ពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាដ៏ធំប្រចាំឆ្នាំរបស់កម្ពុជាមកដល់ឆាប់ៗនេះ​ក្រោមប្រធានបទ អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ
អ្នកស្រលាញ់បច្ចេកវិទ្យាកុំភ្លេចត្រៀមខ្លួនឲ្យបានរួចរាល់ដោយ «ពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ២០២២» ដែលជាកម្មវិធីដ៏ធំប្រចាំឆ្នាំមួយនឹងមកដល់នាថ្ងៃទី១១ ដល់ថ្ងៃទី១៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ អមជាមួយកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ និងជាកម្មវិធីឈានមុខគេប្រចាំឆ្នាំលើកទីមួយរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំ រៀបចំ និងសម្របសម្រួលដោយក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមប្រធានបទ «អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ – ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នាតាមរយៈមូលធនមានទេពកោសល្យបច្ចេកវិទ្យា»។ បើយោងទៅតាមសេចក្តីប្រកាសរបស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានឲ្យដឹងថាកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាដ៏ធំមួយនេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងបង្កើតថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាថ្នាក់ជាតិដើម្បី៖
• កៀរគររដ្ឋសមាជិកអាស៊ាន រដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងសង្គមស៊ីវិល ដើម្បីសហការ ចែករំលែកបទពិសោធន៍ និន្នាការថ្មីៗ បញ្ហាប្រឈម និងឧត្តមានុវត្តន៍ពាក់ព័ន្ធនឹងបច្ចេកវិទ្យា សេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមឌីជីថល និងបដិវត្តន៍ ឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី៤។
• បង្ហាញអំពីវឌ្ឍនភាពគោលនយោបាយ និងក្របខណ្ឌគតិយុត្ត ជាពិសេសផលិតផល និងសេវាបច្ចេកវិទ្យានានា។
• ឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីប្រកបដោយអំណោយផលនិងទាក់ទាញ ព្រមទាំង ចាប់យកឱកាសវិនិយោគក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ នៅកម្ពុជា។
• អភិវឌ្ឍបណ្តាញអាជីវកម្ម រវាងធុរកិច្ចបច្ចេកវិទ្យាថ្មី សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ឧស្សាហកម្ម និងវិនិយោគ។
• ចាប់យកសក្តានុពល នៃវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
• លើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងបង្កើតសំណើរួម ក្របខណ្ឌ និងការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍រួម ជាដើម។
ជាក្តីរំពឹងទុកកម្មវិធីមួយនេះ មានការដាក់ស្តង់ពិព័រណ៍ សរុបប្រមាណ ៤០០ ស្តង់ឯណោះ ក្រោមកម្មវិធីចម្បងៗ ដូចជា វេទិកាកិច្ចសន្ទនា រវាងរដ្ឋមន្រ្តីសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន-តំណាងវិស័យឯកជន-អ្នកស្រាវជ្រាវ-សង្គមស៊ីវិល, សន្និសីទ និងសិក្ខាសាលា សម្រាប់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងអ្នកជំនាញ ដើម្បីចែករំលែក អំពីបច្ចុប្បន្នភាព និងអនាគតនៃបច្ចេកវិទ្យា, កម្មវិធីបង្កើតទំនាក់ទំនង សម្រាប់ធុរកិច្ចថ្មី បច្ចេកវិទ្យានិងវិនិយោគិន, កម្មវិធី ASEAN YOUNG ENTREPRENEURS CARNIVAL ជាដើម និងព្រមទាំងមានសកម្មភាពសំខាន់ៗ មួយចំនួនផ្សេងទៀត។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្មវិធីរយៈពេល ៣ថ្ងៃនេះប្រព្រឹត្តទៅនៅមណ្ឌលសន្និបាត និងពិព័រណ៍កោះពេជ្រ (ទីតាំងទី១) និង The Factory Phnom Penh (ទីតាំងទី២)។ ពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ២០២២ នេះនឹងបើកឲ្យសាធារណៈជនចូលរួមដោយសេរី ហើយលោកអ្នកអាចតាមដានសេចក្តីប្រកាស និងការជូនដំណឹងបន្ថែមនៅលើគណនីហ្វេសប៊ុក Cambodia Tech Expo