ភាពយន្តពិពណ៌នាអំពីជីវិតមនុស្ស ៖ Life and Lessons
ភាពយន្តផ្នែកអារម្មណ៍ខ្លាំង ៖ Shadow of the Mind
ភាពយន្តឯកសារ៖​ Cambodian Documentaries
បន្ទាប់ពីការបញ្ចាំងភាពយន្តទាំងអស់នេះ យើងនឹងប្រកាសជាផ្លូវការអំពីភាពយន្តដែលត្រូវបានជ្រើសរើសសម្រាប់   គណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យ។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថា នឹងមានការចូលរួមគាំទ្រពីទស្សនិកជនកាន់តែច្រើន ដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៍ ល្អៗពីស្នាដៃរបស់យុវសមិទ្ធិករភាពយន្តយើង។ »
រីឯ លោក Masoud SOHEILI អ្នករើសរឿងអន្តជាតិ (international programmer)  បានលើកឡើងថា៖ «នៅឆ្នាំនេះ យើងបានផ្តោតទៅលើការជ្រើសរើសភាពយន្តដែលបំផុសគំនិតពីជុំវិញពិភពលោក។  ភាពយន្តនីមួយៗនាំមក នូវរឿងរ៉ាវដ៏មានឥទ្ធិពល និងសារដ៏មានអត្ថន័យ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពី ភាពខុសគ្នា និងភាពក្លាហានរបស់សមិទ្ធិករភាពយន្តនា ពេលបច្ចុប្បន្ន។ សំណុំខ្សែរឿងរបស់យើង មានដូចជា រឿងចំនួន៥ នឹងចាក់បញ្ចាំងលើកដំបូងលើពិភពលោក រឿងចំនួន ២ ចាក់បញ្ចាំងលើកដំបូងអន្តរជាតិ រឿងចំនួន៦នឹងចាក់បញ្ចាំងលើកដំបូងនៅអាស៊ី  ហើយមាន១រឿងនឹងចាក់បញ្ចាំង លើក ដំបូងនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍  ជាមួយនឹងស្នាដៃដែលនៅសេសសល់ផ្សេងៗទៀត ដែលទើបនឹងបានបញ្ចាំងដំបូងនៅកម្ពុជា។  ជាមួយគ្នានេះដែរ ភាពយន្តទាំងនេះបង្ហាញពីចក្ខុវិស័យ និងសម្លេង ដ៏ខ្លាំងក្លាដែលអាចឱ្យទស្សនិកជនយល់ពីបញ្ហាបន្ទាន់ រួមទាំងអបអរ ភាពសម្បូរបែប នៃភាពយន្តរបស់ពិភពលោកយើងដែរ។»
លោក អ៊ុំ វ័ណថារិទ្ធ ជាគ្រូបង្វឹកធុរកិច្ច Founders Connect KH និងជា ទីប្រឹក្សាមួយរូបរបស់ មហោស្រព ភាពយន្តខ្លីចតុមុខ បានសម្តែងចំណាប់អារម្មណ៍ថា៖​ «ការជ្រើសរើសភាពយន្ត ខ្លីនៅឆ្នាំនេះ លាតត្រដាងប្រធានបទសំខាន់ ពីរគឺ មេរៀនជីវិត និងសុខភាពផ្លូវចិត្ត។ សាច់រឿងទាំង នេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីអ្វីដែលសង្គមកម្ពុជាកំពុងប្រឈមមុខ និង បង្ហាញ ដោយភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ ដោយសមិទ្ធិករភាពយន្ត របស់យើងដែលកំពុងរីកចម្រើនក្នុងអាជីព។ គុណភាពដ៏ល្អិតល្អន់របស់ពួកគេ បានបញ្ជាក់ពីកម្រិតគុណតម្លៃផលិតកម្មរបស់ពួកគេ ដែលយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំង នៅក្នុងពិភពលោកដែលមានការផ្លាស់ ប្តូរជាប់ជានិច្ច។ តាមរយៈកម្មវិធីរំលេចប្រចាំឆ្នាំរបស់ CSFF ភាពយន្តខ្លីដែលបានជ្រើសរើសទាំងនេះ នាំមកនូវក្តីសង្ឃឹម ឡើងវិញនូវវិស័យភាពយន្តខ្មែររបស់យើង ក៏ដូចជាពន្លកកិច្ចសហការលំដាប់អន្តរជាតិទៅថ្ងៃមុខ។»
មហោស្រពភាពយន្តខ្លីចតុមុខរបស់យើង នឹងរៀបចំឡើងទៅ ពីថ្ងៃទី១៧ ដល់ទី២០ ខែតុលាឆ្នាំនេះ រយៈពេលសរុបមាន ចំនួន ៤ថ្ងៃជាប់ៗគ្នា ដែលក្នុងនោះមានពិធីបើកនិងបិទមហោស្រព ដែលរំពឹង ថានឹងមានការចូលរួមពីសំណាក់ក្រសួង ស្ថាប័ន និងសមិទ្ធករ និងសិល្បករ ពាក់ព័ន្ធ ក្នុងវិស័យ ភាពយន្តជាច្រើនរូបផងដែរ។ ទស្សនិកជនដែលចង់លើកទឹកចិត្ត យុវសមិទ្ធិករ និងចង់មានចូលចិត្ត ភាពយន្តខ្មែរក៏ដូចជាបរទេស អាចមកចូលរួមទស្សនារាល់រឿងខ្លីជាប់ជម្រើសទាំងអស់ នៅតាម រោងភាពយន្ត ដូចជា Legend Cinema Olympia,, Fable Cinema, វិទ្យាស្ថានបារាំង នៅកម្ពុជា និង ផ្ទះមេត្តា៕