សាន កុសុមៈ ដែលបានឡើងសម្ដែងលើឆាកអន្តរជាតិក្នុងកម្មវិធី «Legends of the Sea» របស់ទូរទស្សន៍ Sansha និងបាននាំយកសម្លៀកបំពាក់ និងក្រមាខ្មែរបង្ហាញលើឆាកអន្តរជាតិ ទទួលបានការកោតសរសើរខ្លាំងពីមហាជន។
ប៉ុន្តែវីដេអូ កុសុមៈ ស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរ ឡើងច្រៀងជាមួយតារាបរទេសដទៃ បើជាមានអ្នកបញ្ចេញមតិថា នាងស្លៀកពាក់បែបមិនច្រឡំគេទៅវិញ។ ឆ្លើយតបនឹងការបញ្ចេញមតិទាំងនោះ ធីតាឯកសង្ក្រាន្ត ២០១៨ បាននិយាយបែបច្បាស់ៗក្នុងវីដេអូបន្ទាប់ថា ការបានឡើងឆាកមិនមែនចេះតែបានឡើងរាល់ថ្ងៃទេ។
បែបនោះហើយ រឹតតែសំខាន់ក្នុងការជ្រើសរើសសម្លៀកបំពាក់ដែលជារបស់ខ្មែរ ដើម្បីឲ្យគេចងចាំពីខ្មែរ នៅពេលឃើញលើកក្រោយ ទោះមិនណែនាំក៏គេដឹងថាជាខ្មែរ។ នេះហើយជាគោលបំណងក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ។ មិនតែប៉ុណ្ណោះតារាសម្ដែងស្រី មានទេពកោសល្យជាច្រើនផ្នែកសិល្បៈរូបនេះសរសេរ caption លើវីដេអូខ្លួនថា “អត់មានអ្នកណាអង្គុយសុខៗមកចង់ស្វែងយល់ពីយើងទេ លុះត្រាតែយើងព្យាយាមបង្ហាញខ្លួនឯង។ អញ្ចឹងបើបងប្អូនមានឱកាស”។
ការលើកឡើងរបស់តារាស្រីរូបស្រស់ ទទួលបានការគាំទ្រពេញទំហឹងតែម្ដង ពីសំណាក់ហ្វេនៗ។ កុសុមៈ បានលើកឡើងបន្តទៀតថា ធ្វើជាមនុស្សមិនមែនធ្វើអីដែលស្រួលៗ ស្រាប់ៗនោះទេ។ កញ្ញាបានបញ្ជាក់ទៀតថា កម្មវិធី «Legends of the Sea» ដែលកញ្ញាឡើងសម្ដែងនោះ មានថតច្រើនដង និងច្រើនឈុតមានទាំងបុរាណ និងសម័យ ហើយថ្ងៃចាក់ពិតប្រាកដនៅថ្ងៃ ២៧ ខាងមុខនេះ មិនដឹងថាខាងកម្មវិធី ជ្រើសរើសប្លង់ និងឈុតមួយណាមកចាក់ដែរ។
ប៉ុន្តែការសម្រេចយកឈុតណាមួយទៅស្លៀក បានឆ្លងកាត់អ្នកដឹកនាំកម្មវិធីជាមុនសិន មិនថាឈុតបុរាណ ឬសម័យឡើយ បើអ្នកដឹកនាំយល់ព្រម ទើបអាចស្លៀកបាន៕