កម្ពុជារកឃើញបវរកញ្ញា ៦ រូប ស្អាត ឆ្លាត ត្រៀម និងកំពុងប្រកួតលើឆាកអន្តរជាតិ
ថ្មី​ៗ​នេះ​កម្ពុជា​ទើប​តែ​រក​ឃើញ​ម្ចាស់​មកុដ​យ៉ាង​មាន​សមត្ថភាព សម្រស់ និង​ចំណេះដឹង​ទាំង​ទូទៅ បូករួម​ភាសា​បរទេស ដោយ​ឆ្លងកាត់​ការ​ប្រកួត​ក្នុង​ស្រុក​យ៉ាង​សស្រាក់សស្រាំ។ បវរកញ្ញា​ដែល​ជា​ម្ចាស់​មកុដ​ទាំង ៦ ឆ្នាំនេះ​ធ្វើឲ្យ​អ្នក​គាំទ្រ ព្រម​ទាំង fan page ជាច្រើន សង្ឃឹម​ថា​ខ្មែរ​នឹង​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ល្អ​ពី​ឆាក​អន្តរជាតិ​គ្រប់​ៗ​គ្នា ហើយ​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ក៏​ត្រូវ​តែ​មាន​ម្នាក់​ណា​ឈាន​ចូល Top ណា​មួយ។
១. Miss Universe Cambodia 2024 ប្រាសាទ ដាវីន
អ្នកនាង​គឺជា​ស្ត្រី​ខ្មែរ​ដំបូង​ដែល​មាន​គ្រួសារ ហើយ​ក្លាយ​ជា​ម្ចាស់​មកុដ Miss Cambodia 2024 ផ្លូវការ កាលពី​យប់​ថ្ងៃ ២៩ ខែ​សីហា ឆ្នាំ ២០២៤ ហើយ ប្រាសាទ ដាវីន ត្រៀម​ខ្លួន ដើម្បី​ប្រកួត​នៅ​ប្រទេស​ម៉ិកស៊ីកូ​នា​ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៤ ខាង​មុខ​នេះ។
២. ប៊ី សុធារី Miss Grand Cambodia 2024
Miss Grand Cambodia 2024 បាន​រក​ឃើញ​ម្ចាស់​មកុដ​កាលពី​អំឡុង​ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ ២០២៤ កន្លង​ទៅ ហើយ​ពេលនេះ ប៊ី សុធារី កំពុង​ប្រកួត​នៅ Miss Grand International 20024 នៅ​ប្រទេស​ថៃ ហើយ​ក៏​មាន​វគ្គ​ខ្លះ​ត្រូវ​ហោះ​ត្រលប់​មក​ខ្មែរ​វិញ​ដែរ។ ព្រោះ​ថៃ និង​កម្ពុជា​សហការ​គ្នា​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់​ផ្ទះ។
៣. ឡូយ ច័ន្ទរស្មី Miss International 2024
បើ​និយាយ​ពី Miss International 2024 នរណា​ក៏​លាន់​មាត់​សរសើរ​ពី​សមត្ថភាព និង​ចំណេះដឹង ឡូយ ច័ន្ទរស្មី ដែរ។ ម្ចាស់​មកុដ Miss Cambodia 2024 រូប​នេះ បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​នៅ​ឥណ្ឌូណេស៊ី​ផ្នែក​បរិញ្ញាបត្រ ជំនាញ​រចនា​ម៉ូដ​សម្លៀកបំពាក់ និង​ជា Marketing Executive របស់​អង្គការ​អន្តរជាតិ​មួយ​ឈ្មោះ Asean Foundation ដែល​មាន​ទីស្នាក់ការ​នៅ​ទីក្រុង​ហ្សាកាតា​នៃ​ប្រទេស​ឥណ្ឌូណេស៊ី និង​ជា​​អ្នក​បង្កើត​មាតិកា​ទាក់ទង​ការ​អប់រំ វប្បធម៌ អរិយធម៌។ ឡូយ ច័ន្ទរសម្មី អាច​និយាយ​បាន ៤ ភាសា រួម​មាន​ខ្មែរ អង់គ្លេស ចិន​កុកងឺ និង​ឥណ្ឌូណេស៊ី ហើយ​កំពុង​រៀន​ភាសា​ជប៉ុន ដែល​ជា​កន្លែង​ប្រកួត Miss International 2024។
៤. រដ្ឋា ភីយ៉ាដែត Miss Earth Cambodia 2024
អំឡុង​ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤ កម្មវិធី Miss Earth Cambodia បាន​រក​ឃើញ​ម្ចាស់​មកុដ គឺ​បាន​ទៅ​លើ រដ្ឋា ភីយ៉ាដែត។ ទាំង​រូប​សម្រស់ និង​ចំណេះដឹង រដ្ឋា ភីយ៉ាដែត Miss Earth Cambodia 2024 ពិត​ជា​មិន​ធម្មតា ហើយ​នាង​មាន​សកម្មភាព​ចូលរួម​ក្នុង​ការងារ​សង្គម​ច្រើន និង Update ការ​រៀបចំ​ខ្លួន​បាន​កាន់តែ​ស្អាត​ឡើង​ៗ ហើយ Miss Earth 2024 ហ្វីលីពីន​នឹង​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ។
៥. ដេត ស្រីនាឌ Miss Planet Cambodia 2024
ម្ចាស់​មកុដ Miss Planet Cambodia 2024 បាន​រក​ឃើញ​ហើយ ក្រោយ​ការ​ប្រកួត​ដ៏​ស្វិតស្វាញ​រយៈ​ពេល​ជិត ២ ខែ​មក​នេះ គឺ​កញ្ញា ដេត ស្រីនាឌ។ Miss Planet International 2024 នឹង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៤ ខាង​មុន​នេះ ដែល​ប្រទេស​កម្ពុជា​ធ្វើជា​ម្ចាស់​ផ្ទះ​នៃ​ការ​ប្រកួត​តែម្ដង។
៦. អ៊ិន លក្ខិណា Miss Cosmo Cambodia 2024
អ៊ិន លក្ខិណា កំពុង​ចូលរួម Miss Cosmo 2024 នៅ​ប្រទេស​វៀតណាម និង​ឈាន​ចូល​ដល់​វគ្គ​តំណាង​ជាតិ​នា​យប់​នេះ តែ លក្ខិណា ជា​បវរកញ្ញា​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ដោយ​ស្ថាប័ន​តែម្ដង។ បើ​ទោះ​ជា​ជ្រើសរើស​ក៏​ពិត​មែន តែ Miss Cosmo Cambodia 2024 ពិតជា​មាន​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ល្អ ស័ក្ដិសម​នឹង​កម្មវិធី​ទាំង​សម្រស់ និង​ការ update ចំណេះដឹង ព្រម​ទាំង​បង្កើត​ការ​ជឿជាក់​លើ​ខ្លួនឯង​កាន់តែ​ខ្លាំង​ជាង​មុន៕