គ្រួសារប្រមាណជា ៦០០ បានទទួលជំនួយដោយផ្ទាល់ដៃពីសំណាក់តារាចម្រៀង ជី ដេវីត និងភរិយា ទេព បូព្រឹក្ស តាមរយៈមូលនិធិ «អ្នកចម្បាំងឈាមខ្មែរ»។ នេះបើតាមការបង្ហោះជូនដំណឹងលើអាខោនផ្លូវការ ម្ចាស់បទ «Top Of The Lady» ។
ពេលនេះមូលនិធិ «អ្នកចម្បាំងឈាមខ្មែរ» ដែលផ្ដួចផ្ដើមនិងរៀបចំដោយតារាចម្រៀង ជី ដេវីត និងអ្នកនាង ទេព បូព្រឹក្ស បានទៅដល់ជំរំភៀសសឹករបស់បងប្អូនប្រជាជនខ្មែរដែលបានធ្វើការជម្លៀសចេញពីតំបន់គ្រោះថ្នាក់មកកាន់ទីសុវត្ថិភាព ក្រោយមានការបាញ់ប្រហារយ៉ាងកំរោលពីសំណាក់ទាហានថៃ។ តាមរយៈរូបភាពដែលបានបង្ហោះមុននេះបន្តិចឃើញប្រជាជនជាច្រើនគ្រួសារ មានទាំងចាស់និងក្មេង មកជួបជុំនៅចំណុចទីតាំងមួយដែលបានរៀបចំដើម្បីទទួលយកនូវសម្ភារៈប្រើប្រាស់ អាហារហូបចុក និងថវិកាពីសំណាក់ក្រុមការងាររបស់មូលនិធិ «អ្នកចម្បាំងឈាមខ្មែរ» ក៏ដូចជាលោក ជី ដេវីត និង ទេព បូព្រឹក្ស ដោយផ្ទាល់។ សម្រាប់ទីតាំងជនភៀសសឹក លោក ជី ដេវីត មិនបានជម្រាបនោះទេ ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពជូនពលរដ្ឋភៀសសឹក។
ពលរដ្ឋភៀសសឹកដែលបានមកទទួលយកជំនួយបានបង្ហាញទឹកមុខដែលដិតដាមទៅដោយភាពភ័យខ្លាច និងទុក្ខព្រួយនៅពីក្រោយសង្គ្រាមមិនញញើតដៃពីសំណាក់ទាហានថៃ ដែលបានបើកការបាញ់ប្រហារម្ដងហើយម្ដងទៀត ហើយលើកនេះទាហានអប្រិយទាំងនោះបានបាញ់តម្រង់មកកាន់ជនស៊ីវិលស្លូតត្រង់ និងទីលំនៅពួកគាត់ដោយមិនញញើតអ្វីបន្តិចសោះ។
គិតត្រឹមម៉ោង ៦ ល្ងាច ម្សិលមិញ ស្ថានភាពជនភៀសសឹកកម្ពុជាដោយសារការឈ្លានពានរបស់ទាហានថៃបានកើនឡើងដល់ទៅ ៥៥ ៧៤៣ គ្រួសារ ដែលមានចំនួនស្មើ ១៩២ ១៧៣ នាក់។ គួរបញ្ជាក់ថា ខេត្តដែលទទួលរងគ្រោះមានដូចជា ឧត្តរមានជ័យ ព្រះវិហារ បន្ទាយមានជ័យ ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង ។ នេះបើតាមការជូនដំណឹងផ្លូវការលើផេកក្រសួងការពារជាតិ៕