចូលខមិនសរសើរមិនដាច់ពីមាត់ និងចែករំលែកបន្តគ្នាយ៉ាងច្រើន នេះក៏ព្រោះតែភាពច្នៃប្រឌិត ការរៀបចំ តុបតែងលម្អ បរិស្ថានក្នុងសាលាដែលមានដូចជា សួនច្បារ និងសួនផ្កាចម្រុះពណ៌។
មិនត្រឹមអ្នកលេងបណ្ដាញសង្គមប៉ុណ្ណោះទេ សូម្បីតែផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ ក៏បានយករូបភាពទៅចែកចាយបន្ត និងកោតសរសើរចំពោះការរៀបចំរបស់សាលានេះដែរ។ កាន់តែប្លែកភ្នែក គឺការរៀបចំនូវពាក្យស្លោកប្រកបដោយចំណេះដឹង និងការក្រើនរំលឹក ជាពិសេសនោះគឺអក្ខរក្រមជាភាសាខ្មែរ និងអង់គ្លេស នៅតាមរបងសាលា ដែលនេះជាចំណីភ្នែកនៃចំណេះដឹង កាន់តែមើល កាន់តែចំណេញ កាន់តែអាន កាន់តែចេះ។