ការចេញទៅប្រគំតន្ត្រីនៅសាល Salle Pleyel ទីក្រុងប៉ារីសប្រទេសបារាំងលើកដំបូងក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់សិល្បកររបស់ផលិតកម្មបារមី ទទួលបានការគាំទ្រទាំងសំណាក់មហាជន និងក្រុមហ៊ុនធំៗសហការជួយឧបត្ថម្ភ។
នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានកាលពីថ្ងៃ ២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៥ ម្សិលមិញ ដែលមានការចូលរួមពីសំណាក់ប្រធានសមាគមសិល្បករខ្មែរ លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន,ម្ចាស់ផលិតកម្មបារមី ឡូរ៉ា ម៉ម និងលោក តារា ថុង ម្ចាស់ Sabay Event Production នៅបារាំង និងតំណាងក្រុមហ៊ុនធំៗ៣ រួមមាន ជីប ម៉ុង, រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប និងអ្នកតំណាងក្រុមហ៊ុន OCIC បានចែករំលែកគោលបំណងដូចៗគ្នាក្នុងការជ្រោមជ្រែងសិល្បករចេញទៅសម្ដែងនៅបារាំងលើកនេះ។
គោលបំណងដែលរៀបចំការប្រគំតន្ត្រី “Rise for Khmer” ជាគម្រោងវប្បធម៌ដ៏អស្ចារ្យ និងមានគុណតម្លៃខ្ពស់ ដែលផ្ដួចផ្ដើមសិល្បៈខ្មែរទាំងបុរាណ និងសម័យ ឲ្យរះឡើងលើឆាកអន្តរជាតិជាលើកដំបូងនៅទ្វីបអឺរ៉ុប។ “Rise for Khmer” មិនត្រឹមតែជាការប្រគំតន្ត្រីឡើយ តែក៏ភ្ជាប់ជាមួយការធ្វើសប្បុរស ដើម្បីស្វែងរកជំនួយជួយដល់ជនភៀសសឹក ដែលទទួលរងការបំពានពីសំណាក់កងទ័ពសៀម ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២៥ កន្លងទៅ។
ទស្សនៈវិស័យ និងគោលដៅ “Rise for Khmer” របស់សិល្បករ, សមាគមសិល្បករខ្មែរ, អ្នករៀបចំកម្មវិធី Sabay Event Production និងអ្នកឧបត្ថម្ភទាំង ៣ សុទ្ធតែយល់ឃើញស្រដៀងគ្នា គឺអភិវឌ្ឍន៍ និងធ្វើឲ្យសិល្បៈវប្បធម៌ខ្មែរបានរះទៅកាន់តែឆ្ងាយនៅលើវេទិកាអន្តរជាតិ។ «Rise for Khmer» ត្រូវបានរំពឹងថា ជាដំណាក់កាលសំខាន់ ដើម្បីដឹកនាំសិល្បៈខ្មែរ ទៅកាន់ឆាកសកល និងឲ្យបរទេសស្គាល់កាន់តែច្បាស់ពីទេពកោសល្យ នៃតារាខ្មែរ ពិសេសក្នុងវិស័យរ៉េបខ្មែរនាពេលនេះតែម្ដង។
មួយវិញទៀត ការចេញទៅប្រគំតន្ត្រីនៃតារាបារមី “Rise for Khmer” នៅបារាំងបានងាយស្រួលជាងមុន ដោយសារការចូលរួមពីសំណាក់លោក តារា ថុង CEO Sabay Event Production នៅប៉ារីសស្រាប់។ មួយវិញទៀតការប្រគំតន្ត្រីនេះអាចរៀបចំទៅបាន ក៏ព្រោះតែ វណ្ណដា ធ្លាប់បានទៅសម្ដែងក្នុងកម្មវិធីបិទកីឡាអូឡាំពិករដូវក្ដៅ ២០២៤ ហើយមានសំណួរចោទសួរថា វណ្ណដា ជានរណា? ដោយចង់បង្ហាញថា វណ្ណដា គឺជាតារារ៉េបរបស់កម្ពុជា និងទៅពីកម្ពុជា។
ហេតុដូចនេះហើយ ប្រធានសមាគមសិល្បករខ្មែរ លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន ក៏បានគិតគូរជាមួយផលិតកម្មបារមី គឺកញ្ញា ឡូរ៉ា ម៉ម ដើម្បីឲ្យចេញជា “Rise for Khmer” ដែលមិនត្រឹមមាន វណ្ណដា ឡើយដោយមានសិល្បករមានទេពកោសល្យផ្សេងៗទៀត វណ្ណថាន,នរិទ្ធ, ហ្សាណា និង យូហៃ បានបញ្ចេញទេពកោសល្យទាំងអស់គ្នា។
ហេតុផល១ ទៀតគឺចង់តភ្ជាប់ជាស្ពាន សម្រាប់សិល្បៈវប្បធម៌ និងការទូតដ៏ចំណាស់របស់ខ្មែរ-បារាំង និង ត្រៀមបើកទំព័រប្រវត្តិសាស្ត្រ ស្វាគមន៍ប្រធានាធិបតីបារាំង អេម៉ានុយអែល ម៉ាក្រុង និងប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលប្រទេសប្រមាណ ៩០ ប្រទេស ដែលកម្ពុជានឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំហ្រ្វង់កូហ្វូនីនៅឆ្នាំ ២០២៦៕