ដើមឆ្នាំ ២០២៥ នេះ អង្គការសមាគមអភិរក្សសត្វព្រៃ និងរដ្ឋបាលជលផល បានរកឃើញសម្បុកសត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែបចំនួន ២ សម្បុកដំបូងបង្អស់។ តាមរយៈកម្មវិធីការពារសម្បុកសត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែប ក្រុមការងារអភិរក្សសត្វអណ្ដើកនៃអង្គការសមាគមអភិរក្សសត្វព្រៃ (WCS) និងរដ្ឋបាលជលផល បានរកឃើញសម្បុកសត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែប នៅតាមឆ្នេរខ្សាច់ដងទន្លេមេគង្គក្នុងស្រុកសំបូរ ខេត្តក្រចេះ។
ក្រុមការងាររំពឹងថានឹងរកឃើញសម្បុកសត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែបនេះបន្ថែមទៀត ក្នុងរដូវពងកូនឆ្នាំ ២០២៥ ដែលចាប់ផ្ដើមពីខែមករា រហូតដល់ខែឧសភា។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០២០ រហូតដល់ ២០២៤ ក្រុមការងារបានរកឃើញសម្បុកពងកូន របស់សត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែបនៅលើឆ្នេរខ្សាច់តាមដងទន្លេមេគង្គ ២០១ សម្បុក ដែលមានពងសរុប ៧ ២៩២ គ្រាប់ និងញាស់បាន ៣ ៥៩១ កូន។
ប៉ុន្តែកាលពីឆ្នាំ ២០២៣ និង ២០២៤ ក្រុមការងារបានកត់សម្គាល់ឃើញថាសម្បុកសត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែបនេះ បែរជាមានការធ្លាក់ចុះ ដោយមានសម្បុក ១០ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ និង១១ សម្បុកក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ តែប៉ុណ្ណោះត្រូវបានរកឃើញ។
សត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែបជាប្រភេទសត្វដែលទទួលរងគ្រោះជិតផុតពូជបំផុតនៅក្នុងសកលលោក។ វាត្រូវបានគេគិតថាផុតពូជពីប្រទេសកម្ពុជា ជាយូរមកហើយ។ ប៉ុន្តែកាលពីឆ្នាំ ២០០៧ ក្រុមការងារស្រាវជ្រាវអណ្ដើក និងកន្ធាយបានរកឃើញវត្តមានរបស់វាឡើងវិញនៅចន្លោះប្រមាណ ៤៨ គីឡូម៉ែត្រ នៃដងទន្លេមេគង្គពីស្រុកសំបូរ ខេត្តក្រចេះ រហូតដល់ស្រុកសៀមបូក ខេត្តស្ទឹងត្រែង។
កម្មវិធីការពារសម្បុកសត្វកន្ធាយក្បាលកង្កែប គឺជាគោលដៅអភិរក្សរបស់អង្គការ WCS និងរដ្ឋបាលជលផល ដើម្បីស្ដារចំនួនកន្ធាយក្បាលកង្កែបនេះឲ្យមានច្រើនឡើងវិញ នៅក្នុងទីជម្រកធម្មជាតិរបស់ពួកវា៕