ចំណាយពេលជួសជុល ៦ ឆ្នាំ ពេលនេះប្រាសាទ ជម មានរូបរាងពេញលេញ និងរឹងមាំឡើងវិញ
ចំណាយ​ពេល ៦ ឆ្នាំ ពេល​នេះ​ប្រាសាទ ជម នៃ​ក្រុម​ប្រាសាទ​ព្រះ​ពិធូរ ស្ថិត​ក្នុង​ក្រុង​អង្គរ​ធំ ខេត្ត​សៀមរាប ត្រូវបាន​ជួស​ជុល​រួច​រាល់​ជា​ស្ថាពរ​ដោយ​អ្នក​ជំនាញ​កូរ៉េ​និង​កម្ពុជា។ នេះ​បើ​តាម​ការ​បង្ហោះ​ជូន​ដំណឹង​លើ​ផេក​ផ្លូវ​ការ​អាជ្ញាធរ​ជាតិ​អប្សរា។
ប្រាសាទ ជម ដែល​ជា​ក្រុម​ប្រាសាទ​ព្រះ​ពិធូរ ដែល​ស្ថិត​ក្នុង​ខេត្ត​សៀម​រាប ត្រូវ​បាន​ជួសជុល​រួចរាល់​ជា​ស្ថាពរ​នៅ​ក្នុង​ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៥ នេះ ដោយ​គិត​ចាប់​ពី​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ការ​ជួសជុល​ដំបូង​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០១៩ ពោល​មាន​រយៈ​ពេល ៦ ឆ្នាំ។ លោក Eo Jinkyu ស្ថាបត្យករ និងជាប្រធានគម្រោង នៃការជួសជុលនិងអភិរក្សព្រះលានជល់ដំរី និងក្រុមប្រាសាទព្រះពិធូ នៃទីភ្នាក់ងារបេតិកភណ្ឌ និងវប្បធម៌កូរ៉េ បានឱ្យដឹងថា ប្រាសាទជម​បានងើបឈររឹងមាំឡើងវិញ បន្ទាប់ពីក្រុមអ្នកជំនាញបានជួសជុលដោយយកចិត្តទុកដាក់។ លោកបន្តថា គម្រោងនេះបានរើថ្មប្រាសាទទាំងស្រុង និងរៀបដំឡើងឡើងវិញ ហើយការរៀបឡើងវិញនេះ គេបានបន្ថែមថ្មដែលបានរកឃើញនៅជុំវិញប្រាសាទសរុបចំនួន ១១៣ដុំ ដាក់នៅទីតាំងដើមវិញ។
ប្រធានគម្រោង​ដែល​ជា​ជន​ជាតិ​កូរ៉េ​រូប​នេះ​បាន​បង្ហាញ​អារម្មណ៍​រីករាយ​និង​រំភើប​ក្រោយ​ប្រាសាទ ជម មានរូបរាងពេញលេញ និងរឹងមាំឡើងវិញ ដែលធៀបមុនជួសជុល ប្រាសាទនេះទ្រុឌទ្រោមបាក់បែកខ្លាំងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។ លោក Eo Jinkyu រំពឹងថា ភ្ញៀវទេសចរ រួមនឹងសាធារណជន នឹងបានចូលទស្សនាប្រាសាទនេះ នាពេលឆាប់ៗខាងមុខ បន្ទាប់ពីអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបើកឱ្យចូលទស្សនាឡើងវិញ។
គួរ​បញ្ជាក់ឱ្យ​ដឹង​ថា មុនការជួសជុល ប្រាសាទជមមានស្ថានភាពទ្រុឌទ្រោមខ្លាំង ដោយសារ​អាយុកាលនៃសំណង់ កត្តាធម្មជាតិ និងមានឫសឈើចាក់បំបែករចនាសម្ព័ន្ធរបស់ប្រាសាទ រហូត​ដល់គ្រឹះខាងក្រោម ការនេះធ្វើឱ្យដីគ្រឹះចុះខ្សោយ និងស្រុតចុះ។ ដើម្បីជួសជុលប្រាសាទនេះ ក្រុមការងារបានរើថ្មប្រាសាទនេះទាំងអស់ រួចរៀបផ្គុំឡើងវិញ និងបានស្វែងរកថ្មដែលបានបាត់ មកដាក់នៅទីតាំងដើមវិញ ដូចជាផ្តែរ សសរពេជ្រ និងស៊ុមទ្វារផ្នែកខាងក្រៅជាដើម៕