ពិតជាភ្ញាក់ផ្អើល ផ្ទុះការបញ្ចេញរាប់សិបមតិពីទេសចរអឺរ៉ុប ថាបើមកដើរលេងនៅអាស៊ី មិនបានមកកម្ពុជាគឺគ្មានន័យ
ពិតជាមានមោទកភាពក្រៃលែង ក្រោយមានទេសចរអឺរ៉ុប ជាច្រើននាក់ ពោលគឺរាប់ពាន់នាក់ បាននាំគ្នាជជែកពីប្រទេសកម្ពុជា ក្រោយទេសចរបរទេសមួយរូប បានបង្ហោះរូបនៅលើ Instagram ហើយសរសេររៀបរាប់សរសើរពីប្រទេសកម្ពុជាយ៉ាងវែងអន្លាយ ស្រាប់តែមានទេសចរអន្តរជាតិផ្សេងទៀត ដែលធ្លាប់បានមកប្រទេសកម្ពុជាដែរ បាននាំគ្នាសរសើរមិនដាច់ពីមាត់ពីប្រទេសកម្ពុជា។ មតិភាគច្រើនបាននិយាយដូចៗគ្នាថា៖ «ប្រសិនបើមកដើរលេងនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ហើយមិនបានមកប្រទេសកម្ពុជា គឺគ្មានន័យ» ។
តទៅនេះ គឺជាសម្រង់មតិ ដែលទំព័រហ្វេសប៊ុកផេក Re-IDEA បានធ្វើការសង្ខេប ពីការបញ្ចេញមតិរបស់ទេសចរអឺរ៉ុប ក្រោយពីពួកគេ បានធ្វើដំណើរកម្សាន្តមកប្រទេសកម្ពុជា៖
ទេសចរបរទេសមានគម្រោងមកថៃ​ និង​ វៀតណាម​ តែឆ្លៀតចូលលេងកម្ពុជា​ បានបាក់ចិត្តនឹងទឹកដីកម្ពុជាតែម្តង​ ខុសពីការគិត​ ហើយគេថា​ បើមកលេងអាស៊ីអាគ្នេហ៍​ ហើយមិនបានមកលេងកម្ពុជា​ គឺអត់ន័យតែម្តង។
មតិរាប់រយបញ្ចេញមកគឺដូចគ្នា​ គេថា​ ឋានសួគ៌​លាក់ខ្លួន​ គ្មានអ្នកដឹង។ នៅក្នុងមតិពួកគេគ្រប់គ្នាបានបញ្ចេញមតិថា​ អ្នកមានគម្រោងមកអាស៊ីអាគ្នេហ៍​ ដាច់ខាតគួរតែចូលមកលេងកម្ពុជា​ ។ គេថា​ កម្ពុជាជាទឹកដីពោរពេញដោយស្នាមញញឹមពិតប្រាកដ​ (True Smile) ហើយអ្នកខ្លះថា​ ពួកគេនឹងមកម្តងទៀត។ ហើយអួតថា​ កម្ពុជាជាប្រទេសដែលពួកគេចូលចិត្តបំផុត។ មតិខ្លះថា​ មកលេងឱ្យហើយទៅ​ ព្រោះមិនទាន់មានភ្ញៀវស្គាល់​បុកទៅច្រើន ហើយនិយាយថា​ កម្ពុជាគួរតែទៅលេងដាច់ខាត​ ប្រសិនមានគម្រោងទៅអាស៊ីអាគ្នេហ៍។
គ្មានភ្ញៀវអឺរ៉ុបណាម្នាក់​ និយាយអាក្រក់នោះទេ។ គ្រាន់តែគេថា​ មិនដែលឮពីកម្ពុជានោះទេ​ តែ​មកលេងដោយចៃដន្យ​ ក៏បាក់ចិត្តតែម្តង​ ។ មានប្រាទប្រាសាទធំជាងគេលើលោក ព្រៃភ្នំ ឆ្នេរសមុទ្រពណ៌ស ជុំវិញកោះមានទឹកសមុទ្រថ្លាមើលឃើញបាត និង ទឹកសមុទ្រកម្ពុជាងូតហើយមិនរមាស់ខ្លួននោះទេ ហើយពិសេសអាហារឆ្ងាញ់ និង សិទ្ធិសេរីភាពរបស់ភ្ញៀវទេសចរណ៍៕