ផ្អែកតាមការចុះផ្សាយរបស់ VN Express បុរសជនជាតិវៀតណាមម្នាក់ បានបាត់បង់ជីវិត បន្ទាប់ពីលោកឈប់ប្រើប្រាស់ថ្នាំព្យាបាលជំងឺលើសឈាមតាមដែលគ្រូពេទ្យបានផ្ដល់ឱ្យ តែប្ដូរទៅប្រើប្រាស់វិធីព្យាបាលដោយខ្លួនឯង តាមការណែនាំនៅលើអ៊ីនធឺណិត។
ត្រឡប់ទៅថ្ងៃទី១០ ខែធ្នូ ២០២៥ នេះ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Doan Du Manh ដែលជាតំណាងពីសមាគមជំងឺសរសៃឈាមរបស់វៀតណាម បានរាយការណ៍ថា អ្នកជំងឺវ័យ ៤៧ ឆ្នាំម្នាក់ត្រូវបញ្ចូនទៅកាន់មន្ទីរពេទ្យ ដើម្បីសង្គ្រោះបន្ទាន់ តែលោកបែរបានបាត់បង់ជីវិត មុនពេលមកដល់មន្ទីរពេទ្យ។ លោកវេជ្ជបណ្ឌិតបានប្រាប់មូលហេតុថា អ្នកជំងឺបានជួបនឹងបញ្ហា Paroxysmal ដែលជាការកើនឡើងសម្ពាធឈាមភ្លាមៗ បណ្តាលឱ្យដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល។
ជាក់ស្ដែង គ្រួសាររបស់ជនរងគ្រោះបានឱ្យដឹងថា លោកបានកើតជំងឺលើសឈាម ឬសម្ពាធឈាមខ្ពស់ ជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ និងបានតាមដានជាមួយនឹងគ្រូពេទ្យជាប្រចាំ។ ក៏ប៉ុន្តែថ្មីៗនេះ លោកបានចូលទៅក្នុងក្រុមមួយនៅលើបណ្ដាញសង្គម ហើយបានជឿលើការលើកឡើងថា ការប្រើថ្នាំបារាំងច្រើនពេកអាចនាំឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ និងគួរទុកឱ្យរាងកាយព្យាបាលដោយខ្លួនឯង។
ដ្បិតមានការណែនាំពីម្ដាយ តែអ្នកជំងឺបានឈប់ប្រើប្រាស់ថ្នាំដែលគ្រូពេទ្យផ្ដល់ឱ្យ ហើយប្ដូរទៅអនុវត្តវិធីសាស្ត្រព្យាបាលឥតមានមូលដ្ឋាននេះ ដោយបានទទួលទានទឹកលាយជាមួយក្រូចឆ្មារ និងអំបិលក្នុងកម្រិតខ្ពស់ បន្ថែមដោយការហាលថ្ងៃ អស់ពេល ១០ ថ្ងៃជាប់គ្នា។ គ្រួសាររបស់ជនរងគ្រោះបាននិយាយទៀតថា លោកធ្វើបែបនេះក្នុងគោលបំណងឱ្យបែកញើស និងបញ្ចេញជាតិពុល ដើម្បីអាចឱ្យសម្ពោធឈាមត្រឡប់ទៅកម្រិតធម្មតាវិញ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Doan Du Manh បានពន្យល់ថា ជំងឺលើសឈាម គឺជាជំងឺរ៉ាំរ៉ៃដែលត្រូវការថ្នាំពេញមួយជីវិត ខណៈការឈប់ប្រើប្រាស់ថ្នាំភ្លាមៗអាចធ្វើឱ្យជំងឺកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ បណ្ដាលឱ្យគាំងបេះដូង ឬដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាលជាដើម។ បន្ថែមដោយការបរិភោគអំបិលក្នុងបរិមាណច្រើន គឺជាកត្តានាំឱ្យលើសជាតិសូដ្យូម គួបផ្សំនឹងការហាលថ្ងៃ បានធ្វើឱ្យរាងកាយខ្វះជាតិទឹក និងបេះដូងលោតញាប់ រហូតឈានដល់ការបាត់បង់ជីវិតដូច្នេះ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកវេជ្ជបណ្ឌិតបានហាមកុំឱ្យជឿលើការណែនាំដោយមិនមានមូលដ្ឋានច្បាស់លាស់ដែលបានចែករំលែកនៅលើបណ្ដាញសង្គម។ លើសពីនេះ លោកថា បើទោះបីជាអ្នកជំងឺខ្លួនឯងគិតថា អាការៈប្រសើរជាងមុនក្ដី ក៏គួរតែទៅតាមដានជាមួយគ្រូពេទ្យជាមុនដែរ មុននឹងសម្រេចចិត្តថា នឹងមិនបន្តប្រើថ្នាំ ឬក៏យ៉ាងណា៕