តារាសម្ដែង ខន សូរិយា ទទួលបានតំណែងបវរកញ្ញាពិភពលោកកម្ពុជា ឆ្នាំ ២០២៦
តារា​សម្ដែង ខន សូរិយា និង​ជា​អ្នក​បង្កើត​មាតិកា​ខ្មែរ​ដែល​មាន​ទាំង​រូប​សម្រស់ និង​ចំណេះ​ដឹង ងាក​មក​ប្រឡូក​ក្នុង​វិស័យ​បវរកញ្ញា​។ ដោយ​នាង​ទទួល​បាន​ការ​តែងតាំង​ជា​បវរកញ្ញា​ពិភពលោក​កម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៦ ដែល​ស្ថិត​ក្រោម​ស្ថាប័ន​របស់​លោក ម៉ែន និមលរ័ត្ន ដែល​មាន​បទ​ពិសោធន៍​ច្រើន​បណ្ដុះបណ្ដាល​តារា​បង្ហាញ​ម៉ូដ និង​បវរកញ្ញា។
កញ្ញា ខន សូរិយា ដែល​មាន​ឈ្មោះ​ពេញ ខន មុំឧត្តមសូរិយារតនាទេវី អាយុ ២៦ ឆ្នាំ, កម្ពស់ ១,៧០ ម៉ែត្រ បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​នៅ សកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​នីតិសាស្ត្រ និង​វិទ្យាសាស្ត្រ​សេដ្ឋកិច្ច ផ្នែក​ច្បាប់។ សម្រាប់ Beauty with a Purpose របស់ សូរិយា គឺ “ពន្លឺ​មួយ” (One Light)។
ពន្លឺ​មួយ” (One Light) របស់​តារា​ស្រី និង​ជា​បវរកញ្ញា​រូប​នេះ លើកឡើង​អំពី​ការ​ព្យាបាល​បេះដូង តាមរយៈ​ការ​ដាស់​សតិ​អារម្មណ៍ និង​ការ​យល់​ដឹង​ពី​អារម្មណ៍ ជាពិសេស​ក្នុង​ចំណោម​យុវវ័យ​ដែល​ផ្ទុក​នូវ​ការ​ឈឺចាប់​ផ្នែក​ខាង​ក្នុង​មើល​មិន​ឃើញ។ សុខភាព​ផ្លូវ​ចិត្ត នៅតែ​ជា​វិបត្តិ​ដ៏​ស្ងប់ស្ងាត់ មិន​ត្រឹមតែ​នៅ​កម្ពុជា​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​នៅ​ទូទាំង​ពិភព​លោក​តែ​ម្តង។
ក្នុងនាម​ជា Miss World Cambodia 2026 កញ្ញា​ចង់​បញ្ចូល​ការ​យល់ដឹង​តាម​បែប​សម័យ​ទំនើប​ជាមួយ​នឹង​បែប​ប្រពៃណី។ សម្រាប់​ការងារ​បច្ចុប្បន្ន ខន សូរិយា គឺជា​តារា​ភាពយន្ត, Influencer និង​ជា​អ្នក​បង្កើត​មាតិកា​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម ហើយ​ក៏​ជា​មនុស្ស​ស្រី​សម័យ​ទំនើប​តែង​ចែក​រំលែក​គន្លឹះ​សំខាន់​នានា និង​ជួយ​ជា​យោបល់​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​មួយ​ចំនួន។
ខន សូរិយា មិន​ត្រឹម​តែ​មាន​រូប​សម្រស់​ស្អាត កម្ពស់​ខ្ពស់​ស្រឡះ នាង​ក៏​មាន​សមត្ថភាព​ច្រៀង​ពីរោះ ហើយ​ក៏​ប្រើប្រាស់​ភាសា​អង់គ្លេស​បាន​យ៉ាង​ល្អ​ថែម​ទៀត​ផង។ នា​ថ្ងៃ ២៣ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៥ ខាង​មុខ​នេះ​ក្រុមហ៊ុន​របស់​លោក ម៉ែន និមលរ័ត្ន នឹង​ធ្វើ​កម្មវិធី​សន្និសីទកាសែត​នៅ​ស្ថានីយ​ទូរទស្សន៍ បាយ័ន ស្ទឹង​មានជ័យ ចាប់ពី​ម៉ោង ៥ ល្ងាច​ត​ទៅ៕