មានរឿងអ្វីទើបតារាសម្ដែងកូរ៉េល្បីៗងាកទៅសម្ដែងភាពយន្តជប៉ុនកាន់តែច្រើន?
​ថ្មីៗនេះតារាសម្ដែង​កូរ៉េ​ជួរមុខជាច្រើនរូបកំពុង​ងាក​មក​ទីផ្សារ​ជប៉ុន​កាន់​តែ​ខ្លាំង។ បន្ទាប់ពីតារាប្រុស Chae Jong Hyeop ទទួលបានជោគជ័យខ្លាំងតាមរយៈការសម្ដែងរឿង “Eye Love You” ឥឡូវនេះតារាសម្ដែងផ្សេងៗដូចជា Han Hyo Joo និង Ok Taecyeon ក៏កំពុងត្រៀមលេចមុខក្នុងរឿងភាគជប៉ុនដែរ ធ្វើឱ្យនិន្នាការ​នៃ​តារា​កូរ៉េ​ដែល​លេច​មុខ​ក្នុង​ភាពយន្តជប៉ុន ឬភាពយន្តដែលសហការផលិតកម្មរវាង​កូរ៉េ​-ជប៉ុននេះកាន់តែរីករាលដាលខ្លាំង។
ជាក់ស្ដែង ឆាប់ៗនេះ តារាស្រី Han Hyo Joo គ្រោងនឹងសម្តែងក្នុងរឿង “Chocolate Romance” របស់ Netflix ជប៉ុនជាមួយនឹងតារាសម្តែងជប៉ុនដ៏ល្បីល្បាញ Shun Oguri ។ បើទោះបីដំបូងឡើយរឿងភាគនេះត្រូវបានគ្រោងផលិតដោយក្រុមហ៊ុនកូរ៉េ Yong Film ប៉ុន្តែពេលនេះវានឹងត្រូវបានផលិតនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន ហើយនឹងក្លាយជាការប្រលូកសម្ដែងភាពយន្តជប៉ុនដំបូងរបស់ Han Hyo Joo។
ចំណែក តារាប្រុស Ok Taecyeon ដែលត្រៀម​ជួប​ទស្សនិកជន​ជប៉ុន​ក្នុង​រដូវរងា​នេះ​ជាមួយ​នឹង​ភាពយន្ត​ “Le Grand Maison Paris” ពេលនេះក៏​កំពុង​ថត​រឿងជប៉ុនថ្មីមួយទៀតជារឿងភាគស្នេហាប្រុសនិងប្រុសមានចំណងជើង​ “Soul Mate” របស់​ Netflix ​ជប៉ុន​ដូចគ្នា។ ដឹកនាំ និងនិពន្ធដោយ Shunki Hashizume និងចូលរួមសម្តែងដោយតារាប្រុសជប៉ុន Hayato Isomura រឿងនេះនឹងក្លាយជា​ Series Netflix ជប៉ុនដំបូងរបស់ Ok Taecyeon។
ការកើនឡើងនៃតារាកូរ៉េដែលចូលសម្ដែងនៅប្រទេសជប៉ុនត្រូវបានគេមើលឃើញថាដោយសារបំណងប្រាថ្នារបស់ពួកគេក្នុងការពង្រីកប្រជាប្រិយភាពនៅទីផ្សារអន្តរជាតិ ប៉ុន្តែទន្ទឹមនឹងនោះដែរ ហេតុផលដែលធំជាងនេះគឺដោយសារតែការធ្លាក់ចុះនៃទីផ្សាររឿងភាគកូរ៉េនាពេលថ្មីៗនេះតែម្ដង។ ការកើនឡើងនៃថ្លៃដើមទុនផលិតបាននាំឱ្យមានការខាតស្ទះកញ្ចប់ថវិកាខ្លាំងក្នុងឧស្សាហកម្មរឿងភាគកូរ៉េ។ សូម្បីតែវេទិកា Streaming ដែលបានពង្រីកទីផ្សារឥតឈប់ឈរក៏កំពុងផ្លាស់ប្តូរការវិនិយោគទៅកាន់ប្រទេសជប៉ុន ឬប្រទេសផ្សេងៗនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ដែរ។ ជាលទ្ធផល កង្វះថវិកា និងមធ្យោបាយចាក់ផ្សាយកាន់តែចង្អៀតបានក្លាយជាបញ្ហាប្រឈម ដែលជំរុញឱ្យតារាកំពូលៗពិចារណាការផ្តល់ជូនពីប្រទេសជប៉ុន។
បុគ្គលិកទីភ្នាក់ងារកូរ៉េម្នាក់បាននិយាយថា៖ “ការធ្លាក់ចុះសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងទីផ្សាររឿងភាគកូរ៉េ គឺជាមូលហេតុធំមួយដែលនាំឱ្យតារាសម្ដែងខ្លះជ្រើសរើសសម្ដែងរឿងភាគជប៉ុន។ សូម្បី​តែ​តារា​កំពូលៗ​ពេលនេះ​ក៏​ពិបាក​ក្នុង​ការ​រកបានគម្រោងធំៗយ៉ាង​រលូន​ដូច​មុន​ដែរ”។
ទោះយ៉ាងណា មិនមែនគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែចាត់ទុកនិន្នាការកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកូរ៉េ-ជប៉ុននេះ ជារឿងវិជ្ជមាននោះទេ។ បើក្រឡេកមើលជ្រុងម្ខាងទៀត កញ្ចប់ថវិកាសម្រាប់​ផលិត​រឿង​ភាគ​ជប៉ុន​គឺ​ទាប​ជាង​រឿង​ភាគ​កូរ៉េ​ខ្លាំង​ណាស់ រហូតទស្សនិកជនខ្លះមិនជឿជាក់ថាការសហការទាំងនេះអាចរក្សាគុណភាពខ្ពស់ដូចរឿងភាគកូរ៉េនោះទេ។ អ្នក​ផលិត​រឿង​មួយ​រូបបាន​កត់​សម្គាល់​ថា៖ “សូម្បី​តែ Takuya Kimura តារា​សម្ដែង​ដែល​រក​ចំណូល​បាន​ច្រើន​ជាង​គេ​របស់​ប្រទេស​ជប៉ុន ក៏​រក​បាន​តែ​មួយ​ភាគ​ដប់​នៃប្រាក់ចំណូល​តារា​កូរ៉េ​ប៉ុណ្ណោះ។ ថវិកាផលិតសម្រាប់រឿងភាគជប៉ុនគឺទាបជាងច្រើន ដែលធ្វើឱ្យទំហំគម្រោងមានកំណត់ដូចគ្នា ហើយបញ្ហានេះបានធ្វើឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកូរ៉េ-ជប៉ុនដែលបានគ្រោងទុកជាច្រើនត្រូវលុបចោលវិញ” ៕