បញ្ហាសុខភាពធ្វើឲ្យសិល្បករចាស់ៗខ្លះ មិនអាចមានវត្តមានដោយផ្ទាល់នៅក្នុងកម្មវិធី «អ្នកស្នងមរតក» ដែលរៀបចំឡើងដោយសមាគមសិល្បករខ្មែរ ដឹកនាំដោយលោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន ហើយក្រុមការងារសមាគមសិល្បករខ្មែរបានចុះសួរសុខទុក្ខ និងបាននាំយកអំណោយក៏ដូចជាថវិកាជូនពួកគាត់ដោយផ្ទាល់។
តារាសម្ដែង នៅ សុនីតា តំណាងប្រធានសមាគមសិលបករ និងក្រុមការងារបាននាំយកអំណោយជាគ្រឿងឧបភោគបរិភោគពីសមាគម និងអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លារបស់សម្ដេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងលោកជំទាវ ពេជ ច័ន្ទមុន្នី ហ៊ុនម៉ាណែត ចុះជូនទៅដល់គេហដ្ឋានរបស់សិល្បករចាស់ជរា ដែលកំពុងមានបញ្ហាសុខភាពមិនអាចចូលរួមដោយផ្ទាល់នៅក្នុងកម្មវិធី «អ្នកស្នងមរតក» នាពេលកន្លងមកបាន។ តាមរយៈផេកផ្លូវការរបស់សមាគមសិល្បករខ្មែរបានឱ្យដឹងថាសិល្បករចាស់ជរាដែលក្រុមការងារបានចុះទៅដល់ទីតាំងផ្ទាល់មានដូចជា៖
១.តារាចម្រៀងជើងចាស់លោកគ្រូ នូ ស៊ិប ដែលមានវ័យជាង៧០ឆ្នាំ កំពុងមានជំងឺប្រចាំកាយជាច្រើនមុខ។
២.អតីតតារាចម្រៀងអ្នកនាង អ៊ុំ គន្ធា ដែលកំពុងរស់នៅជាមួយជំងឺប្រចាំកាយអស់រយៈពេល២០ឆ្នាំហើយ។
៣.តារាកំប្លែងលោកតា ប៉ិគក់ ដែលមានវ័យជាង៨០ឆ្នាំ
៤.វីរៈតន្ត្រីករវីយូឡុងល្បីល្បាញក្នុងទសវត្ស៦០ និង៧០ លោកគ្រូ អុំ ដារា ដែលមានវ័យ៨០ឆ្នាំ និងមិនអាចដើរជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ។
៥.សិល្បករផ្នែកអាយ៉ៃល្បីល្បាញលោកគ្រូ ព្រហ្ម ម៉ាញ
៦.តារាចម្រៀងជើងចាស់លោកស្រី ហែម សុវណ្ណ ដែលមានជំងឺត្រូវសម្រាកសម្រាន្តលើកន្ទេល។
យ៉ាងណាមិញ ក្រៅអំពីសិល្បករប៉ុន្មានរូបខាងលើក៏មានសិល្បករមួយចំនួនទៀតដែលមិនបានចូលរួមកម្មវិធីដោយផ្ទាល់គឺបានមកទទួលយកអំណោយដោយផ្ទាល់នៅទីស្នាក់ការសមាគមរួចហើយ៕